Green Deal – vzdělávací příležitosti v Polsku

Zajímá tě ekologie a chtěl/a by ses dozvědět něco nového o Green Dealu? Tak právě pro tebe máme skvělé vzdělávací příležitosti v Polsku! Na výběr máme dokonce ze dvou projektů.

Green Deal přichází a nejlépe mu půjdeš naproti, pokud se o udržitelném a zeleném životním stylu dozvíš co nejvíce. Mladiinfo ti exkluzivně přináší hned dva projekty, na které se můžeš přihlásit. Jeden je výměna mládeže a jeden je přímo školení (trénink). Pro lepší představu se mrkni na našeho průvodce Erasmus+.

1. YOUropean Green Deal – výměna mládeže

📅2. – 8. dubna 2022
🌎Krakow, Polsko

Na projektu se potkáš z lidmi z Česka, Portugalska, Severní Makedonie a Bulharska a užiješ si týden plný poznávání nových kultur a lidí a přitom se naučíš i něco o Green Dealu. Můžeš se těšit na teambuildingové aktivity, diskuzi o klimatické změně ale také třeba na národní večery, kde si užiješ spoustu legrace.

A jak taková výměna mládeže probíhá? Není to nic náročného, čeho by ses musel(a) bát. Cílem projektu je propojit mladé lidi a naučit je hravou formou něco o tématu pomocí různých her, workshopů a nebo diskuzí. Jezdí se vždy v týmu, se kterým budeš mít možnost se seznámit ještě před začátkem projektu, takže na to rozhodně nebudeš sám.

Pokud se chceš přihlásit na projekt, tak musíš splňovat následující podmínky. Jsi občan ČR nebo máš alespoň trvalý pobyt na území ČR. Věk účastníků pro výměnu mládeže je 18 – 30 let, group leader může být ve věku 30+. Český tým bude tvořit dohromady 7 účastníků a 1 leader. Před projektem se určitě seznámíte a můžete cestovat dohromady.

Ubytování a doprava 

Výměna mládeže se koná v Krakowě v Polsku. Příjezd je 2. dubna a odjezd 8. dubna, pobyt si můžeš prodloužit o dva dny (ale to už na své náklady). Ubytování bude v hostelu v centru Krakowa. Doprava je proplacená do výše 210 EUR a musíš jet vlakem nebo autobusem.

Projekt je financován z fondu Erasmus+, takže ubytování a stravu máš zajištěnou zdarma a nemusíš se o nic starat. Je však potřeba zaplatit příspěvek ve výšce 20 EUR (získáš za to mmj. jízdenku po Krakowě). Je potřeba mít peníze připravené v hotovosti!

Ilustrační obrázek. Autor: S.Migaj. Zdroj: Unsplash.com

2. Green Deal – školení

📅2. – 10. dubna 2022

🌎Milanowska Wólka, Polsko

Green Deal je další projekt v Polsku, na který se můžeš přihlásit. Tentokrát se jedná o Erasmus+ školení, které je určené pro (budoucí) pracovníky s mládeží, učitele, skauty atd. Bude to opravdu mezinárodní jízda! Těšit se můžeš na lidi z celkem 11 zemí. Cílem tohoto projektu o udržitelnosti je vyškolit a podpořit pracovníky s mládeží v oblasti udržitelného a ekologického fungování v rámci jejich profese.

A jak takové školení probíhá? Tréninkový kurz jde v tématu více do hloubky než výměna mládeže, takže se předpokládá alespoň základní znalost daného tématu a motivace dozvědět se něco navíc. Výukové metody jsou ale opět neformálního rázu, takže se můžete těšit na různé dikuze, teambuldingové aktivity a nebo navštívení místní organizace, která se zabývá prací s mládeží v oblasti ekologie a udržitelnosti.

Na projekt se můžeš přihlásit, pokud ve své práci implementuješ (či se chystáš) zásady udržitelného rozvoje (to není ale hlavní, důležitá je motivace se projektu aktivně zúčastnit) a znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Účastníci musí být starší 18 let (horní věková hranice není stanovena) a být občanem ČR nebo mít v ČR trvalé bydliště. Důležité je také spadat do výše zmíněné cílové skupiny školení a mít vysokou motivaci se projektu účastnit. Český tým budou tvořit celkem 4 účastníci. Před projektem se určitě seznámíte a můžete cestovat dohromady.

Ubytování a doprava 

Školení proběhne ve městě Milanowska Wólka, které je vzdálené zhruba 30km od Kielce. Ubytování je zajištěné v edukačním centru. Příjezd je 2. dubna a odjezd 10. dubna 2022. Doprava je proplacená do výše 210 EUR a musíš jet vlakem nebo autobusem. Projekt je financován z fondu Erasmus+, takže ubytování a stravu máš zajištěnou zdarma a nemusíš se o nic starat.

hike, hiking, túra
Ilustrační foto. Autor: Austin Ban. Zdroj: Unsplash.com.

Jak se přihlásit na tyto vzdělávací příležitosti v Polsku

Termín, do kdy se musíš přihlásit, není pevně stanoven. Přihlašování bude ukončeno až bude kapacita projektů naplněna, doporučujeme tedy s přihláškou neotálet.  Před přihlášením si přečti jednotlivé infopacky, pokud něčemu nerozumíš, klidně se zeptej. Přihláška je závazná a pokud budeš na projekt vybrán/a, vyzveme tě k úhradě vysílajícího poplatku 600 Kč, který je nevratný. Pokud je pro tebe tento účastnický poplatek (nebo něco jiného) překážkou v účasti, budeme rádi, když nás na to e-mailem upozorníš. V Mladiinfo ČR si stojíme za tím, že vzdělání má být dostupné každému, a chceme ti vyjít vstříc. Jsme samozřejmě flexibilní, a poplatek lze uhradit klidně i po částech, po projektu, atd. Leader skupiny je od poplatku osvobozen – platí pro výměnu mládeže. Účastnický poplatek je nevratný.

Tento projekt byl financován z prostředků Evropské Unie.