Egypt buď miluješ nebo nenávidíš, říká Denča žijící v Hurghadě

Měl/a bys dostatek kuráže sbalit si kufry, zamávat rodině a odletět žít do arabské země starověkých pyramid? Že to zní šíleně? Seznam se s Denčou, jednadvacetiletou podnikající slečnou, která následovala svůj životní sen – slunný Egypt.

Denčo, už několik měsíců pobýváš v Egyptě. Proč zrovna padla volba na tuto zemi a uvažovala jsi někdy o jiné?

Já jsem chtěla odletět už jako malá, jako dítě jsem si plánovala cesty do Ameriky, takové ty dětské sny. Postupem času se to vystříbřilo, jezdili jsme na dovolené do Itálie, Řecka, pak přišlo Tunisko, které se mi taky hodně zamlouvalo. Ale to bylo ještě v době, kdy mi nebylo ani patnáct let. V sedmnácti přišla osudová dovolená v Egyptě, kde se to zlomilo. Ne sice hned, ale postupem času jsem nějak tušila, že v Česku nezůstanu a jednou budu v Egyptě opravdu žít.

Co na tento životní krok říkala tvoje rodina, neměla strach? Zvlášť když se jedná o arabskou zemi opředenou mnoha předsudky…

Tím, že jsme tam létaly s tetou a mámou, tak trochu věděly, do čeho jdu, ale popravdě, já jsem je na to připravovala zhruba rok… Bohužel, načasování mého přesunu nebylo úplně nejšťastnější, zrovna v době nejhorší pandemie. Původně jsem chtěla odletět hned po maturitě. Tenkrát jsem dokonce měla dělat na hotelu. Kompletní zákaz cestování mi přidal rok doma. Celkově, musela jsem si našetřit peníze, všechno vyřídit, takže chystání na novou životní etapu trvalo dohromady tak tři roky…

Fotka Denči v Egyptě. Archiv Denči.
Pociťuješ velké rozdíly mezi Českem a Egyptem? Zvykla sis?

Poměrně dost si jich všímám, ale člověk je pochopitelně moc nevnímá, když je jen na krátké návštěvě. Většina egyptského obyvatelstva se nachází úplně jinde než my. Například Egypťané neznají pojem „dochvilnost“, tu tady opravdu nehledejte. Také se nesmíš nechat rozhodit při přecházení silnic, přechody tu neexistují, řidiči se ti sice umí vyhnout, ale příjemný pocit to rozhodně není.

Samozřejmě se musíš chovat podle určitých pravidel, respektovat jejich kulturu. Shrnula bych to jako prosté: „Respekt k nám, respekt k tobě.“ Když tu žiji už nějaký ten pátek, krátké oblečení si neoblékám. Napadá mě i znatelný rozdíl ve vztahu k rodinnému životu. Egypt patří mezi místo, kde rodina bez sebe „nedá ani ránu“. Veškeré jídlo se jí ve společnosti všech členů rodiny, nikdy ne odděleně.

Ale jinak s Egypťany vycházím opravdu dobře, mám hodně známých mezi muslimy, vídáme se denně, bavíme se úplně normálně. Samozřejmě tam existují místa, kam by člověk jakožto cizinec neměl chodit, ale ta se najdou všude.

Když zmiňuješ stolování, jaká je egyptská kuchyně?

Já egyptskou kuchyni samu o sobě mám ráda, chutná mi tady opravdu všechno. Miluju hlavně jejich hummusy, omáčky, tahini, falafely ke snídani…

Tvým hlavním dorozumívacím jazykem je angličtina, učíš se i arabštinu?

Asi měsíc po příletu do Hurghady jsem si našla nového přítele, takže dnes jsem součástí pravé egyptské rodiny, arabštinu trénovat musím. Rodina má problém s angličtinou, já zase s arabštinou, takže přítel je neustále zaneprázdněný jako takový překladatel.

Sahl Hasheesh. Archiv Denči.
Jak to v Egyptě vypadá s byrokracií, zařizování víz, povolení… Zvládla jsi to bez pomoci?

Musím říct, že pro nás, jako pro cizince, je zařizování mnohem jednodušší, než kdyby se Egypťané vydali do Česka. Hned na letišti si platíš krátkodobé vízum. Po vypršení máš prakticky dvě volby. Buď jedeš do Egypta s tím, že už tam na tebe čeká přítel, který ti zařídí občanství, nebo potřebuješ získat smlouvu o dlouhodobém pronájmu, kterou ukážeš úřadům a zaplatíš si delší vízum. Kdykoliv však odcestuješ zpátky do Česka, víza ti propadají a můžeš vše dělat komplet znovu. Ale vím, že je nově možnost vyřizování víz online, kde by tímto způsobem propadat neměly, zatím ale nemám zkušenost.

Každopádně přítel mi s tím pomohl hodně, řešili jsme to celé spolu. Obecně se tyto věci vyplatí řešit s egyptskými známými, úředníci s tebou budou jednat na úplně jiné úrovni, také budeš mít výhodnější ceny, ne turisticky napálené.

