Keňa nebo Uganda? Dobrovolnictví v Africe s Mladiinfo

Fantastická příležitost je právě tady! Dobrovolnictví v Africe je díky Mladiinfo realitou a přihlásit se můžeš už nyní!

Toto dobrovolnictví v Africe je součástí programu Erasmus+

Mladiinfo ČR je partnerem projektu Responsible European and African Changemakers (REACH), o kterém jsme tě už informovali na našich sociálních sítích. V rámci tohoto projektu umožníme vyjet dvěma mladým lidem z České republiky do neziskových organizací v Keni a Ugandě, aby tam nejen pomohli, ale také se měli šanci rozvíjet jak na profesní, tak i osobní úrovni. A už na začátek můžeme prozradit, že se jedná o dobrovolnictví pod záštitou Erasmu+ (Evropská dobrovolná služba). Co to znamená? Nemusíš mít našetřené desetitisíce jak to obvykle u dobrovolnictví v Africe bývá u jiných organizací. 

Více o tomto konkrétním projektu najdeš na toto webu. 

Obecně o dobrovolnictví pod programem Erasmus+

Být dobrovolníkem v rámci Dobrovolné služby pod Erasmus+ je snovou zkušeností, protože máš maximální podporu jak od své české vysílající organizace (Mladiinfo ČR), tak také od té přijímací. Nikdo tě nenechá na holičkách a všichni jsou ti oporou. Je to program financovaný přímo z Bruselu od Evropské komise – působit tedy budeš v jedné z ověřených organizací, jež má s dobrovolníky mnohaleté zkušenosti. Před odjezdem budeš mít k dispozici dobrovolnickou smlouvu, kde jsou popsány práva a povinnosti všech zúčastněných stran. 

Ubytování máš zajištěno zdarma, nemusíš si tedy nic hledat po vlastní ose a být v nejistotě. Jídlo máš také zajištěno a strádat určitě nebudeš 🙂 Forma ubytování a stravování se liší od destinace (viz informace níže). Těšit se můžeš také na kapesné ve výši €3/ den. Letenky ti budou proplaceny do výše €820 (za obě cesty dohromady). 

Keňa nebo Uganda? Prohlédni si svoje možnosti dobrovolnictví v Africe

V rámci tohoto projektu nabízíme dvě možnosti, jak vyjet na dobrovolnictví v Africe. Přihlásit se však můžeš jen na jednu.

Ilustrační foto. Autor: ray rui. Zdroj: Unsplash.com

1. KEŇA – YOUTH VOLUNTEERS FOR COMMUNITY DEVELOPMENT

📅Datum: 01. 05. 2022 – 30. 7. 2022 (3 měsíce)

🌍Místo: Ngong Town, Keňa – 20 km od hl. města Nairobi (centrum)

Ubytování je zařízeno v místní hostitelské rodině. Těšit se můžeš nejen na jejich tradiční jídlo, ale i na mezinárodní kuchyni. Díky životě v hostitelské rodině se dozvíš o této zemi co nejvíce, poznáš její kulturu a místní lidi tak, jak bys z hotelu asi nedokázal/a. Všechno má samozřejmě svoje pro i proti, připrav se i na překonávání kulturních rozdílů a zvyklostí v soužití v jedné domácnosti. Věříme však, že dobří lidé vždy najdou společnou řeč a díky otevřené a včasné komunikaci lze spoustě situací předejít.

Pomáhat budeš jako asistent/ka místního učitele na základní nebo střední škole, v místním centru pro mládež, a také jako podpora v oblasti sociálního podnikání. Do styku tak každodenně přijdeš nejen s učitelským sborem, ale také s dětmi od 8 do 17 let. Pracovní náplň díky různým pracovištím bude tedy pestrá a nudit se určitě nebudeš. Komunikačním jazykem bude angličtina.

Jaké bys měl/a mít předpoklady pro tuto konkrétní dobrovolnickou pozici? Důležité je umět dobře komunikovat v angličtině. Nebazírujeme na zkušenostech s dětmi, ale měl/a by sis být jistý/á, že práci s dětmi zvládneš a máš k dětem kladný vztah. Obecné podmínky, které musíš splnit pro účast v tomto programu se dočteš na konci tohoto článku.

