Top 5 důvodů, proč se na rok stát dobrovolníkem

Láká Tě dlouhodobé dobrovolnictví, ale stále hledáš odvahu? Štěpán patří mezi ostřílené dobrovolníky, svou zkušenost popisoval už v tomto článku, nyní se začti do pokračování jeho slovinského příběhu!

„A proč jsi sem vlastně přijel?” Nemám nejmenší tušení, kolikrát jsem za poslední rok na tuto otázku odpovídal. Vlastně ani netuším, kolikrát jsem si ji sám položil. Odjel jsem v rámci ESC do Slovinska a poznal spoustu nových tváří. Společně s nimi vytanuly i různé důvody, proč na rok kompletně změnit prostředí. Jaké to podle mě jsou?

1) Nevíš, co chceš dělat se svým životem

Začnu od toho nejčastějšího důvodu. Představ si situaci – po střední ses přihlásil/a někam na vysokou, aniž bys tehdy tušil/a, co vlastně chceš dělat. Teď jsi čerstvě bakalář/ka, ale pořád nemáš ponětí, jak dál. Jenže čas plyne, blíží se deadliny a máš posledních pár dní na to se rozhodnout. Najednou si vzpomeneš, že jsi od kamaráda slyšel/a o ESC, mrkneš na web a za měsíc už bydlíš v zahraničí. V ideálním případě máš poté dost času objevovat svoje silné stránky, zkoumat různé možnosti… Svoje rozhodování o budoucnosti tak neodložíš znovu na poslední chvíli.

Slovinsko
Štěpán ve Slovinsku. Zdroj: Archiv Štěpána

2) Chceš prostor pro změnu

Druhý příklad začíná velmi podobně. Zásadní rozdíl je v tom, že už trochu tušíš, kam v životě směřovat. Třeba si nejsi úplně jist/á, nemáš dost zkušeností, nebo prostě jenom chceš před větším obratem v životě ještě zažít něco úplně jiného, potkat nové lidi, žít v jiné zemi.

3) Opravdu je někdo ochotný za mě platit rok v cizině?

„Hlavně vyjeď někam do zahraničí, je to jedinečná příležitost, která ti otevře úplně nové obzory, já jsem ji jako mladý neměl.” Upřímně jsem netušil, že mi utkví v paměti naprosto náhodná interakce s postarším člověkem, který se dal se mnou do řeči před rokem v Brně. Podobných rad jsem slyšel podstatně víc, a to zpravidla od lidí, co skutečně strávili část života mimo rodnou zemi. ESC je pak velmi snadnou možností, jak toho dosáhnout. Mimochodem, podtitulek tohoto odstavce jsou slova mé spolubydlící.

Štěpán ve Slovinsku. Zdroj: Archiv Štěpána

4) Nechceš se usadit

Možná patříš mezi lidi, kteří nevydrží dlouho na jednom místě. Už jsi byl/a na Erasmu, využíváš možností CouchSurfingu, každé léto cestuješ pomocí Workaway nebo WWOOF, ale teď po pár letech stálé práce máš zase nutkání změnit prostředí. Nebo možná ne, ale necítíš se na to usadit se. Dobrovolnictví pak může být velmi snadným a bezpečným prvním krokem, nebo další z mnoha příležitostí, kterou stojí za to vyzkoušet.

Štěpán ve Slovinsku. Zdroj: Archiv Štěpána

5) Ve tvé zemi nejsi v bezpečí

Nakonec o dost těžší téma. Potkal jsem dobrovolníky z Ukrajiny, kteří museli utéct před invazí Ruska, nebo právě z Ruska, kteří proti invazi protestovali, a už se necítili bezpečně. Poznal jsem nové kamarádky z Polska, které doma z obav o zdraví nemohly chodit na gynekologii. I strach z extremismu, homofobie a obecně násilí může být velmi pádným důvodem. K tomu chci jen dodat, že mezi dobrovolníky jsem potkal většinově skutečně otevřené a velmi moudré a ohleduplné lidi, kteří dohromady vytvořili bezpečné prostředí.

Zdaleka nejde o všechny důvody, ale doufám, že vám tyto příklady daly náhled na to, jaké pohnutky často účastníky k ESC vedou, a že vám můžou pomoci při rozhodování…