Placené dobrovolnictví ve Francii

Chceš pracovat s mladými lidmi? Strávit rok ve Francii a poznat pohádkové Le Mans, hlavní město departmentu Sarthe? Francie tě láká, ale radši bys něco menšího? Možná tě zaujme městečko Sablé-sur-Sarthe. Přihlas se na placené dobrovolnictví ve Francii a využij příležitost, která ti umožní strávit 11 měsíců v zemi galského kohouta. Vybírat můžeš z pěti různých projektů, na kterých je k obsazení 11 pozic. Určitě se na tebe dostane!

European Solidarity Corpse

Evropský sbor solidarity, European Solidarity Corpse (ESC), je mezinárodní program Evropské komise nabízející příležitosti pro mladé lidi, kteří chtějí vyjet na dobrovolnické pobyty trvající od 2 do 12 měsíců. Jedinými podmínkami pro účast je věk 18-30 let a ochota podílet se na dobrovolnické činnosti. Z grantu ESC, který je na dobrovolnické výjezdy určen, jsou účastníkům hrazeny náklady na přepravu, ubytování, pojištění, jídlo a drobné denní kapesné. Každý účastník má také nárok na jazykové vzdělávání. Více si o ESC můžeš přečíst v našem článku. 

placené dobrovolnictví ve Francii

Dobrovolnictví ve škole Edulinka. Zdroj: Mladiinfo Slovensko

Placené dobrovolnictví ve Francii

Vybírat můžeš z několik projektů a pozic, a to podle svého zájmu a zaměření. Většina se jich týká vzdělávání mladých studentů a mezikulturní výměny. 

  • Let’s Live Europe – plánování vzdělávacích aktivit, které mladým studentům umožní porozumět Evropě. Vysvětlovat v zahraničí kouzlo svíčkové a houbaření zní jako práce pro tebe? Spolu s pěti dalšími dobrovolníky se budete podílet na formování představ mladé generace o Evropě a jejích kulturách.
  • Evropský ambasador na Lycée Professionnel Joseph Roussel – staň se ambasadorem Evropy a pomoz šířit povědomí o evropských kulturách. Tvým úkolem bude kromě vedení vzdělávacích aktivit pro studenty také budování partnerství mezi „tvou“ školou a dalšími institucemi. Cílem je podpora studentů v účasti na zahraničních pobytech. Koneckonců, jestli jsi sám někdy vyrazil/a na Erasmus, víš, jak obohacující zkušenost to může být.
  • Evropský ambasador na The House of Europe – pokud tě zajímá oblast PR a marketingu, tohle místo pro tebe bude to pravé. Vytvoříš nástroje pro podporu evropské kultury a jejích hodnot, které budou sloužit jako vzdělávací materiál pro mladé studenty. Informuj o příležitostech, organizuj kulturní akce a formuj pohled mladých na země Evropy. 
  • Vedoucí mezikulturních aktivit – tahle pozice se hodí pro všechny s trpělivostí a chutí organizovat. Půlku tvých povinností bude tvořit pomoc se vzděláváním (od základní po střední školu) – můžeš pomáhat s úkoly, organizovat mimoškolní aktivity nebo mladým studentům přibližovat možnosti studijních pobytů a výměn. Zbývající povinnosti pak budou zahrnovat organizaci kulturních akcí. 
  • Obecní dobrovolník v Le Mans – u téhle pozice najdeš mix všech předchozích a ještě něco navíc. PR, vzdělávání, organizace akcí, cestovní ruch a navazování partnerských vztahů mezi městy – nudit se rozhodně nebudeš.
dobrovolničení ve Francii projekt ESC Mladiinfo ČR
Městečko Le Mans. Zdroj: All-free-photos.

Přihlašování a praktické info

Bližší informace k přihlašování i k celému projektu najdeš v infopacku od Maison de l´Europe, která výběr dobrovolníků koordinuje. Potřebovat budeš svůj životopis, přihlášku a krátké video (vše v angličtině), ve kterém se představíš. Deadline je stanoven na 6. března 2022, neváhej tedy dlouho! 

V rámci dobrovolnictví budeš mít od European Solidarity Corpse proplacené cestovné, pojištění a kapesné ve výši 360 eur/měsíc. V místě svého působení budeš mít zajištěno také ubytování. Dále se můžeš těšit na pravidelné lekce francouzštiny (nebo online lekce jiného jazyka) a další bonusy, které se odvíjí od tvé pozice (např. na Lycée Professionnel Joseph Roussel budeš mít k dispozici školní obědy – a francouzské školní jídelny stojí za to, žádné UHO tě tam nečeká). 

Svoji cestu začneš 24. srpna 2022 a potrvá do konce července 2023, celkem tedy ve Francii strávíš 11 měsíců. Týdně budeš většinou pracovat 35 hodin – a jazykové lekce se ti do odpracovaných hodin budou počítat. 

O tom, jak dobrovolnictví vypadá, co obnáší a co ti může přinést, si můžeš přečíst v příběhu slovinského dobrovolnictví Lucky.