Inspirace a rozvoj díky programu ESC na Gran Canarii

Markét se rozhodla vyzkoušet program ESC, se kterým se dostala až na Gran Canarii. Přečti si, co všechno při svém pobytu zažila!

Dlouhodobé ESC dobrovolnictví

Když jsem se přihlásila do programu European Solidarity Corps (ESC) na jedenáctiměsíční dobrovolnický pobyt na Gran Canarii, vůbec jsem netušila, co mě čeká. Vlastně jsem neměla téměř žádná očekávání, protože informací, které jsem dostala, bylo poměrně po málu.

Přidělili mě do malé vesnice jménem Moya, která se nachází v horách, na severu ostrova. A jaká příležitost mě čekala? Práce v místním youth centru, kde jsem pomáhala s administrativou a organizací různých událostí pro mladé lidi z okolí.

ESC Markéta
Zdroj: Archiv Markéty

Neumím jazyk, co teď?

Na začátku mého pobytu mě provázely obavy. Španělsky jsem neuměla, a navíc mě neopouštěl pocit, že mám příliš mnoho volného času, což mě trochu frustrovalo. Postupem času pro mě španělština nepředstavovala tak tvrdý oříšek. Komunikovala jsem mnohem snadněji i s místními lidmi. Díky podpoře kolektivu kolem sebe a úsilí při učení jazyka, jsem pociťovala větší sebejistotu ve své práci i v každodenním životě.

Kreativita v hlavní roli

Moje role v youth centru byla všestranná. Pomáhala jsem s administrativními úkoly, organizovala workshopy a události pro mládež. Nadchla mě možnost přinášet nové nápady! Také jsem se zapojila do tvorby programu pro mladé lidi ve vesnici. Snažila jsem se vytvářet zábavné, vzdělávací a zároveň inspirující akce.

Markéta ESC
Zdroj: Archiv Markéty

Během svého působení jsem zorganizovala širokou škálu workshopů a událostí. Jedním z mých nejoblíbenějších byl swap oblečení, kdy si především mladí lidé mohli vyměnit oblečení, které už nepotřebovali, a přitom si rozšířit svou šatní skříň novými kousky. Také jsme pořádali pravidelné „movie nights“, kde jsme promítali filmy a diskutovali o jejich poselství. Organizovala jsem také večery karaoke, při kterých mohli mladí lidé sdílet svůj talent a užít si společnou zábavu.

Úspěšné akce

Dalšími úspěšnými akcemi byly workshopy zaměřené na výrobu sandálů, cestovatelské přednášky a masáže.  Při těchto akcích jsme se opravdu bavili. Naučili jsme se nové dovednosti, ale získali i novou perspektivu, například týkající se života mladých lidí ve vesnici. Ohromilo mě jejich nadšení a odhodlání týkající se zapojení se do všech aktivit.

Markéta ESC
Zdroj: Archiv Markéty

Kromě práce v youth centru jsem objevovala krásu Gran Canarie a okolních ostrovů. Využívala jsem svůj volný čas k cestování, surfování, plachtění, lezení po skalách a účasti na mládežnických výměnách. Tyto aktivity mi nejen pomáhaly relaxovat a dobíjet energii, ale také jsem se přibližovala k místnímu prostředí a kultuře.

Součást komunity

Jako dobrovolnice jsem se cítila součástí komunity, která mi otevřela náruč a umožnila mi prozkoumat nové hranice. Mé dobrovolnické dobrodružství na Gran Canarii nepředstavovalo „jen“ pomoc ostatním, ale také můj vlastní osobní a profesní rozvoj. Zlepšila jsem své organizační schopnosti, získala nové dovednosti v komunikaci a pracovním prostředí, ale také objevila větší sebejistotu ve svém rozhodování.

Markéta ESC
Zdroj: Archiv Markéty

ESC plný příležitostí

Program European Solidarity Corps mi dal příležitost poznat nové lidi, získat nové zkušenosti… Otevřely se dveře k novým možnostem. Bylo to dobrodružství plné výzev, ale také plné příležitostí pro osobní růst a rozvoj. Gran Canaria se stala mým druhým domovem, ať už díky krásné přírodě, milým lidem nebo vzpomínkám, které mi zůstanou navždy v srdci.

Pokud byste mi před mým dobrovolnickým pobytem na Gran Canaria řekli, že za jedenáct měsíců budu mít takové množství nezapomenutelných zkušeností a přátelství, které budou trvat celý život, nevěřila bych vám.

Jsem vděčná za tuto nezapomenutelnou příležitost a doporučuji program European Solidarity Corps všem, kteří hledají dobrodružství, učení a zapojení se do komunity.