Kariérní příležitost v německém Bundestagu

Jel/a bys rád/a na pár měsíců do Berlína? Zajímá tě česko-německé politické dění a chtěl/a bys získat kariérní zkušenost v německém Bundestagu? Využij příležitosti a přihlas se do výběrového řízení prestižního programu Internationales Parlaments-Stipendium 2024!

O co jde?

Internationales Parlaments-Stipendium (IPS) je mezinárodní program, který organizují společně Německý spolkový sněm (Deutscher Bundestag), Svobodná univerzita Berlín (Freie Universität Berlin), Humboldtova univerzita Berlín (Humboldt-Universität zu Berlin) a Technická univerzita Berlín (Technische Universität Berlin). Kromě České republiky se každoročně zapojuje spousta zemí z celého světa. Letos jich je padesát a patří mezi ně například USA, Izrael nebo Francie. 

Co je cílem programu a koho se týká?

IPS se zaměřuje na mladé absolventy vysokých škol (kterým je méně než 30 let ve chvíli, kdy program začíná), kteří se zajímají o politickou situaci (nejen) ve své zemi, považují za důležité principy demokracie a rádi by po návratu z Německa sdíleli hodnoty demokratické společnosti s ostatními ve svém okolí.

Kariérní zkušenost

Deutscher Bundestag nabízí stipendistům strávit tři měsíce v Berlíně a stát se na tu dobu součástí německého parlamentu. Poznáš německý politický systém, více pochopíš procesy a výsledky některých politických rozhodnutí a nasbíráš i praktické zkušenosti v této pracovní oblasti. 

Záměrem je také podpora a utvrzení vzájemných vztahů mezi Německem a zúčastněnými zeměmi. Od stipendistů se proto očekává aktivní a zodpovědný přístup, díky kterému se tyto cíle úspěšně naplní. 

Zdroj: Germany Missions in the United States

Průběh programu a výše stipendia

Akce trvá od 1. března do 31. července 2024 a obsahuje teoretickou i praktickou část. Stipendisté se aktivně zapojují do chodu poslanecké kanceláře. Doprovázejí poslance na zasedání, schůze výborů a dalších orgánech, aby získali přehled o fungování a souvislostech německého parlamentu.

Mimo to navštěvují různé informační programy a semináře, nebo mohou využít toho, že jsou přes letní semestr zapsaní na Humboldtově univerzitě a mohou proto navštěvovat přednášky či výukové kurzy, třeba i na Svobodné nebo Technické univerzitě Berlín. 

Stipendium poskytuje účastníkům 700 euro měsíčně, ubytování zdarma a pokrývá náklady za pojištění a cestovné

Ilustrační foto. Autor: Ansgar Scheffold Zdroj: Unsplash.com

Do kdy se můžeš přihlásit a co musíš ještě (kromě věku) splňovat?

Přihlašování bylo sice nedávno prodlouženo do 31. srpna 2023, ale moc času už stejně nezbývá, tak si pospěš, ať to nepropásneš. 

Žádost o stipendium můžeš podat, pokud máš ukončené alespoň bakalářské studium VŠ, české občanství a dokážeš doložit znalosti německého jazyka na úrovni B2 nebo vyšší. Předpokládá se, že máš přehled o německé politice, dějinách a společnosti. (PS.: všichni hodně řeší Umweltschutz, tzn. ochranu životního prostředí :)).

Další důležité a detailnější informace nebo související formuláře najdeš na stránkách německého Bundestagu. Pokud chceš, můžeš si ještě prohlédnout letáček nebo si přečíst článek o účastnici z České republiky.