Objevování queer komunity v Gruzii

Dvouměsíční pobyt v Gruzii s Evropským sborem solidarity? Přesně toho využili Anna a Lála. Začti se do jejich poutavých řádků nejen o situaci queer komunity v Gruzii.

ESC v Gruzii

Dobrovolnictví je jedinečnou příležitostí, jak si rozšiřovat obzory, ponořit se do různých kultur a přispět k pozitivním změnám. Vydat se na téměř dvouměsíční zážitek díky Evropskému sboru solidarity (ESC) do Gruzie pro nás bylo rozhodnutí, které pramenilo jak z touhy něco změnit, tak z vášně pro objevování méně známých stránek této krásné země.

Pestrá paleta našeho působení

Projekt ESC nás přivedl do Gruzie s konkrétním zaměřením: spolupracovat s místní organizací Droni, která se věnuje podpoře marginalizovaných komunit, převážně napříč rurálními částmi Gruzie. Nešlo jen o naši práci v Droni, kde jsme se věnovali převážně grafickému designu a plánování konkrétních workshopů. Vytyčili jsme si i cíl, co nejvíce se ponořit a seznámit se s tamní LGBTQ+ scénou. 

ESC v Gruzii. Zdroj: Soukromý archiv

K této volbě nás vedl náš společný zájem podporovat a bojovat za queer transformaci také tady u nás v Česku, a to konkrétně pod hlavičkou našeho kolektivu Plusko+. Ten se v současné době zabývá jak vytvářením různorodých a pravidelných příležitostí pro setkávání LGBTQ+ komunity, tak šířením a tvorbou edukativních zdrojů včetně workshopů a tiskových materiálů

Současná situace queer komunity v Gruzii

Gruzie je jedna z mála postsovětských zemí, kde od roku 2012 platí legislativa proti diskriminaci na základě sexuální orientace nebo genderové identity. Přes tento fakt zde však nadále přetrvávají hluboce zakořeněné, tradiční, ortodoxní křesťanské hodnoty, které vedou k negativním postojům společnosti vůči LGBTQ+ osobám. V důsledku toho jsou LGBTQ+ osoby často vystaveny obtěžování a násilí, někdy dokonce podněcované náboženskými představiteli.

LGBTQ+ akce v Gruzii navíc často čelí prudkému odporu, což vede k jejich rušení kvůli násilným konfrontacím – tento vzorec byl opakovaně pozorován v letech 2012, 2013, 2021, a bohužel i letos. Studie Mezinárodního programu sociálního výzkumu (ISSIP) z roku 2021 zdůraznila rozsah společenského odporu – pozoruhodných 84 % gruzínské populace vyjádřilo přesvědčení, že vztahy osob stejného pohlaví jsou vždy nepřijatelné, což představuje nejvyšší skóre v Evropě.

Gruzie
ESC v Gruzii. Zdroj: Soukromý archiv

Pachuť tvrdé reality v Gruzii

Během našeho pobytu v Gruzii jsme byli svědky inspirativních momentů i střízlivé reality. Pozorovali jsme, jak místní LGBTQ+ komunita společně se svými spojenci neúnavně pracují na prosazování změn. Například, každoroční festival Tbilisi Pride musel být letos po nedodržení přislíbené vládní ochrany zrušen, pro násilné vniknutí pro-ruských fašistických konzervativní skupin.

Přes tuto zdrcující ránu, kdy se navíc mnozí tamní aktivisti/aktivistky domnívají, že se celé překažení akce konalo za neoficiální podpory policie a úřadů. Tbilisi Pride tak slouží jako důležitý symbol odolnosti a naděje pro queer komunitu a její spojence, nejenom napříč Gruzií. Více o gruzínském Pridu se můžete dozvědět v dokumentárním snímku March for Dignity.

ESC v Gruzii. Zdroj: Soukromý archiv

Protestní hnutí v Gruzii

Významnou součástí boje za práva LGBTQ+ v Gruzii je tedy také silné protestní hnutí. Tyto protesty vyvíjí velmi důležitý nátlak, zejména na vládu země, aby podnikla nutné kroky pro dosažení rovného práva na život pro všechny její obyvatele/obyvatelky. Dokazují, že především mladší občané a občanky Gruzie již nechtějí nadále přihlížet násilí, které je zde na queer komunitě opakovaně pácháno.

Jednou z nejznámějších událostí byl protest spojený se známým nočním klubem Bassiani. V roce 2018 zahájily úřady v klubu kontroverzní „protidrogovou razii”, kterou mnozí považovali za pokus o potlačení LGBTQ+ komunity. Následné protesty vyvedly do ulic tisíce Gruzínců, kteří se dožadovali práva na svobodu projevu a odsuzovali zasahování státu do svých životů. Tyto protesty nejen bojovaly pro právo na svobodu projevu, ale také podnítily obnovení pozornosti věnované právům LGBTQ+ v Gruzii. Tanec se stal symbolem odporu a zdůraznil kreativitu a odhodlání queer komunity v jejím pokračujícím boji za přijetí a rovnoprávnost.

lgbt
Ilustrační obrázek. Zdroj: unspleash.com. Autor: Daniel James

Tipy na queer místa, kluby a kulturní akce v Tbilisi

Ačkoli gruzínská LGBTQ+ scéna není tak viditelná, jako v některých západních zemích, stále existuje, a hlavní město Tbilisi je jejím srdcem. Možná právě o to více, že tamní komunita musí ustavičně a hlasitě bojovat za základní práva, zde vzniká tak silná potřeba vytvářet místa, kde se queer lidé mohou cítit bezpečně bez ohledu na jejich sexuální nebo genderovou identitu. Zde je několik tipů pro ty, kteří mají zájem prozkoumat queer-friendly prostory a kulturní akce v Tbilisi!

