We’re here, we’re queer

Článek o tréninkovém kurzu We’re here, We’re queer v Polsku je tady! Co všechno zažili čeští účastníci?

Co je to training course?

Na tréninkový kurz jezdí především pracovníci s mládeží, které zajímá konkrétní téma. Ve své práci, zaměstnání, koníčku či v dobrovolnické činnosti čerpají mnoho informací, které využívají na kurzu a předávají je dál. Program kurzu se do hloubky zabývá určitou problematikou a nutí účastníka nad tématy opravdu přemýšlet. Účastník by měl být stoprocentně přítomný a aktivní, ať už při přednáškách, diskuzích či praktických cvičeních. Navíc, kdo by odmítl zajištěné ubytování, stravu, dopravu i veškeré aktivity během projektu!

Na návštěvu k polským sousedům

Mezi 7.8.-15.8. se naše pětičlenná česká skupina vydala pod záštitou organizace Mladiinfo ČR do sousedního Polska, do malebné vesnice Wola Kalinowska kousek od Krakova. Těšili jsme se na kurz We’re here, We’re queer. Sešla se nás pestrá paleta lidí, a tak jsme se setkali s několika různými pohledy na toto aktuální téma, ať už od polských, italských, maďarských či dánských účastníků. Klidné prostředí malého penzionu nám nabídlo spoustu času a prostoru, ať už na přednášky, cvičení či řízené diskuze. Nechyběly ani zábavné interkulturní večery a také lip sync battle. 

we are queer
Zdroj: Archiv účastníků

Problematika LGBTQIA+ komunity

Jak už název napovídá, kurz se do hloubky zabýval tématy a problematikou LGBTQIA+ komunity. Ať už šlo o sexualitu, lásku, aktivismus nebo práva, řešili jsme toho mnoho. K jednotlivým tématům pro nás organizátoři vždy připravili přednášku plnou informací. Následovaly moderované diskuze, při kterých jsme společně debatovali o našich osobních zkušenostech. Vyslechli jsme si zpětnou vazbu a informace od zástupců všech zúčastněných zemí. Za týden jsme prošli mnohým… Ať už šlo o nové poznatky, emoce či poznání nás samých, vše bylo přijaté s láskou a pochopením. 

Zdroj: Archiv účastníků

Nápomocná skupina

Jako skupinu nás především spojovalo to, že většina účastníků patří do LGBTQIA+ komunity, ovšem zúčastnili se i osoby které jsou allies (pozn. ally=cis osoba heterosexuální orientace, která podporuje komunitu, sociální rovnost a staví se proti homofobii, transfobii, bifobii etc.; cisgender=člověk, jehož genderová identita odpovídá pohlaví, které mu bylo určeno při narození, opak termínu transgender) a bylo pro nás velmi přínosné vidět jejich snahu pochopit a pomoci. Prostředí bylo velmi bezpečné, nikdo se necítil ohrožen a vytvořili jsme opravdu fungující komunitu plnou upřímnosti, přijetí, komunitu bez předsudků a bez souzení. 

Každý večer nám účastníci zastupující svou zemi připravili intercultural night, kde nám pomocí prezentace a kvízu přiblížili problematiku a realitu kvality života LGBTQIA+ lidí v jejich zemi. Nechyběla ani klasická ochutnávka potravin, sladkostí i nápojů, zatímco se z přehrávače linula tradiční hudba. 

lgbt
Ilustrační obrázek. Zdroj: unspleash.com. Autor: Daniel James

Krakov a jeho krásy

Organizátoři si pro nás připravili výlet do krakovského LGBTQIA+ centra s názvem domEQ, kde jsme měli možnost vyslechnout si několik velmi inspirativních osob pracujících na zlepšení kvality života queer obyvatel Krakova (pozn. queer osoba=osoba, která se ztotožňuje s jinou genderovou či sexuální identitou než cisgender nebo heterosexuál). Odpolední volno jsme poté využili k objevování krás historického města Krakov a večer nás čekal místní gay klub a party s naší skvělou Erasmus+ skupinou. 

Bohužel se nachýlil čas a týden utekl jako voda. Z kurzu si odvážíme spousty a spousty nápadů, podnětů, zážitků, odpovědí i otázek, a jsme velice rádi za příležitost zúčastnit se.