Týmové dobrovolnictví v Polsku – Kouzlo dávné rabky

Co se může číst lépe než řádky plné radosti a spokojenosti pocházející z dobrovolnického projektu? Začti se do příběhu Alči!

Ahoj, já jsem Ali a ráda povyprávím něco málo o mé zkušenosti z týmového dobrovolnictví v rámci Evropského sboru solidarity (ESC). Během června jsem strávila dva úžasné týdny u našich sousedů – v Polsku, v malém městečku Rabka Zdrój…

Cestování časem?

Řekla bych, že toto ESC bylo poměrně netradiční. Ač se jednalo o dobrovolnictví, rozhodně to nebyla žádná tvrdá práce. Naše dny byly naplněné spíše různými kreativními aktivitami. Cíl byl více než skvělý! Zapojili jsme se do místního historického festivalu Old Rabka´s Charm zaměřeného na období 1900-1939, dobu největší slávy tohoto někdejšího lázeňského města. Podíleli jsme se například na přípravě dobové módní přehlídky, která ukázala proměnu oblékání v první polovině 20. století. Také jsme se vyřádili na kratičkém tanečním vystoupení známého tance charleston. Dále jsme se soustředili na tzv. LARP.

Dobrovolnictví v Polsku. Zdroj: Archiv účastnice

LARP

Pro ty, kteří nevědí, co je to LARP (Live Action Role Playing), jedná se o hru, či svým způsobem o jakousi divadelní improvizaci bez diváků, kdy ztvárňujete určitou postavu, která má v rámci hry svůj příběh, cíle a úkoly. 

Dobrovolnictví plné kreativity

A jak probíhal projekt a naše příprava na festival? První dny jsme se seznamovali s ostatními dobrovolníky. Sešlo se nás patnáct z různých evropských zemí – přes Řecko, Španělsko či Itálii, po Francii, Nizozemsko a samozřejmě Česko. Dále jsme se lépe seznámili s tím, co se od nás očekává, a jaká bude na nadcházejícím festivalu naše role. Dozvěděli jsme se také spoustu zajímavostí nejen o festivalu, ale také o historii regionu a města.             

Dobrovolnictví v Polsku. Zdroj: Archiv účastnice

Charleston i dobová móda

Poté jsme připravovali náš program – tanec, módní přehlídku a LARP. Skoro každý den se nesl v duchu nacvičování charlestonu, se kterým nikdo z nás neměl dřívější zkušenosti, takže jsme se potýkali s opravdovou výzvou. Odpoledne jsme po menších skupinkách šli do šatníku místní dámy, která se zajímá o historickou módu, aby nám propůjčila kostýmy. Tam jsme také vybírali vhodné kostýmy pro postavy, které jsme ztvárňovali v LARPu. Moje postava byla učitelkou na místním dívčím gymnáziu, která je nadějnou básnířkou, velmi se zajímá o lokální venkovskou kulturu a zasazuje se o otevření muzea lidového umění.

Dobrovolnictví v Polsku. Zdroj: Archiv účastnice

Zbytek času jsme se věnovali přípravám na LARP – vyráběli jsme rekvizity, seznamovali jsme se s charakterem, příběhem a cílem naší postavy… Čekala nás různá improvizační cvičení, dozvídali jsme se více informací o dobovém kontextu a atmosféře v tehdejší společnosti dvacátých let. Kdo měl ztvárnit postavu básníka/básnířky, strávil také nějakou dobu psaním vlastních básní, cvičením přednesu apod.

Živá dekorace festivalu

Než jsme se nadáli, dva týdny byly pryč, (vždyť s dobrou společností čas vždycky utíká rychle), a čekalo nás jen finále – samotný festival! Ač vše nebylo zcela dokonalé, i přes menší zádrhely se program velmi povedl, a sklidili jsme úspěch. A při tom všem jsme se skvěle bavili, což bylo koneckonců to hlavní! Mimo naši skromnou část programu, naším úkolem bylo se po zbytek festivalu účastnit ostatních aktivit jako běžní účastníci, ale celou dobu oblečení v kostýmech a vypadat u toho pěkně – takže jsme byli tak trochu takovou živou dekorací 🙂

dobrovolnictví v Polsku, Alča
Dobrovolnictví v Polsku. Zdroj: Archiv účastnice

Dobrovolnictví, na které se nezapomíná

Zažili jsme aktivity rozmanité! Malování portrétů v parku, piknik, promítání němého filmu s živou hudbou, projížďku historickými auty, průvod, koncerty, taneční workshopy, někteří z nás se také zúčastnili tenisového turnaje, samozřejmě také v dobovém oblečení!   

Abych to shrnula – zkrátka skvělý projekt, úžasná parta lidí a hromada zábavy!