Jak přežít podzim

Podzim může být pro mnohé náročné roční období. Z vlahých letních dnů najednou přecházíme do chladných časů, a přechod nemusí být vždy jednoduchý. V tomto článku se ti pokusím předat pár tipů, jak podzim nejenom přežít, ale i jak si ho užít.

Hygge

Hygge je dánský koncept štěstí. Hlavní myšlenkou je vytvářet pohodlí a radost jak v životě, tak i doma. Snaží se zútulnit příbytky, protože v podzimních a zimních měsících v nich trávíme hodně času. Nejčastěji je to pomocí svíček, krbu, teplých dek, ponožek a různých polštářků. Cílem je vytvořit poklidnou a útulnou atmosféru. Více o hygge se dozvíš v tomto článku.

hygge
Hygge. Zdroj: unspleash.com. Autorka: Stella Rose

Romantizuj si nejenom podzim

Romantizovat si činnosti, které děláme, je teď docela trend. Spočívá v tom, že se snažíme najít krásu v maličkostech, i ve věcech, které nemusí být úplně příjemné. Pro někoho to může být třeba to, že si ráno přivstane o 15 minut dříve, vypije si v pohodě a klidu svůj čaj… Někdo si naopak přečte knihu, pospí si déle… Zkus hledat krásu v maličkostech. Uvidíš, že se ti nálada zlepší.

Jak na chmurné myšlenky

Myšlenky ovlivňují a tvoří naši realitu. Zkus proto měnit své negativní myšlenky na něco pozitivního. Pokud jsi v situaci, ve které se cítíš nehezky, zkus se zaměřit na věci, které se ti na ní zamlouvají. Například, jsi ve škole a látka tě nebaví. Máš z toho špatnou náladu. Pokud se zkusíš zaměřit na to, co je v té situaci hezkého, nálada se ti může změnit. Třeba, že ti není zima, že sedíš vedle své kamarádky/kamaráda, že tě za chvilku čeká dobrý oběd… Vyzkoušej si hrát se svými myšlenkami a uvidíš, jaký to na tebe bude mít vliv.

Ilustrační obrázek. Zdroj: unspleash.com. Autor: Erik Witsoe

Teplé oblečení

Nechci znít jako tví rodiče, ale lepší je být zdravý/á než hezky oblečená/ý, ale nachlazená/ý. Nemoc ti náladu pravděpodobně moc nezlepší. Navíc, nemusíš se hezkého vzhledu vzdávat úplně. Klíčem je vrstvení. Chceš si obléct například šaty? Vezmi si pod ně zateplené punčocháče nebo silonky. Budeš vypadat elegantně, ale zároveň budeš v teple.

Podzimní procházky

Procházet se podzimní krajinou je úžasný zážitek. Všude okolo sebe můžeš pozorovat barevné listí, sbírat kaštany a obdivovat krásy přírody. Je také dobré užít si, stále v rámci možností, dlouhých dnů, než přijde úplná zima. Pokud jsi tvořivá duše, můžeš si z přírodnin něco vyrobit. Zavzpomínej si na dětská léta a vytvoř si zvířátka z kaštanů, nebo třeba podzimní věnec. Představivosti se meze nekladou. A nezapomeň, že se blíží Halloween!

Ilustrační obrázek. Zdroj: unspleash.com. Autor: Waldemar

Odpočinek

Podzim úplně láká ke zpomalení a odpočinku. S ochlazováním venku je čím dál lákavější a příjemnější zachumlat se do peřiny a sledovat filmy nebo číst. Můžeš si připravit nějaký typický podzimní drink, jako je například chai latte, kakao, čaj s dýňovou příchutí…

Tipy na filmy s podzimní tématikou:

  • Coco
  • Společnost mrtvých básníků
  • Pravidla moštárny
  • Nedotknutelní
  • Fantastický pan lišák
  • Listopadová romance
  • Hvězdy nám nepřály
  • Cesta domů
  • Deník Bridget Jones

Pečení

Kombinace skořice a tepla může navodit úžasnou podzimní atmosféru. Zkus upéct třeba bábovku, sušenky nebo buchtu, můžeš experimentovat. Jablka, hrušky a dýně jsou skvělými surovinami, proto s nimi můžeš zkusit něco vykouzlit. Skořice ti krásně provoní byt a pomůže navodit útulnou atmosféru!