Slovinsko – perfektní země pro dobrovolnictví

Přinášíme další příběh ze zahraničního dobrovolnictví! Začti se do řádků psaných Štěpánem, který si potřeboval ujasnit, kam by měly vést jeho budoucí kroky. Změna prostředí a test schopností pomocí dobrovolnictví? Řešení značka ideál! Zjisti, jak vypadá roční pobyt v krásné zemi jménem Slovinsko.

Pauza na rozmyšlenou

Ve třetím roce bakaláře mi došlo, že vlastně netuším, co chci dělat, a začal jsem hledat způsob, jak si dát pauzu na rozmyšlenou. Narazil jsem na web ESC (Evropský sbor solidarity) a vzhledem k tomu, že mě to táhne k pedagogice, našel jsem si zajímavou příležitost – roční dobrovolnictví v dětském centru v malebném historickém městečku Škofja Loka. Registroval jsem se, napsal si CV (doporučuji Europass) a než jsem stačil napsat motivační dopis, organizace mě sama kontaktovala. Stačilo pár mailů, videohovorů a už píšu ze Slovinska.

Slovinsko
Štěpán na dobrovolnictví. Zdroj: Archiv Štěpána

Slovinsko jako nový domov

Po pár měsících, a hlavně po setkáních s dalšími dobrovolníky, musím přiznat, že jsem ve svojí bezhlavosti měl dost štěstí. Například jsem se nijak zvlášť nezajímal o ubytování a nebral v potaz, že tu se mnou budou další čtyři dobrovolníci. Teď bydlím ve vlastním pokoji v srdci historické části města… Nejen byt, ale i spoustu času a zážitků sdílím s přáteli z Francie, Španělska, Polska a Litvy.

Kids in Action

V čem konkrétně spočívá projekt, kterého se účastním? Jmenuje se Kids in Action a já jsem v jeho deváté generaci. Naše Coordinating organisation se nazývá Familija. Jsou to lidé, kteří zajišťují veškeré papírování, ubytování, komunikaci s dalšími organizacemi nebo i peníze. Zde musím podotknout, že částku, kterou v rámci ESC dobrovolnictví dostáváš na účet, dostatečně vystačí na živobytí i cestování k tomu. Aktivně se zajímají o naši spokojenost, vítají zpětnou vazbu týkající se naší práce nebo čehokoliv ohledně našeho pobytu. Nikdy jsem tak nenabyl dojmu, že by mi chyběla podpora.

Slovinsko - dobrovolnictví
Zdroj: Archiv Štěpána

Pestrobarevná pracovní náplň

Výhodou mé pracovní náplně je to, že je velmi různorodá a nikdy nejsem sám. Navíc si na jeden den v týdnu měníme své organizace. Díky tomu poznáváme nové lidi a zkoušíme si, co nám nejvíce sedí. Už dříve se stalo, že si dva dobrovolníci „hlavní” organizaci vyměnili.

V praxi to vypadá tak, že jsme prakticky „pravou rukou“ místním pracovníkům. Pracujeme střídavě v centru pro mladistvé, ve čtyřech dětských centrech, ve školách, třeba i pro děti se zdravotním postižením. Jde tedy o obecnou pomoc žákům, především o hodiny cizích jazyků. Centrum pro mladistvé navštěvují hlavně ti, co z nějakého důvodu nechodí do školy. Tráví zde volný čas, učí se nové dovednosti skrze různé workshopy (oblast, kde se angažujeme i my). Nalézají zde plnou podporu svých silných stránek a rovněž motivaci k jejich využití v budoucí kariéře.

Zdroj: Archiv Štěpána

Naplňující a inspirativní setkání

Co se týká dětských center – tam se zpravidla věnujeme doučování, hraní her, přípravě různých workshopů (od hudby po vaření)… Centra vítají každého, většinu dětí tvoří cizinci z Albánie, Kosova a Makedonie. Děti sem chodí velice rády a i když je práce s nimi občas vzhledem k množství jejich energie trochu vyčerpávající, práce je to skvělá a naplňující.

Jeden příklad za všechny – v jednom z prvních dnů ve Slovinsku mi jeden z účastníků vyprávěl, jaká je jeho vysněná práce a přesně věděl, jaké školy k dospění jeho cíle potřebuje a co studium obnáší. Naprosto mě fascinovalo, jak byl ve svých ani ne patnácti letech v tomhle ohledu mnohem dál než já. I takové zážitky může nabídnout Slovinsko či kterákoliv jiná země, pokud vyrazíš na dobrovolnictví!