Realizuj vlastní komunitní projekt díky grantu z kampaně Mladí chrání klima

Zajímáš se o klimatickou změnu? Chtěl/a bys založit ve svém okolí nějaký projekt? Získej se svou partou grant ve výši 8 000 korun díky projektu Mladí chrání klima!

Změna jsi ty!

Není ti jedno, co se děje kolem tebe? Chtěl/a by ses podílet na nějaké změně a ne jen nečinně přihlížet? Máš kolem sebe partu kamarádů, se kterými bys vymyslel/a projekt, který by se dal zrealizovat ve tvém okolí? Nebo už takový projekt máš dokonce vymyšlený? Teď tu máš příležitost k jeho uskutečnění, tak ji nezaspi! Může to být opravdu cokoli, třeba založení lokální naučné stezky, komunitního záhonu nebo třeba uspořádání sousedské slavnosti s přesahem do tématu klima a jeho ochrany. Podmínkou ovšem je, aby projekt alespoň v malém měřítku přispěl k ochraně životního prostředí a blízké přírody.

Díky neziskové nevládní organizaci Člověk v tísni právě probíhá projekt „Mladí chrání klima“. Účastníky se mohou stát osoby ve věku 15 až 35 let. Tvoji partu, které není lhostejná klimatická změna, musí tvořit alespoň tři kamarádi. Ke spolupráci můžete přizvat třeba i své učitele, pracovníky místního úřadu či lokální firmy.

 

Mladí chrání klima grant-leták
Leták Mladí chrání klima. Zdroj: Facebook Člověk v tísni.

Nejlepší nápad, který tě napadl

Nejprve musíš vymyslet projekt 🙂 Představivosti se opravdu meze nekladou, můžeš například vymyslet novou naučnou stezku kolem tvojí školy. Nebo co taková prohlídka tvé čtvrti, při které upozorníš na nedostatek zeleně? Nebo tě láká odstartovat malý komunitní záhon ve veřejném prostoru, na kterém si budete moct se sousedy pěstovat bylinky a zeleninu? Projekt by se určitě měl týkat klimatické změny, upozorňovat na ni či malým krůčkem přispět k jejímu řešení. Jakmile zvládneš tento nejtěžší úkol, čeká tě ještě pár nutných kroků. 

Jak získat grant?

Projekt už máš vymyšlený? Teď ještě zbývá sestavit plán, podle kterého budeš postupovat – jak jej budeš například svůj počin propagovat ve svém okolí? Až to budeš mít, sepiš ho do tohoto formuláře.  Nezapomeň taky sestavit rozpočet pro svůj projekt -rozepiš náklady, na které plánujete se svou skupinou čerpat příspěvek z projektu 1Planet4All. Náklady musí souviset s realizací projektu a aktivitami uvedenými v plánu projektu. 

Na co můžeš grant použít?

Prostředky je možné čerpat na materiál, služby, odměny externím lektorům a odborníkům, fotografa, filmování, grafiku, tisk atp. Naopak, nelze je využít k vyplacení odměn realizačnímu týmu, ten funguje na dobrovolnické bázi. Nevyužité finance je skupina povinna vrátit poskytovali grantuAž budeš mít rozplánováno, vyplň tento rozpočtový formulář a připoj jej k projektu.

Kdy můžeš s projektem začít?

Návrh svého projektu můžeš odevzdat vždy k těmto datům: 31. 1. 2022, 31. 3. 2022, 31. 5. 2022, 31. 7. 2022, 31. 9. 2022. Do poloviny následujícího měsíce od doručení plánu ti přijdou komentáře ke  zapracování a do konce měsíce získáš finální rozhodnutí, zda bude projekt tvojí skupiny podpořen. Pokud budeš projekt schválen, čeká tě podpis smlouvy (zástupcem skupiny starším 18 let) a realizace tvého nápadu nejpozději do 30. 11. 2022

Tak co? Už se těšíš, jakou změnu uděláš ve svém okolí? Směle do toho, přeju ti hodně štěstí! Pro všechny potřebné informace se podívej na oficiální stránku Člověka v tísni.

Pokud se zajímáš o životní prostředí, můžeš si přečíst článek, jak Eliška začala se svou cestou zero waste.