Sněz, co je Nesnězeno a šetři peníze i planetu

Plýtvání potravin patří mezi rozšířený nešvar – v Česku, v EU ale i ve zbytku světa. Existují však projekty, které s plýtváním potravin bojují. Mezi takové patří iniciativa Nesnězeno, která sdružuje restaurace, kavárny, cukrárny a mnoho dalších. Pokud takovému podniku zbyde nějaká porce navíc, můžeš ji získat za zvýhodněnou cenu. Zachráníš jídlo, ušetříš peníze. To je fér, ne? 

V České republice dle statistik vyplýtvá každý člověk více než 25 kg potravin za rok. Kromě plýtvání zdrojů na vypěstování, zpracování a převoz jídla také plýtváme našimi penězi. 

Myšlenka zachraňovat jídlo a u toho šetřit peníze je zhmotněná do podoby dumpster divingu. Potápět se do popelnic, nejčastěji u velkých supermarketů, a z nich lovit jídlo, které by – často v perfektním stavu – skončilo na skládce či ve spalovně. O freeganství už sis u nás mohl/a přečíst, v článku najdeš i tip na tematický film. Jestli tě ale takové „potápění“ neláká, máš možnost jídlo zachraňovat i jiným způsobem. A peněženka tvé snahy taky ocení!

Co je Nesnězeno

Za brněnským projektem stojí Michaela Gregorová a Jakub Henni. Původně začínali na Facebooku, dnes už má Nesnězeno svou vlastní aplikaci, která celý proces zjednodušila. Do iniciativy je zapojeno přes 760 podniků napříč Českem a podařilo se zachránit přes 165 000 porcí jídla. V seznamu zapojených podniků najdeš restaurace, kavárny, cukrárny, pekárny, pizzerie, salaterie, bezobalové obchody, zdravé výživy a spoustu dalších. Podobně rozmanitá je tedy i nabídka jídel, která můžeš zachránit. Někde to bude porce z poledního menu, která restauraci zbyla. Z kavárny můžeš zachránit kousek dortu, pekárna ti odpoledne doprodá ranní koláčky. Minimální sleva na nabízené produkty je 30 %

Nesnězeno Zdroj: svetandroida.cz

Jak to funguje

Jednoduše si do mobilu stáhni aplikaci Nesnězeno – je dostupná pro iOS i Android. Najdi podniky ve svém okolí a vyber si z aktuální nabídky nesnězených jídel. Zaplatíš kartou přímo v aplikaci, do podniku si pak své jídlo zajdeš vyzvednout. Někde tě nechají si porci sníst, jinde ti ji zabalí s sebou (pokud chceš vzít šetření planety dál, můžeš si přinést vlastní krabičky). Někde musíš přijít do pěti odpoledne, jinde mají otevřeno až do půlnoci. Každý podnik má své podmínky nastavené individuálně, vše se ale dozvíš v aplikaci.

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Kromě záchrany jídla a ušetřených peněz máš možnost vyzkoušet jídla a podniky, o kterých bys jinak ani nevěděl/a. Já jsem takhle v Praze ochutnala donuty z La Donuteria, v Brně zase tatarák z tuňáka v Ocean48. Nemluvě o nespočtu nových míst, která jsem díky aplikaci objevila ve svém okolí. A pokud je pro tebe důležitá filozofie podniku, který svými penězi a návštěvou podporuješ, tady máš na jednom místě seznam míst, kterým plýtvání jídlem není lhostejné.