Ilustrační foto. Autor: Annie Spratt. Zdroj: Unsplash.com

2. UGANDA – LUSUGANDA DEVELOPMENT INITIATIVE (LUSUDI)

📅Datum: 01. 05. 2022 – 30. 7. 2022 (3 měsíce)

🌍Místo: Kebale, jihozápad Ugandy

Ubytování je zařízeno v rezortu Paradise Eco-Hub Foundation na Itambira Island u jezera Bunyonyi. Je možné, že pokoj budeš sdílet s někým dalším, stejně tak sociální zařízení. Jídlo budeš mít zajištěno na místě ubytování, těšit se můžeš na tradiční ale i mezinárodní pokrmy. 

Dobrovolničit budeš v různých oblastech jako pomocný personál. Tvá pomoc se může týkat networkingu, finančního managementu, ekoturistiky, komunitního rozvoje, administrativy i sociálního podnikání ve městě Kebale. Dostat se můžeš i jako dobrovolník do místní školy a pomáhat s různými semináři a aktivitami pro děti a mládež. Vše bude probíhat v angličtině. Nudit se určitě nebudeš a potenciál pro tvůj profesní a osobní rozvoj je tu veliký.

Jaké bys měl/a mít předpoklady pro tuto dobrovolnickou pozici? Připrav se na to, že budeš celý čas pracovat v různých týmech. Někdy to bude skupina učitelů, někdy další dobrovolníci, jindy zase představitelé jiných neziskových organizací. Měl/a bys tedy být dostatečně flexibilní jak v komunikaci tak i v pracovní době, být ochotný/á dělat kompromisy a být chápavý/á a vstřícný/á. Jelikož budeš komunikovat výhradně v angličtině, měl/a bys také umět dobře anglicky. Obecné podmínky, které musíš splnit pro účast v tomto programu se dočteš  na konci tohoto článku.

Víza, cestování, očkování, pojištění

Určitě tě také zajímá, jak je to v rámci tohoto dobrovolnictví v Africe s praktickými záležitostmi jako jsou víza, očkování, pojištění atd. Z ČR budeš na projekt cestovat sám/a. Naše organizace Mladiinfo je tu od toho, aby ti podala pomocnou ruku, takže pokud jsi například nikdy neletěl/a, neboj, vše ti vysvětlíme. Na místě se k tobě navíc připojí další dobrovolníci z Evropy. Pomůžeme samozřejmě i s výběrem letenek, takže se nemusíš obávat, že bys musel/a dělat něco na vlastní pěst. Letenky ti budou proplaceny do výše 820 EUR. Po příletu na mezinárodní letiště Entebbe (Uganda) nebo Kigali (Rwanda), či Jomo Kenyatta (Nairobi) bude každý dobrovolník danou přijímací organizací vyzvednut z letiště a dopraven na ubytování.

Co se týče výdajů na víza, pojištění, očkování a testování, tak ti Mladiinfo může přispět maximální částkou 350 EUR!!!

O víza je možné požádat před vycestováním online formou (3měsíční turistická víza). Poplatek za víza do obou zemí činí 51 USD (cca 45 EUR) a bude ti proplacen. 

Dobrovolník musí mít potvrzení o platném Covid-19 očkování (zdarma – hrazeno z českého pojištění) a PCR negativní test – ne starší než 48h) – pro očkované zdarma. 

Je nutné, aby se dobrovolník nechal naočkovat proti žluté zimnici (min 10 dnů před odletem, jedna dávka platná doživotně). V případě, že má dobrovolník už očkování proti žloutence AB, tak se nemusí nechat očkovat na žlutou zimnici. Očkování lze proplatit z výše uvedeného příspěvku 350 EUR.