Tbilisi Pride:

Sledujte akce pořádané organizací Tbilisi Pride, včetně promítání filmů, workshopů a diskusí, které jsou zaměřeny na podporu viditelnosti a porozumění LGBTQ+. Vše najdete třeba na jejich instagramu @tbilisipride.

Creative Collective Spectrum:

Queer iniciativa pro sociální změnu a kulturní transformaci. Zaštiťují pravidelné diskuze s členy/členkami LGBTQ+ komunity, queer komentované prohlídky po Tbilisi a mnoho dalšího. Své akce oznamují na instagramu @creativecollectivespectrum.

Klaras Bar

Avantgardní bar propojující umělce/umělkyně, aktivisty/aktivistiky a všechny, kdo se zajímají. Pravidelně se zde v neděli dějí diskuze Creative Collective Spectrum. Více na @klaras_bar.

Success Club: 

Otevřený každý den kromě pondělí je nejznámějším a nejstarším stále existujícím útočištěm pro všechny queer bytosti. Nachází se na tzv. „Gay street” (Vashlovani St.). Můžete si přijít zatančit, dát si drink, můžete zde potkat oblíbené drag performery a každou neděli si zazpívat karaoke! Vše se dozvíte na @success_bar.

Mozaika:

Další fajn místo na Vashlovani. Ideální, pokud si chcete dát drink, nebo se s někým seznámit – bar má legendární balkónek, na kterém je vždy aspoň o pět lidí víc, než pro kolik je dělaný a spousta z nich si ráda popovídá. Jsou na @mozaika_bar.

Mimosa Bar:

Hned vedle Mozaiky sídlící, menší, ale o nic míň queer a třpytivý. Nejlepší je, že i když se nevejdete dovnitř, vždycky si můžete sednout venku na ulici, kde téměř pořád někdo posedává – náhodní lidé, ale i klientela dalších přátelských podniků na Vashlovani. Najdete je na @mimosa_barr.

Left bank:

Na levém břehu hned u řeky Kura je klub, kino a komunitní centrum Left Bank. Aktuální program je vždy na @leftbanktbilisi.

BASSIANI:

Je to největší gruzínský klub, hlavní taneční parket je na dně starého bazénu. Mají pravidelné akce Horoom nights, které jsou pro členy a členky LGBTQ+ s předchozím ověřením zdarma. Doporučujeme o ověření napsat i několik týdnů/dnů předem, protože trvá dlouho ho získat. Říká se, že vstup zadarmo je míněný především pro queer Gruzínce/Gruzínky, ale není nemožné ho získat jako cizinec. Vše najdete na těchto webovkách.

The Drag Ball:

Soubor akcí pořádaných Tbilisi Pride. Jde o sérii drag vystoupení, pokaždé na jiné téma. Večer je koncipovaný jako soutěž – drag queens a kings dostávají body od poroty a dva nejlepší se nakonec utkají v lipsyncu o vlastní život! Výherce vždy pak moderuje příští event. Kdy bude další drag ball se dozvíte na @the_dragball

Project Fungus:

Galerie a kolektiv organizující queer výstavy a jiné kulturní akce. 

Queer.ge:

Sice to není místo ani akce, ale tato webová a instagramová stránka by vám neměla uniknout! Jejím poslání je šířit relevantní LGBTQ+ žurnalistiku v gruzínském kontextu. Sledujte @queer.ge

Země rozdílů

Gruzie, která se nachází na křižovatce Evropy a Asie nás zaujala svou bohatou historií, úchvatnou krajinou a složitým sociálním prostředím, které zahrnuje různé výzvy, jimž čelí i tamní queer komunita. Odjíždíme ale s mnohem komplexnějšími zážitky. Tahle země v sobě nosí obrovské rozdíly. Ať už to jsou lidé, kteří jsou ti nejvřelejší a nejsrdečnější, co jsme kdy potkali, zároveň je z nich cítit strach a neporozumění něčemu, co je pro nás samozřejmost.

Svoboda a bezstarostnost, které v gruzínské krajině člověk cítí, je téměř neuchopitelná v kontextu se svazující chudobou a rozdíly mezi pracující třídou a zbohatlými lidmi. Stejně tak těžké bylo vidět jiskry v očích mladých aktivistů/aktivistek, které jsou tak nabíjející a překrásné, ale neustále dušeny a zklamávány queerfobní společností a vládou především.

Tbilisi
Tbilisi. Ilustrační obrázek. Zdroj: unspleash.com. Autor: Neil Sengupta

Pro lepší zítřky

My ale věříme v dobré zítřky ať už pro queer Gruzínce, tak pro všechny ostatní, protože není duše, která si nezaslouží spravedlivý a důstojný život. Tímto chceme využít prostor k tomu, abychom Vám připomněli, že je vždycky potřeba podporovat a stát za marginalizovanými komunitami, obzvlášť pokud cestujete z „vyspělejší“ země. Využijte svého privilegia a bojujte spolu s těmi, kteří to potřebují. 

Odjíždíme z naší ESC zkušenosti v Gruzii s tím, že jsme zde našli neuvěřitelné teplo a krásu. Víme, že tato země má mnoho těžkých problémů, ale my jsme se do ní zamilovali a rozhodně se brzy vrátíme. Doufáme, že tento článek bude pro ostatní inspirací k tomu, aby zvážili dobrovolnickou činnost v Gruzii, a podpořili pokračující úsilí o vytvoření inkluzivnější, a pro všechny přijatelnější společnosti.

 

logo-Mladiinfo ČR
Dobrovolnický pobyt v Gruzii byl financovaný z programu Evropský sbor solidarity.