Jak prožíváme školení Touch the Nature II

Přemýšlel/a jsi někdy, kolik času trávíš v přírodě? Dokážeš ji vnímáš všemi smysly? Nejen těmito otázkami se zabývají účastníci ze všech koutů světa na Erasmus+ školení Touch the Nature.

Příroda, kam se podíváš

Kouzelné Jizerské hory, malebné městečko Hejnice uprostřed lesů, hor… Kde jinde zažít opravdový dotyk přírody! 30 odvážných účastníků, kteří přicestovali z Litvy, Bulharska, Řecka, Portugalska, Makedonie a Česka se nebojí čelit výzvám okolí. Spaní pod širákem, koupel v ledové řece, nebo odpojení od online světa? Zdánlivě jednoduché úkoly, které znamenají boj sám se sebou…

Touch the nature

Od neděle 6.8. se necháváme inspirovat krásou přírody při tvoření outdoorových aktivit určených pro mládež. Taková lesní koupel, neboli „forest bathing“, představuje opravdový balzám na duši. Lehnout si do hamaky, na nic nemyslet, hluboce dýchat a splynout s přírodou. Účastníci se nezalekli ani chození naboso, vyrábění z bahna, nebo objímání stromů.

Zdroj: David Davidkov

Velkým tématem je tzv. experiential pedagogy, při které dochází k efektivnímu učení za pomocí vlastních prožitků. Účastníci, kteří se specializují na práci s mládeží, často a horlivě diskutují, například o nedostačujícím čase stráveném na čerstvém vzduchu, právě u mladých lidí.

Vzhůru k výškám

Účastníci se nenechali zastrašit ani 12kilometrovým výletem při hře „Cesta za králem“. Účastníci ocenili krásné scenérie několika vodopádů, které nekteří z nich viděli poprvé v životě. Vystoupání na Ořešník tyčící se nad Hejnicemi v osmisetmetrové nadmořské výšce nepředstavoval jedinou odměnu. Tou bylo nalezení krále/královny, kteří se ukrývají v každém z nás. Každý účastník tak pracuje se svými strachy nebo i pohodlností za pomocí přírody.

Touch the Nature
Archiv Mladiinfo

Dobrodružná noční hra po Hejnicích i okolí vedla účastníky ke zbystření smyslů, zlepšení orientace v neznámém prostoru nebo celkové koordinaci svého těla.

Prostor pro kreativitu

Ačkoliv se náš pobyt chýlí ke konci, nezahálíme ani minutu! Národní týmy se ujaly role organizátorů a přestavují nám své programové nápady na tréninkový kurz tohoto typu – například propojení přírody s manifestací, jógou, kladou důraz na umění poradit si v přírodě bez běžných prostředků jako jsou sirky.

Touch the Nature
Archiv Mladiinfo

Účastníci dali prostor své fantazii i během workshopů. Land art se zaměřil na rozvoj uměleckého cítění propojeného s přírodou, a to využitím barev z přírodních látek. Běžně vyskytující se rostliny nebo „exotická“ kurkuma obstály na výbornou. Manuální zručnost prověřila výroba hmyzích domků. Účastníci pracovali i na duševní pohodě za pomocí relaxace a zpracovávání všech zážitků za použití různých metod.

Kromě zmíněných aktivit jsme prošli soutěží MasterChef, při které účastníci vařili z ingrediencí ze „stromu hojnosti“ a z toho, „co příroda dala“, společně si na památku barvili trička, vzdělávali se a bavili se při tzv. „intercultural night“… Zážitků máme nespočet.

Touch the Nature
Zdroj: Archiv Mladiinfo
Projekty jako Touch the Nature rozšiřují obzory. Už sis vybral/a ten svůj?

 

Projekt byl financován programem Erasmus+