#3 Jak prožít léto smysluplně?

Léto je v plném proudu, co se dá ještě zažít? Inspiruj se pokračováním super tipů na zážitky.

Léto je i o vzdělávání

Často se mluví o tom, jak velké rezervy má náš školský systém ve výuce moderních dějin. Ať už na to máš jakýkoli názor, léto je extra vhodný čas na to si přečíst něco více o historických epochách. Co říkáš na ty, které tě vždy fascinovaly a zajímaly, třeba nad rámec školních osnov? Studená válka, válka ve Vietnamu, pád Berlínské zdi nebo sametová revoluce. To všechno jsou události staré několik desítek let, a přesto o nich často mnoho nevíme. Najdi si prověřené zdroje a vzdělávej se.

stáž v NATO
Ilustrační obrázek. Zdroj: pixabay.com

V mediích se často opakují termíny, kterým laici nerozumí, a tak může být fajn využít čas k menšímu bádání. Možná úplně přesně nevíš, v čem se liší politická pravice a levice, anebo co je to vlastně neoliberalismus. Navštiv knihovnu a nebo probádej věrohodné zdroje na internetu. Pokud se chceš v diskusích opírat o fakta, a ne o domněnky, dovzdělej se v okruhu témat, která jsou ve tvých kruzích často diskutována.

Studuj, co tě baví

Většinu roku studujeme to, co nám zadají učitelé. A mnohým z nás to oslabuje přirozenou touhu učit se, poznávat a objevovat. V létě se konečně můžeš věnovat tématům, která tě skutečně baví, a pro která nemáš běžně prostor. Zkus to, uvidíš, že učení se bez nátlaku a deadlinů, navíc ve formě, kterou si vybereš sám/sama je úplně „jiný kafe“.

Autor: Leah Kelly Zdroj: pexels.com

Léto a objevování neznámého

Přes školní rok nezbývá čas na to měnit zvyky, nebo vystupovat ze svojí zaběhlé rutiny. V létě to bývá jinak, hledej nové způsoby, koníčky a aktivity. Pokud tě jako dítě rodiče nezapsali do deseti kroužků, je tady nejspíše spoustu sportů a aktivit, které jsi neměl/a možnost vyzkoušet.

Zkus třeba fitko, (některá mají letní členství levnější než po zbytek roku), běhání, jógu, pilates… K těmto aktivitám stačí často jen podložka a YouTube. Hrál/a jsi někdy tenis? Volejbal naposledy na základce? Pozvi kamarády na sportoviště a zahrajte si spolu bez přísného pohledu tělocvikáře.

léto, sport
Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay.com. Autor: PublicDomainArchive

Pokud nejsi gurmán a vaření není tvůj koníček, zřejmě máš v zásobě jen pár jídel, které připravuješ celý rok. Vyzkoušej něco nového, otestuj si třeba snídaňové recepty, které jsou vzdorné i uspěchaným ránům, ať příští rok není tvojí jedinou snídaní opět jen kafe a rohlík.

Kozel zahradníkem?

Zahradničení je nesmírně uklidňující, ale i prospěšná činnost. Na mnoha zahradách, kde by se krásně dařilo květinám a zelenině, se nachází jen travnatý porost. Zkus pěstovat květiny, bylinky, zeleninu nebo ovoce. Nauč se hospodařit s bioodpadem, můžeš si zkusit vytvořit kompost. Pokud ti nevadí investice, pořiď si tzv. vermikompostér, žížalí kompost, který se skvěle hodí do bytu. A pokud nemáš zahradu, nezoufej, z balkonu či parapetu taky sklidíš úrodu. Při tomhle procesu se skvěle „vyzenuješ“ a získáš nemálo znalostí z biologie!