Bylo nás pět Čechů, co jsme dostali příležitost zúčastnit projektu Rural Youth Festival v Řecku, který se konal od 21. srpna do 29. srpna 2023. Jak naše společně strávené dny vypadaly?

YamoChori: místo mezi horami a řekami

Byli jsme ubytovaní v krásném přírodním prostředí YamoChori, dějišti aktivit pořádaných řeckou organizací Youth Active Minds. Je to místo, kde se žije ve stanech mezi horami a řekami, je to místo svou lokalitou přímo kouzelné. Tyto táborové, bojové podmínky jsme si však všichni užívali, protože nám nabídly únik před rušnými městy i životy. V YamoChori jsme se učili nejen o aktivním občanství a iniciativě v rámci komunity, ale také o udržitelnosti, kterou toto místo svým zřízením oplývalo.

Rural Youth Festival

Vzdělávání hrou, ale i volný čas

První společný čas jsme strávili seznamovacími hrami. V jedné z nich jsme malovali podobu osoby, která seděla naproti nám. Obrázky jsme vystavili na zdech a vytvořili si obálky, do kterých jsme si v průběhu projektu psali vzkazy.

Mimo různorodé denní aktivity, od ranních „energizerů“ (aktivizačních her), přes neformální vzdělávání, až po koupačky v nedalekém jezírku. V rámci projektu jsme však nejvíce času trávili nad přípravou vlastních workshopů pro Rural Youth Festival. Ten se konal v YamoChori a blízkých vesničkách, a to nejen pro nás, ale především pro místní obyvatele.

Intercultural night: ponožky v sandálech a bramboráky jako alfa a omega Česka

Rural Youth Festival začal prezentacemi jednotlivých národů, kde jsme i my představovali naši zem. Naše prezentace započala vyprávěním o Praotci Čechovi, pokračovala českou historií a vynálezy, skončila se zajímavostmi či ponožkami v sandálech. Prezentaci jsme doplnili o hudební vložku, Šimonovu hru na kytaru a naším zpěvem. Nechyběla ani vložka taneční. Připravili jsme také stůl s typickými českými výrobky, jednohubkami a bramboráky, které jsme v polní kuchyňce smažili i přes nepřízeň olympských bohů (bouřka, déšť a kroupy v řeckých horách). Díky těmto prezentacím jsme se také mohli blíže dozvědět o historii a zvycích jiných zemí, které s námi na projektu byly.

Rural Youth Festival

Jak probíhal Rural Youth Festival festival

Nejdříve jsme navštívili městečko Thermo, kde jsme navázali kontakt s místními obyvateli a osobně je pozvali na připravovaný festival. Mezi workshopy, které jsme pro festival připravovali, byly například: první pomoc, hra na hudební nástroje vytvořené z neobvyklých předmětů, výroba recyklovaného papíru, pletení náramků, lekce hip hopu nebo třeba sportovních her. Workshopy jsme připravovali společně napříč všemi zúčastněnými národy, a to nás velmi stmelilo.

Závěrečnou aktivitou festivalu byla túra k potoku, ve kterém jsme se osvěžili, a pak se vrátili zpět do nákladních vozů, které nás na korbě svezly až zpátky do vesnice za doprovodu nádherných výhledů. Mimo program, aktivity a hry, které jsme společně mohli hrát, jsme trávili společně krásné chvíle i u vody. Poznali jsme jazyky a kulturu ostatních národností, našli jsme si spoustu nových přátel a navzájem se od sebe učili a povzbuzovali se.

Zdroj: Archiv účastníků

Co jsme si z projektu odnesli

Týden v Řecku byl po boků Rumunů, Řeků, Chorvatů, Španělů a Portugalců velmi obohacující, a to jak po stránce vědomostní, tak osobnostní. Z Řecka si přivážíme mnohé nové přátelé, nové možnosti, kulturní obohacení, motivaci a rozšířené obzory. Těšíme se na další výměny mládeže, kterých se budeme moci zúčastnit!