Když mluvíš o cenách, jak moc „drahý“ je život v Egyptě?

Pro nás Evropany je to velice levná země, bohužel, pro Egypťany až tak ne. U nás bys za stejný nákup, jako pořídím v Egyptě, zaplatila nejméně třikrát víc. Jako Evropan tam v pohodě vyžiješ s 10-15 tisíci na měsíc, včetně dobrého bytu s klimatizací.

Stát tam pro své občany prakticky nefunguje, vůbec se nestará, hlavně aby Egypťané po vládě nic nepožadovali. Stejně tak se vzděláním je to komplikovanější, děti, které se narodily chudým rodičům, už od mladého věku pracují a na studium nezbývá čas, ani peníze. V Egyptě se nic neobejde bez veliké korupce, peníze směřují hlavně do armády. Snad země začne po volbách víc prosperovat, Egypt ukrývá poměrně dost nerostného bohatství.

Navštívila jsi i nějaké vesnice, nebo zatím nejznámější místa?

Já jsem byla hlavně v Hurghadě, venkov jsem zatím nenavštívila, ale turisticky neznámá místa vyjdou skoro nastejno. Také jsem byla v Káhiře, která je diametrálně odlišná. Tam jsem vydržela celkem čtyři dny a pak jsem upalovala zpět do Hurghady. Do Káhiry snad už ani nechci. Dost jsem se tam bála, necítila jsem se bezpečně, takže jsem nakonec navštívila jen její starou část.

Ale právě v Hurghadě, i když jsem byla sama, tak jsem se procházela po městě i večer, a všechno bylo v naprostém pořádku, na každém kroku tam jsou policisté, kteří opravdu hlídají. Navíc v Hurghadě by si nedovolili ublížit Evropanovi, protože ví, že jsou na nich opravdu závislí a kdyby docházelo k nějakým problémům, devadesát procent Egypťanů by se nemělo jak uživit.

Co bys našim čtenářům doporučila v Egyptě vidět?

Za tu dobu, co Egypt znám, tak doporučuji nádherné ostrovy okolo Hurghady. Nejedná se o nějak zvlášť drahý výlet, třeba já jsem byla na ostrově Orange Bay, kde to vypadá jako na Maledivách.Také Sahl Hasheesh je skvělé místo pro návštěvu, k večeru opravdu kouzelné. A pokud má člověk možnost, samozřejmě nevynechat Luxor, ale ten je nejlepší v zimě, aby teploty byly příjemnější.

Obecně ale doporučuji spíš využívat služeb cestovek, protože Egypt buď miluješ nebo nenávidíš. U nás neexistuje střední cesta, takže kdyby se cokoliv stalo, určitě je lepší se spolehnout na cestovku. Osobně si myslím, že vyjde i levněji.

Večerní Sahl Hasheesh. Archiv Denči.
Už delší dobu žijeme s pandemií. Jak konkrétně vypadají covidová opatření pro Egypt?

Přiletíš, na letišti sundáš respirátor a nic neřešíš. Pro ně covid prakticky neexistuje, až na úřady, tam pro vstup potřebuješ test nebo očkování a samozřejmě respirátor. Jinak v centrech nebo turistických místech nikdo nic neřeší. Jedině večerní život je omezený, zavírá se maximálně ve dvě ráno.

Nemůžu se nezeptat. Často bývá zakořeněno přesvědčení, že Egypťané cíleně vyhledávají Evropanky a poté kolují různé odstrašující příběhy. Jaká je tvá zkušenost?

Já mám jedno srovnání, ještě před přítelem. Když máš dobrého kluka mimo resort, tak si troufnu říct, že je to v pohodě. Ale co se týká resortů, snad každý říká: „Neberte animátory.“ Rozdíl v chování je tam opravdu znatelný. Po nějakých zkušenostech se dá lehce posoudit, který muž tě chce jen využít. S ostatními holkami z Česka, které tady také žijí, už známe záchytné body, kterých je potřeba se držet, dokonce se dají najít na Googlu. Kolikrát, co čtu od holek, jaké mají zkušenosti, říkávám: „Rychle od něj utíkejte pryč.“, ale samozřejmě, takové problémy se najdou úplně všude.

Když jdeš do vztahu s Egypťanem, musíte hledat neustále společnou řeč, protože jakmile se jedná o dvě tak různé mentality, nejde o procházku růžovým sadem. I my s přítelem máme dost opačné názory, ale všechno jde.

Plánuješ Egypt vyměnit ještě za jinou destinaci?

Upřímně, Egypt pro mě nepředstavuje končenou destinaci. Myslím, že tu chvíli prožiji, ale poté mě to bude táhnout dál. V plánu mám vidět Dubaj a Bali. Původně jsem chtěla vidět Expo, to už tento rok nestihnu. Výhodou ale je, že přítel, jako Arab, neřeší případné komplikace spojené se vstupem do Emirátů. Kdy se mi povede odcestovat, je zatím ve hvězdách…

Zaujal tě příběh odvážné Denči? Můžeš ji sledovat na Instagramu jako @dennise_in_big_world, nebo na její facebookové stránce.