Jana, která se zúčastnila projektu Shades of Rainbow deníkovou formou popsala, jak probíhal každičký den pestrého projektu. Neváhej a čti!

První den v Mariboru

První den jsme se tři z týmu sešli už v Mariboru a jeli spolu na ubytování Rakičan. Jde o nádherné místo uprostřed parků, které vypadá jako zámek, všude jsou koně a kočky a čerstvý vzduch. Na ubytování jsme dorazili odpoledne, přivítal nás Dominik, člověk, který projekt vede. Dostali jsme skvělý pokoj a v průběhu dne se na něm sešli už všichni. Po večeři jsme se seznamovali s ostatními. Všichni jsou moc přátelští a snaží se neustále zapojovat do konverzace všechny, takže se nikdo necítil osamocený. Cítíme se tu velice bezpečně a vítaní, už první den jsme se do projektu, lidí i místa zamilovali.

Opravdové shades of rainbow

Druhý den začal snídaní a seznamovacími aktivitami. Hráli jsme spolu spoustu her, učili se o sobě a svých zemích, a snažili se zapamatovat jména všech skoro 30 lidí. Dále jsme si také společně určili pravidla projektu a stanovili očekávání, která od všech dnů máme. Po obědě jsme sršeli kreativitou – vytvářeli jsme banery na Pride, malovali jsme po taškách, vymýšleli balení kondomů a psali hezká psaníčka, které budeme další dny rozdávat kolemjdoucím. Každý mohl dělat jakýkoli úkol chtěl, a všichni se skvěle bavili. Večer jsme prezentovali jídla a pití z každé země, která se projektu účastní, a mohli jsme tak poznat kulturu a občerstvení ostatních.

Pride v Ljubljani

Třetí den jsme se brzy ráno vydali autobusem do Ljubljaně na Pride. Jako první jsme navštívili Dominika v jejich stánku v Pride village, dál jsme se všichni navzájem nalíčili a hned potom jsme se vydali na city run, kdy jsme byli rozdělení do skupin a obcházeli jsme památky. S každou jsme se fotili a plnili různé úkoly. Po city run jsme se opět všichni sešli a přesunuli se na místo, kde začínal průvod. Na ten dorazilo rekordních 3 a půl tisíce lidí a atmosféra byla naprosto báječná. Všichni byli šťastní, pro mnohé z nás to byl úplně první Pride v životě. Po průvodu jsme se pomalu přesunuli do autobusu a na ubytování jsme přijeli v polospánku.

Shades of rainbow
Shades of rainbow. Zdroj: Archiv účastníků.

Čas na vzdělávání

Čtvrtý den byl hodně o učení. Dopoledne jsme byli rozdělení do skupin podle zemí a každý jsme dělali průzkum o tom, jak jsou na tom queer práva tam, kde bydlíme. Po tomto průzkumu jsme vytvořili plakáty a prezentovali výsledky ostatním v projektu. Po obědě jsme se společně učili o LGBTQ+ vlajkách, názvech a významech slov, vše jsme ale dělali po skupinkách a kreativně, takže se nikdo nenudil a zapojili se všichni. Večer jsme měli prezentaci a aktivitu od slovinského týmu, který pro nás připravil taneční zábavu a hledání pokladu.

Výstupy z projektu Shades of Rainbow

Pátý den jsme se rozdělili do skupin podle toho, jakou aktivitu bychom chtěli dělat, a poté jsme se ji celé další dva dny věnovali. Šlo o výstupy projektu a naše vyjádření toho, co nám tento zážitek dal. Na výběr jsme měli například z natáčení videa, psaní poezie nebo vytváření novin. Každá skupina pak pracovala samostatně.
Večer jsme pak měli další tematický večer – tentokrát mělo prezentaci a aktivitu Litva, a hned po ní my za Česko, kdy jsme všechny pobavili prezentací českých stereotypů a připravili bojovku.

Šestý den probíhal v celku podobně, přes den jsme se ve skupinách věnovali vytváření kontentu a večer jsme měli další tematické prezentace – představilo se nám Rumunsko a Maďarsko.

Shades of rainbow
Shades of rainbow. Zdroj: Archiv účastníků.

Soutěž v tanci a zpěvu? Žádný problém!

Sedmý den jsme jeli na výlet do Murské Soboty, kde jsme nejdříve navštívili centra pro mládež, a poté se setkali i s dalším Erasmus projektem, který v té době na tom místě probíhal. Celý den probíhal velice kreativně – rozdělili jsme se do skupin podle toho, co kdo chtěl dělat, a šli jsme například malovat obrazy do parku nebo malovat na zeď do jednoho z center. K večeru nám pak druhý projekt připravil vystoupení. Když jsme se vrátili na ubytování, rozhodli jsme se uspořádat soutěž v tanci a zpěvu, kterou jsme si moc užili.

Poslední okamžiky

Osmý den jsme prezentovali všechny naše výstupy. Každé skupině se povedlo vytvořit něco skvělého a byli jsme nadšení. Také jsme se zúčastnili konference, kde jsme každý prezentovali nějaké důležité téma, které nás zajímá, a byla to pro nás veliká zkušenost.

Poslední den jsme se ráno sešli u snídaně, sbalili se a vydali se na cestu domů. Pro všechny to byl veliký zážitek a cenná zkušenost. Vytvořili jsme si spolu skvělá přátelství a už máme několik plánů do budoucna!