Kolik stojí můj životní styl

Se začátkem nového roku má většina z nás potřebu reflektovat a zamýšlet se. Jaký byl můj uplynulý rok, co bych chtěl/a od toho příštího, kde aktuálně jsem a jak můj život vypadá. Posuň své bilance dál a koukni na svůj život z většího měřítka. Co třeba rovnou z planetárního měřítka? Spočítej si, jaká je tvoje ekologická stopa a zjisti, kolik planet by lidstvo potřebovalo, kdyby všichni žili stejně jako ty.

V našem prosincovém článku sdílela Eliška své zkušenosti se zero waste. Líbí se ti tato filozofie ale stále tápeš, jak a proč se do toho pustit? Ekologická stopa, kterou si zdarma a za pár minut zjistíš ve Hře o zemi, ti ukáže náročnost tvého životního stylu. Načerpej motivaci, inspiraci a go green!

Ilustrační obrázek Autor: geralt Zdroj: pixabay.com

Co je ekologická stopa 

Ekologická stopa slouží jako ukazatel náročnosti tvého životního stylu. Posuzována je v několika kategoriích – bydlení, doprava, potraviny a spotřeba, ve které hraje roli především tvé nákupní chování a nakládání s odpady. Bydlíš sám ve velkém bytě a každý den jezdíš autem na nákup pro norského lososa? Asi budeš potřebovat o kousek víc planety než tvoje kámoška, která na kole dojede do vedlejší vsi, aby u místní babičky nakoupila její domácí vajíčka.  

K čemu je to dobré

Kromě toho, že zjistíš svou míru zatížení životního prostředí, také uvidíš, jak si ve statistikách vedou Češi, ostatní evropské státy či celý svět. Kromě toho se dozvíš, jak svou ekologickou stopu snížit – buď celou nebo jednotlivé oblasti své spotřeby. Víš, že bez auta se prostě neobejdeš, protože na autobus to máš přes půl města? Nezoufej, cílem není dokonalost. Udržitelná rovnováha, které se dá dosáhnout pomocí kompromisů, je tou správnou odpovědí.

Ilustrační foto Autor: Rawpixel Zdroj: Pixabay. com

Co dál

Neboj, nemusíš hned přejít na sójové steaky nebo se rozloučit se svými milovanými converskami. Možná ale začneš nad svou spotřebou přemýšlet v širším kontextu a uvědomíš si, že i ty jako jednotlivec můžeš přispět svou kapkou. Koneckonců, vždy bychom ostatní měli vést především svým příkladem. 

Zajímá tě, co ještě můžeš ve svém životě změnit, aby byl zelenější? Inspiruj se v našem bookletu