Slovinsko – perfektní země pro dobrovolnictví
Přinášíme další příběh ze zahraničního dobrovolnictví! Začti se do řádků psaných Štěpánem, který si potřeboval ujasnit, kam by měly vést jeho budoucí kroky. Změna prostředí a test schopností pomocí dobrovolnictví? Řešení značka ideál! Zjisti, jak vypadá roční pobyt v krásné zemi jménem Slovinsko.
Pauza na rozmyšlenou
Ve třetím roce bakaláře mi došlo, že vlastně netuším, co chci dělat, a začal jsem hledat způsob, jak si dát pauzu na rozmyšlenou. Narazil jsem na web ESC (Evropský sbor solidarity) a vzhledem k tomu, že mě to táhne k pedagogice, našel jsem si zajímavou příležitost – roční dobrovolnictví v dětském centru v malebném historickém městečku Škofja Loka. Registroval jsem se, napsal si CV (doporučuji Europass) a než jsem stačil napsat motivační dopis, organizace mě sama kontaktovala. Stačilo pár mailů, videohovorů a už píšu ze Slovinska.
Slovinsko jako nový domov
Po pár měsících, a hlavně po setkáních s dalšími dobrovolníky, musím přiznat, že jsem ve svojí bezhlavosti měl dost štěstí. Například jsem se nijak zvlášť nezajímal o ubytování a nebral v potaz, že tu se mnou budou další čtyři dobrovolníci. Teď bydlím ve vlastním pokoji v srdci historické části města… Nejen byt, ale i spoustu času a zážitků sdílím s přáteli z Francie, Španělska, Polska a Litvy.
Kids in Action
V čem konkrétně spočívá projekt, kterého se účastním? Jmenuje se Kids in Action a já jsem v jeho deváté generaci. Naše Coordinating organisation se nazývá Familija. Jsou to lidé, kteří zajišťují veškeré papírování, ubytování, komunikaci s dalšími organizacemi nebo i peníze. Zde musím podotknout, že částku, kterou v rámci ESC dobrovolnictví dostáváš na účet, dostatečně vystačí na živobytí i cestování k tomu. Aktivně se zajímají o naši spokojenost, vítají zpětnou vazbu týkající se naší práce nebo čehokoliv ohledně našeho pobytu. Nikdy jsem tak nenabyl dojmu, že by mi chyběla podpora.
Pestrobarevná pracovní náplň
Výhodou mé pracovní náplně je to, že je velmi různorodá a nikdy nejsem sám. Navíc si na jeden den v týdnu měníme své organizace. Díky tomu poznáváme nové lidi a zkoušíme si, co nám nejvíce sedí. Už dříve se stalo, že si dva dobrovolníci „hlavní” organizaci vyměnili.
V praxi to vypadá tak, že jsme prakticky „pravou rukou“ místním pracovníkům. Pracujeme střídavě v centru pro mladistvé, ve čtyřech dětských centrech, ve školách, třeba i pro děti se zdravotním postižením. Jde tedy o obecnou pomoc žákům, především o hodiny cizích jazyků. Centrum pro mladistvé navštěvují hlavně ti, co z nějakého důvodu nechodí do školy. Tráví zde volný čas, učí se nové dovednosti skrze různé workshopy (oblast, kde se angažujeme i my). Nalézají zde plnou podporu svých silných stránek a rovněž motivaci k jejich využití v budoucí kariéře.
Naplňující a inspirativní setkání
Co se týká dětských center – tam se zpravidla věnujeme doučování, hraní her, přípravě různých workshopů (od hudby po vaření)… Centra vítají každého, většinu dětí tvoří cizinci z Albánie, Kosova a Makedonie. Děti sem chodí velice rády a i když je práce s nimi občas vzhledem k množství jejich energie trochu vyčerpávající, práce je to skvělá a naplňující.
Jeden příklad za všechny – v jednom z prvních dnů ve Slovinsku mi jeden z účastníků vyprávěl, jaká je jeho vysněná práce a přesně věděl, jaké školy k dospění jeho cíle potřebuje a co studium obnáší. Naprosto mě fascinovalo, jak byl ve svých ani ne patnácti letech v tomhle ohledu mnohem dál než já. I takové zážitky může nabídnout Slovinsko či kterákoliv jiná země, pokud vyrazíš na dobrovolnictví!