Objevuj Evropu díky příležitosti DiscoverEU

Chtěl/a bys získat možnost projet Evropu, strávit až měsíc na cestách a objevovat tak zajímavá místa a zákoutí? Přihlašování se na dva týdny (do 18. 10.) otevře již 4. října 2023. Přečti si víc o akci DiscoverEU, která spadá pod projekty Erasmus+, a pokud tě zaujme, neváhej a zkus to! 

Co je to DiscoverEU?

DiscoverEU umožňuje mladým lidem poznat krásu a rozmanitost Evropy, podporuje poznávání evropského kulturního dědictví a snahu navázat kontakty s lidmi z celého světadílu. 

Účastníci získají časovou jízdenku a Evropskou kartu mládeže DiscoverEU. Poté mohou uplatnit slevy na místní dopravu, ubytování, restaurace, vzdělávací nebo sportovní akce a spoustu dalšího. 

(zdroj: www.youth.europa.eu)

Za jakých podmínek se můžeš přihlásit?

Přihlásit se mohou lidé, kteří letos oslavili 18 let. (Tzn. narodili se v časovém rozmezí 1. ledna 2005 – 31. prosince 2005 (včetně). Evropský parlament cílí přímo na tuto konkrétní věkovou kategorii, protože dosažení 18 let věku je důležitým momentem na cestě k dospělosti a uvědomění si evropského občanství

Pak už jen stačí, když do online přihlášky zadáš platné číslo svého občanského průkazu, cestovního pasu nebo pobytové karty. A pokud jsi občanem nebo rezidentem v jedné z členských zemí EU, včetně zámořských zemí a území (nebo nečlenské země přidružené k programu Erasmus+), tak máš skoro vyhráno!

Kromě toho musíš při vyplňování přihlášky správně odpovědět na kvízové otázky. Čekej něco na téma Evropské unie nebo projektů a iniciativ, které pod ni spadají. 

Blurred Motion of Illuminated Railroad Station in City
Photo by JÉSHOOTS

Kdy musíš vyrazit na cestu? Na jak dlouho? S kým?

Naplánovanou cestu musíš splnit mezi 1. březnem 2024 a 31. květnem 2025 a měl/a bys na ní strávit 1 až 30 dnů

Cestovat můžeš sám/sama, ale i s kamarády. Při přihlašování je proto možnost i skupinové přihlášky, kterou vyplní jeden group leader. Kromě toho můžeš kontaktovat i ostatní účastníky a třeba s nimi i zorganizuješ setkání před odjezdem nebo někde na trase. 

(zdroj: web DiscoverEU)

Sdílej zažitky

Účastníci se automaticky stávají ambasadory DiscoverEU. Bude proto fajn, když budeš po příjezdu sdílet své zážitky třeba ve třídě nebo na sociálních sítích. 

Detailnější informace

Všechny informace jsou přehledně a podrobně sepsané na stránce DiscoverEU, která spadá pod Evropský portál pro mládež. Kromě pravidel soutěže se dozvíš i tipy na cesty nebo si můžeš přečíst FAQ. Na těchto stránkách najdeš 4. října i přihlašovací formulář. 

No, a úplně nejvíc se asi stejně dozvíš od samotných účastníků projektu!