Erasmus pro mladé podnikatele je šance pro každého

Začínáš podnikat a chceš nasbírat nové zkušenosti? Evropská rozvojová agentura nabízí příležitost  přeshraničního výměnného programu v 39 zemích Evropy v rámci programu Erasmus pro mladé podnikatele.

Podmínky účasti

Program financován Evropskou komisí je určen pro zájemce s maximálně 3 lety podnikatelských zkušeností, dosavadní zkušenosti s podnikáním ale nejsou podmínkou. Vše, co potřebuješ, je návrh podnikatelského plánu, životopis a znalost cizího jazyka, umožňující spolupráci se zahraničními podnikateli.

Další podmínkou je být trvalý rezident v jedné z účastnických zemí projektu a ochota pokrýt náklady na pobyt nad rámec grantu EU, který činí až 1 100 EUR měsíčně (dle dané země). O struktuře projektu, včetně výše finanční podpory pro jednotlivé země, se dozvíš více v příručce programu.

Erasmus pro mladé podnikatele
Erasmus pro mladé podnikatele

Postup při zapojení do projektu Erasmus pro mladé podnikatele

V případě, že tě projekt zaujal, můžeš se na těchto webovkách nezávisle zaregistrovat. Po registraci následuje videohovor zaměřený na tvoji žádost. Po něm dostaneš přístup do databáze, kde najdeš přes 6 000 kontaktů na hostující organizace po celém světe. Administraci projektu, stejně jako první splátku grantu, vyřizuje tvoje zprostředkovatelská organizace. Vyhledání vhodné hostitelské organizace, stejně jako vyřízení administrativních úkonů kolem výjezdu, trvá přibližně 2-3 měsíce

Co účastí v projektu Erasmus pro mladé podnikatele získám

Účast v projektu ti přinese hned několik výhod. Kromě toho, že navážeš nové kontakty v hostitelské zemi, poznáš také nový trh a seznámíš se s jinými způsoby podnikání. Budeš mít školení přímo v malém nebo středním podniku jiné účastnické země, což usnadní úspěšný start tvého podnikání. Poznáš úspěšné, zkušené podnikatele, kteří ti mohou nabídnout mnoho cenných rad a možná odhalíš nové možnosti spolupráce do budoucna. Z dlouhodobějšího hlediska se v případě vzájemné shody můžete rozhodnout ve spolupráci pokračovat, možná i jako dlouhodobí obchodní partneři (např. společné podnikání, subdodavatelství, vztahy mezi dodavateli atd.).

Ilustrační obrázek. Zdroj: pixabay.com. Autor: geralt
V případě, že tě projekt zaujal, případně by ses chtěl doptat na některé podrobnosti, můžeš směřovat své dotazy na koordinátorky projektu na emailech zuzana.rubesova@euda.eu a katerina.kolingerova@euda.eu