Jeden svět 2022 hledá dobrovolníky!

Zajímáš se o dokumentární film a lidská práva? Pak můžeš od 23. do 31. března pomoci vyšlapat Cesty svobody jako dobrovolník na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2022.

Festival Jeden svět pořádá od roku 1999 společnost Člověk v tísni. Již více než 20 let tak přináší dokumentární filmy s tématikou lidských práv z celého světa divákům z desítek měst po celé České republice a také základním a středním školám. Jedná se o největší festival svého druhu na světě. Každoročně se ho účastní desítky hostů z celého světa, od filmových tvůrců až po protagonisty a obhájce lidských práv. Diskuze s nimi jsou důležitou součástí programu.

Letošním podtitulem Cesty svobody organizátoři festivalu navrací pozornost zpět k lidským právům. Ve stínu pandemie došlo během posledních měsíců k znovunastolení vojenského režimu v Barmě, v Rusku narostla míra represí vůči opozici a novinářům, v Bělorusku se režim přes všechny protesty stále drží u moci. Letošní téma je tak jasnou odpovědí na aktuální situaci ve světě.

Jeden svět
Diskuze na festivalu. Zdroj: jedensvet.cz

Pokud je ti více jak 15 let, můžeš se přihlásit jako dobrovolník/ce a stát se součástí organizačního týmu v Praze nebo v dalších zapojených městech po celé České republice. Stačí vyplnit přihlašovací formulář. Chceš-li zjistit, jestli se letos zrovna tvé město do festivalu zapojí, zkontroluj seznam festivalových měst.

S čím můžeš pomoci?

 • s provozem festivalových kin (kontrola u vstupu, asistence při debatách, divácké hlasování)  
 • s přípravou a organizací doprovodného programu (slavnostní zahájení a zakončení, večírky aj.)  
 • s asistencí pro zahraniční hosty a PR  
 • s dopoledními projekcemi pro školy v rámci Jednoho světa na školách  
 • a další manuální prací  

V rámci směn na projekcích si můžeš vybrat ze dvou možností. První jsou dopolední projekce Jednoho světa na školách pro studenty a žáky základních a středních škol, které probíhají v klidovém režimu a jsou atraktivní díky filmovým debatám se studenty a studentkami které reflektují aktuální společenská témata. Během dopoledních projekcí tak pomáháš s usazováním dětí, přípravou materiálů pro učitele nebo asistuješ při diskuzích.

Druhou možností je pomoc na odpoledních a večerních projekcích. Ta zahrnuje především kontrolu lístků a akreditací před vstupem na promítání, pomoc s diváckým hlasováním a asistenci při debatách. Jako dobrovolník/ce pracuješ s velkým počtem diváků.

Máš ale také příležitost spolupracovat s PR oddělením, se zahraničními hosty nebo třeba s festivalovou produkcí.

Podrobnosti k náplni a průběhu dobrovolnických směn se dozvíš na informačním setkání.

Jeden svět
Zdroj: jedensvet.cz

A co můžeš získat?

 • vstup na bohatý filmový program  
 • dobrovolnické festivalové tričko  Jeden svět
 • akreditaci na celou dobu festivalu za čtyři odpracované směny  
 • unikátní zkušenost a zajímavou položku v CV
 • možnost nahlédnout do zákulisí mezinárodního festivalu 
 • potvrzení praxe 
 • vystavení doporučení  

Aktuální informace můžeš sledovat na facebooku Jednoho světa a ve videotéce si můžeš pustit některý z dokumentárních filmů z minulých ročníků.

Zdroj: jedensvet.cz