Pojištění do zahraničí ti bude zajištěno zcela zdarma u pojišťovny Cigna, která má smlouvu s Evropskou komisí. Pokud nejsi student, tak za tebe povinné pojištění v ČR bohužel nikdo nezaplatí (nebudeš zaměstnán/a ani veden/a na ÚP) a dle podmínek zákona se nelze z pojištění odhlásit, pokud nejedeš pryč z ČR na více než 6 měsíců. Stane se z tebe samoplátce a musíš si sám/ sama hradit cca 2 200 Kč měsíčně. Pokud zcela nevyčerpáš ještě výše zmíněný příspěvek 350 EUR, tak lze pojištění v ČR (alespoň částečně) hradit i z toho. 

Předodjezdová příprava – Volunteering Academy

Příprava pro kandidáty, kteří postoupili do nejužšího výběru, bude probíhat online. Pozveme tě do tzv. Volunteering Academy, kterou má v režii naše partnerská organizace Mladiinfo Slovensko. Termín online akademie je stanoven na týden 📅 28. 3. – 1. 4. 2022. Každý den bude v  odpoledních hodinách (zřejmě 15-17 hod SEČ) probíhat dvouhodinová online příprava na téma dobrovolnictví, kulturní šok, interkulturní komunikace, stanovení osobních a vzdělávacích cílů atd. Příprava je povinná v celé své délce a bude probíhat v angličtině.

Po předodjezdové přípravě následuje další příprava už pro konkrétního 100% vybraného a potvrzeného dobrovolníka. Tato příprava bude probíhat buď online anebo v Brně v kanceláři Mladiinfo ČR. Budeme po tvém boku od začátku až do konce! 

Kdo se může přihlásit? 

Pokud na následující otázky odpovíš ANO, těšíme se na tvoji přihlášku!

 • Je ti mezi 18-30 lety (včetně)
 • Jsi občan ČR nebo máš na území ČR platný trvalý pobyt
 • Máš platný cestovní pas 
 • Nikdy si se před tím nezúčastnil/a Evropské dobrovolné služby nebo Evropského sboru solidarity (ind. dobrovolnictví)
 • Máš platné Covid-19 očkování a před odletem si zajdeš na PCR test
 • Tvoje pracovní nebo školní povinnosti ti absolutně nebrání se projektu zúčastnit v plné jeho délce (= školu můžeš přerušit, v práci ti dají volno, nikoliv homeoffice)
 • Zvládneš 3 měsíce daleko od své rodiny a svých přátel
 • Bez problému se domluvíš anglicky – písemně i ústně
 • Zúčastníš se celé předodjezdové přípravy
 • Máš čistý trestní rejstřík (nutné pro projekt v Keni, kde dobrovolník bude v kontaktu s dětmi)

Proces přihlašování na dobrovolnictví v Africe

Pokud splňuješ podmínky účasti, těšíme se na tvoji přihlášku! Co musí přihláška obsahovat?

 1. Životopis (soubor ve formátu .pdf pojmenovaný příjmení_destinace_cv; takže např. novakova_kenya_cv.pdf)
 2. Motivační dopis (soubor ve formátu .pdf pojmenovaný příjmení_destinace_letter, takže např. novakova_kenya_letter.pdf)
 3. Krátké jednoduché video v AJ (max 2 minuty), kde se představíš (soubor ideálně ve formátu podporovaném WMP pojmenovaný příjmení_destinace_video, takže např. novakova_kenya_video). Video může být opravdu jednoduché z mobilu, nic složitého.

Vše musí být samozřejmě v anglickém jazyce! TERMÍN ODEVZDÁNÍ PŘIHLÁŠKY JE 16. 3. 2022.

Přihlášku prosím vyplň prostřednictvím google formuláře a přilož tam také 3 výše požadované soubory. 

Odeslal/a jsi přihlášku? Nyní prosím vyčkávej do 18. března 2022 na naši zprávu, zda jsi postoupil/a do užšího výběru a pozveme tě k účasti do Volunteering Academy. Po absolvování online akademie prosím vyčkávej do 5-ti pracovních dnů, kdy tvoji účast ve spolupráci s přijímací organizací v Ugandě nebo Keni definitivně potvrdíme nebo vyvrátíme. Spoléháme na tebe, že budeš aktivně kontrolovat svůj email a telefon a budeš s námi komunikovat. Následně rychle začínáme řešit letenky a očkování.