#4 Jak prožít léto smysluplně?

Začti se do těchto řádků a inspiruj se posledním dílem tipů, jak si užívat volný čas, čím vlastně obohatit oblíbenou část roku – léto!

Dobrovolnická činnost

O dobrovolnictví toho u nás na webu najdeš spoustu, takže neváhej a prozkoumej web! Hledat můžeš v lokálních spolcích, které se ti líbí. Pokud nikde nevidíš inzerát, který by se ti zamlouval, neostýchej se daný spolek oslovit. Nabídni manuální pomoc nebo třeba pomocnou ruku s administrativou. V neziskovkách můžeš získat spoustu zkušeností. Pokud o žádné organizaci nevíš, zkus oslovit lokální pobočku charity. Také můžeš využít jednu z dobrovolnických databází: Dobrovolnik.cz , Idobrovolnik.cz.

Ilustrační obrázek. Zdroj: pixabay.com

Zorganizuj akci

Pokud na sebe nechceš vzít zodpovědnost člena neziskovky, ale i tak chceš udělat něco prospěšného nebo zábavného, zorganizuj něco sám/sama! Vem i kamarády, třeba na výlet za účelem vyčištění lesu od odpadků, uspořádej bleší trh s oblečením, mini konferenci, kde se pobavíš o tom, jak přispět k řešení nějakého problému. Můžeš oslovit sympatickou kavárnu nebo hospodu, jestli ti neposkytnou svoje prostory, třeba k benefičnímu koncertu či řemeslnému trhu. 

Nemusíš jen pomáhat, uspořádej akci s přáteli, jen tak pro zábavu. Může to být večírek na dané téma, presentation night, piknik, vaření…!

Čti, dívej se, objevuj!

Možná si vybíráš knížky, seriály nebo interprety především na doporučení tvých známých. Co to zkusit jinak? Vyhraď si několik hodin na návštěvu knihovny, prohlížej si knihy, určitě tě zaujme nějaká, o které jsi ještě nikdy neslyšel/a! Poslechni si něco od interpreta, jehož jméno je pro tebe neznámou. Jdi na výlet do nejbližšího města a bezcílně se toulej! Dříve nebo později narazíš na útulnou kavárničku nebo restauraci, ve které jsi ještě nebyl/a, riskni to a budeš mít svůj malý objev.

Vytvoř si nový režim

Přenastav si svůj režim a vytvořit rutinu, která ti bude vyhovovat.

Většině z nás se nedaří spát tolik hodin, kolik bychom měli. V létě je čas na to experimentovat a zjistit, kolik hodin spánku tvoje tělo potřebuje, aby ses cítil/a dobře. V kolik hodin je pro tebe nejlepší chodit spát a vstávat? I když se to nezdá, spánek je opravdu věda, a není od věci si o něm něco nastudovat. Jako první krok může být článek na našem webu!

spánek
Spánek, zdroj: The Basilisk

Ach, ten nepořádek!

Nejen při studiu se hromadí nekonečné hromady papírů, sešitů, učebnic a dalšího nepořádku. Vytřiď před novým akademickým/školní rokem to, co nepotřebuješ, a připrav si nový systém na ukládání věcí! Nezapomeň také na digitální prostor! Pokud na nějaký deep clean nemáš čas, velký efekt bude mít i prostý úklid pracovní plochy. 

Nová rutina

Často se mluví o tom, že je pro nás prospěšné mít stanovenou alespoň ranní nebo večerní rutinu, které se budeme držet. Není to jistě pro každého, ale stojí za to zkusit změny jako letní experiment. Měj na paměti, že skutečně není potřeba vstávat v pět hodin, běhat, napsat to-do list a uvařit snídani jako z michelinské restaurace. Pokud si ráno stihneš udělat snídani a věnovat pět minut józe nebo protahování, děláš víc než dost.

Rutina spočívá v tom, že si do dne dáš několik pevných prvků, které ti přinesou trochu více řádu a struktury do dalších dní. Jestli se ti nikdy nedařilo dodržovat rutinu, zaměř se spíše na příjemné „self care“ aktivity než na učení nebo práci. A pokud dodržování rutiny není tvůj šálek kávy, je to v pořádku, nenech se rozhodit tím, že kdejaký life coach říká, že se bez toho nedá žít.

Ilustrační obrázek, Autor: Pexels, Zdroj: pixabay.com

Přehled o rozpočtu

Snad nejsem jediná, které nevyhovuje množství peněz, které padne na nedůležité věci. Relativně malé položky, jako „chálky“ ze supermarketu se časem vyšplhají na tisíce. Teď je správný čas na to udělat si menší analýzu, za co utrácíš a případně se zamyslet, jak se dá ušetřit.

Tvorba příjemného prostředí

Všichni se chceme doma cítit dobře. V některých případech je to těžší, jindy pomůže uklidit a zvelebit náš prostor dekoracemi, obrázky… Zaměřte se na to vytvořit prostor, ve kterém se cítíte příjemně, a který je funkční. Můžeš se inspirovat u nejznámější „úklidové guru“ Marie Kondo. Ta svoje metody týkající se úklidu popisuje ve svých knihách, a také v Netflix seriálu.

Odpočívej!

Letní prázdniny si bezpochyby zasloužíš, a jejich hlavním účelem je relax! Nic se nestane, když budeš párkrát spát 12 hodin v kuse, ani když jeden celý den věnuješ scrollování na mobilu nebo sledování sitcomů. Není se za co stydět. Není vždy cílem být co nejvíce produktivní.