Často se v životě potkáš s nějakými změnami a pro většinu lidí je těžké se s nimi vypořádat. Máme rádi jistotu a pocit bezpečí, který nám neustálé změny mohou narušit. Neexistuje žádný návod, jak přesně změny zvládat a být s nimi v pohodě, ale přece jen se na ně můžeš nějak připravit.  Nejdůležitější, co můžeš ovlivnit, je to, jak změny budeš řešit a jaký přístup k nim zaujmeš.

Změny!

Některé změny přijdou nečekaně, předem s nimi nepočítáš, často přináší i nemilé překvapení. Jiné přichází přirozeně a vypořádání se s nimi je pro nás jednodušší, například pokud přecházíš na vysokou školu… Získáváš novou životní roli či měníš pozici v práci. Připravujeme se na tyto změny postupně a předem očekáváme, že daná změna nastane. Někdy se ale obáváme i těchto změn a mohou v nás vyvolat strach a nejistotu. Nejhůř snášíme změny, se kterými nepočítáme, a na které se prostě dopředu nepřipravíš.

Odkud se vzal náš strach?

Během života nás provází strach ze selhání. Je to přirozené. Neustále nás někdo hodnotí, bojíme se dělat chyby a ,,špatná” rozhodnutí. Jednoduše se snažíme vyhnout selhání. Jako malé děti jsme to tak ale neměli. Když jsi se učil/a chodit, překonával/a jsi neustále svůj strach z pádu, z toho, že si ublížíš. Šla/Šel jsi za své hranice. Nevzdal/a ses po prvním pádu, ale zkoušel/a to stále znova. Nebál/a ses dělat chyby. 

změny pohybu, zdroj: https://www.mackoviahracky.sk/uploads/image_bank/dite-chuze-rodic.jpg

Odkud může náš strach pramenit?

V průběhu života si spousta z nás osvojila strach ze selhání. To, že se nám někdy něco nepovede, je ale běžnou součástí učení se nových věcí a osvojování si nových dovedností. Nedělá to z nás špatné a neschopné lidi. Je to součástí života. Dokud něco nového nezkusíme, nic nového se zkrátka nenaučíme.

Proč se bojíme změn?

Rádi máme věci pod kontrolou, proto v nás změny mohou vyvolávat stres a nepříjemné pocity. Máme tendenci si v hlavě vytvářet ty nejhorší scénáře toho, co se může stát, a co se může pokazit, ale přitom nás mnohdy dělí jen špetka odvahy od splnění našich snů nebo změny našeho života. Další věc, které se obáváme, je strach ze ztráty. Pokud vyzkoušíme něco nového, není vyloučené, že přijdeme o něco, co teď v životě máme (např: o vztah, o práci,..). Dělat změny tedy vyžaduje odvahu.

Jediná naše jistota je změna

Žijeme v uspěchané době, ve které se vše neustále mění. Můžeme se pokusit nic ve svém životě neměnit, ale potom se vzdáme možnosti lepšího života a můžeme upadnout do stereotypu. Může se stát, že se zasekneš na jednom místě a nebudeš se nadále rozvíjet. Uvědomění, že změna je přirozená a není nebezpečná, ti může otevřít nové dveře a třeba začneš změny i vyhledávat. Zjistíš, že pokud měníš nějaké skutečnosti ve svém životě, máš ho pevně ve svých rukou a můžeš v něm být šťastnější a spokojenější. A pokud se ti něco přece jen nepovede, nezapomeň, že chyba je kámoš!

změna, zdroj: https://assets.yourlifechoices.com.au/2013/02/30114321/life-changing-signs.jpg

Které kroky ti pomohou bojovat se strachem?

  • Zkoušet nové věci a vystupovat z komfortní zóny-pokud vědomě zkoušíš nové věci (klidně i jen drobnosti), ověřuješ si, že se nic nestane, když se ti něco náhodou nepovede a začneš sobě (a svým schopnostem) víc věřit.
  • Vnímat chybu nebo změnu jako novou životní zkušenost.
  • Pohlížet na věci pozitivně (nebo alespoň realisticky), nevytvářet si v hlavě ty nejčernější scénáře.
  • Snažit se vidět zisk (například dobrý oběd, setkání se zajímavými lidmi), který tě obohatí, pokud bys náhodou nedosáhl/a vytouženého výsledku.
  • Informuj se a snaž se na situace připravit (heslo: kdo je připraven, není překvapen!)
  • Dělat změny ještě předtím, než to ,,úplně hoří” a zbývá nám třeba už jen pár možností, jak danou situaci vyřešit.
  • Přemýšlej o změnách jako o fantastické příležitosti, jako o nové zkušenosti a poznání sebe (budeš se utvrzovat v tom, co chceš a co ne.

A pokud náhodou někdy selžeš, získáš alespoň novou zkušenost, ze které se můžeš poučit

Informace k motivaci objevíš třeba v tomto článku.

Zdroje: Marrianne.cz, Ženy.cz, Improovio.cz