Máš své oblíbené stromořadí? Nominuj ho na Alej roku!

Arnika zahájila už třináctý ročník ankety Alej roku, kde můžeš nominovat své oblíbené stromořadí. V rámci této akce se můžeš těšit také na fotosoutěž a hodnotné ceny! Všechny podrobnosti se dočteš níže.

Jak a proč alej nominovat?

Mnozí z nás snad ani netuší kolika romantickými alejemi Česká republika oplývá, několik desítek z nich se každý rok sejde v rámci ankety Alej roku, která se věnuje unikátnímu prostředí stezek otevřených a volných, ale zároveň chráněných a objímaných statnými stromy.

Ilustrační obrázek. Zdroj: https://alejroku.cz/

Pokud máš svoji srdcovou alej, neváhej a přihlas ji! Nominovat můžou jak jednotlivci, skupiny, města, obce či firmy. Je to snadné! Stačí vyplnit jednoduchý nominační formulář na těchto webových stránkách. K formuláři připoj jednu až tři fotky aleje, označ GPS umístění a připoj krátký text o tom, proč stromořadí nominuješ. To vše nejpozději do 26. 10. 2023.  Až svou alej přihlásíš, nezapomeň se pokochat dalšími nominovanými alejemi a nebo prozkoumej mapu alejí, ať víš, kam vyrazit.

Alej roku
Nádražní alej u Hory svatého Šebestiána. Autorka: Petra Štelcichová Zdroj: https://alejroku.cz/

Fotosoutěž

V rámci ankety probíhá také fotosoutěž o hodnotné ceny, které pro Arniku poskytl sponzor Canon, porota ocení celkem tři nejkrásnější fotky alejí. Každopádně na tebe čekají i další zajímavé výhry! Anketa bude mít na základě hlasování jednu celorepublikovou vítězku, oceněno bude ale i 14 nejoblíbenějších stromořadí jednotlivých regionů. 

„…Tato anketa spojuje milovníky přírody. Děkuji lidem, že se s takovým nadšením zapojují do ankety, pomáhají mapovat významná místa v České republice a šíří o významu alejí v české tradiční krajině, protože stromy dodávají krajině duši.“

Denisa Hronová, koordinátorka akce

Stupavská kaštanová alej. Autor: Pavel Červenka. Zdroj: https://alejroku.cz/

Není to jen o nominacích

Nezisková organizace Arnika ani náhodou nekončí jen u vyhlašování vítězů Aleje roku. Jejich posláním je především spojování veřejnosti zajímající se o ekologii. V Arnice se také věnují osvětě, nejen o tom, jak moc jsou pro nás stromy důležité, ale také, jak je můžeme opečovávat a chránit. Stejně tak, jak střežit náš poklad, přírodu kolem nás.

Arnika vydala už několik populárně naučných publikací o ekologii, biodiverzitě, odpadech, toxických látkách, udržitelných městech apod. Kromě toho má také blog, kde pravidelně přistávají zajímavé články, také svou vlastní ekoporadnu, a v neposlední řadě také benefiční e-shop, kde můžeš koupi dárek sobě, blízkým a nebo přírodě. 

Už máš o své nominaci jasno?