Dánský fenomén štěstí

Čím to je, že jsou Dánové nejšťastnějším národem světa? V čem se odlišují od ostatních zemí? A jak se i ty můžeš najít více štěstí ve svém životě? Zkus si dánský životní styl hygge!

Recept na štěstí

Dánové jsou údajně jedni z nejšťastnějších lidí světa, dokonce mají i svůj oficiální Institut štěstí. Ano, i štěstí se dá měřit. Funguje tak, že se zaměstnanci institutu lidí ptají, jak jsou se svým životem spokojení a jak se zrovna mají.  V Dánsku je ale i společnost nastavená trochu jinak. Češi zde žijící říkají, že jsou tu lidé více tolerantní a neodsuzují se, že je tu vše v pořádku. Na univerzitách tu úplně v pohodě studuje třeba třicátník a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Dáni si taky potrpí na útulno, a to nejen domova, ale i ve veřejném prostoru. Obecně zde platí: severský model = dobré podmínky pro život

Obyvatelé Dánska věří v sílu komunity, tvoří malou a homogenní společnost. Velmi si váží svých přátel, kterým věnují svůj čas. Proto někdy mohou působit uzavřeně vůči cizincům. Nepotřebují mít spoustu přátel, ale váží si vztahů s těmi, které už mají. Komunita je častým zdrojem štěstí. Když se člověk cítí, že je mezi svými přáteli a že někam patří, je šťastný. Dánové jsou také nadšení cyklisti a tak ke štěstí místních tak přispívá častá jízda na kole. Jak je známo, pohyb vyplavuje endorfiny, které tě dokáží zbavit stresu a starostí.

A i když hlavní město Dánska Kodaň patří k těm dražším městům,  jsou tu ti nejspokojenější lidé. Od určité částky za rok už totiž peníze nemají na štěstí skoro žádný vliv. Lidé si tu velmi důvěřují, a to nejen mezi sebou, ale velkou důvěru pociťují i vůči vládě a politikům. Také díky tomu jsou klidnější a spokojenější. 

When you hang out with happy people, you tend to feel happier

Přátelé. Zdroj: theladders.com

Co je to štěstí? Muška jenom zlatá?

Výzkumníci z Institutu štěstí, přišli na to, že být šťastný znamená mít něco, k čemu se člověk upíná. A toto „něco“ nás činí šťastnými. V Dánsku to ale není primárně náboženství – je tu totiž velké množství ateistů.  

Štěstí se podle vědců skládá ze tří faktorů:

  1. Hodnocení života – jak jsme spokojeni s tím, jakým směrem se náš život ubírá.
  2. Afektivita – to jsou naše každodenní pocity a emoční prožívání.
  3. Vnímání smyslu života – jak důležité je to, co v životě děláme.

Podle výsledků u každého z těchto tří faktorů dokážou vědci určit, do jaké míry je člověk šťastný. A co ty? Když se zamyslíš nad těmito faktory štěstí“, myslíš, že jsi šťastný/á?

Staré známé hygge

Dánové si potrpí na útulno domova, aby se tam cítili hezky. V Dánsku totiž doma tráví spoustu času, obzvlášť v zimě, třeba u krbu. Jak to ale můžeš udělat u nás v Česku, když třeba krb ani nemáš? Hygge se v podstatě týká všech příjemných pocitů, je o maličkostech. Může to být například šálek kávy, kterou si vypiješ v klidu na pohodlné pohovce nebo příjemně strávený večer s přáteli.  Prostě se jen stačí na chvíli zastavit a uvolnit se v hezkém prostředí. A potom pokračovat dál o něco spokojenější se svou současnou situací. I takto se dá pocit štěstí navodit a ovlivnit. Taky v hygge vidíš jeden ze zmiňovaných faktorů štěstí – afektivitu?

Pár tipů pro domácí hygge atmosféru

Hlavním principem hygge je zpomalení a uvolnění se, a proto ti může pomoci se v různých situacích během dne zastavit a pokusit se uvolnit od napětí. Co ale konkrétně můžeš dělat pro zútulnění tvého domova? Můžeš si najít v domě/bytě nějaké své oblíbené místo, které si ještě více zútulníš, aby ses tam cítil/a hezky. Dánové mají velmi rádi oheň, proto si můžeš zapálit třeba svíčku nebo rovnou oheň v krbu. Trávení času s domácími mazlíčky je taky super zpomalení. Velmi příjemné je také nosit doma pohodlné oblečení, třeba teplé vlněné ponožky. A co třeba zapojení hygge i do své skincare rutiny? Je to vůbec reálné? Ano, všechno jde! Jak na to se dočteš třeba tady.

Hygge atmosféra. rohitcommunities.com

Hygge životní styl si také váží času, a proto by tě mohl zajímat i článek o dopaminové závislosti.