Ekokalendář – buď v obraze!

Nástěnným kalendářům už dávno odzvonilo, a není se čemu divit, přehled všech dní na dlouhou dobu dopředu nabízí každý mobil. Věděl/a jsi, že můžeš využívat ekokalendář, který nabízí přehled všech možných i nemožných mezinárodních dnů související s ekologií?

Jedinečný projekt

Ochrana životního prostředí je obrovským tématem, jehož důležitost je nasnadě. Určitě jsi už zaregistroval/a nejrůznější mezinárodní dny, kterých je kolem sto padesáti v roce. Většina z nich souvisí s konkrétními cíli SDGs, neboli cíli udržitelného rozvoje. Tyto dny upozorňují na jednotlivé problémy a témata, které si zaslouží naši pozornost.

Proč vznikl Ekokalendář?

Pokud by ekokalendář nespatřil světlo světa, jen těžko bys hledal/a místo, kde by „visel“ přehledný seznam významných dnů. Ekokalendář tyto události nabízí i lidem neovládající angličtinu, navíc s doplňujícími informacemi, jako třeba od kdy se tyto dny slaví, nebo kdo je oficiálně vyhlásil.

Ekokalendář. Zdroj: ekokalendar.cz

Přehledně i v aplikaci

Pro pohodlnější přístup ke kalendáři využij možnost importu do tvého Google kalendáře nebo i Outlooku. Návod najdeš na webovkách Ekokalendáře a import ti zabere jen pár minut!

Na stránce Ekokalendáře najdeš pro každý den krátký ekotip, který pro někoho může představovat samozřejmost, pro jiného možnost malého, ale hodnotného zlepšení:

„Pitím kohoutkové vody se jednoduše vyhnete mikroplastům. Více minerálních látek, než z minerálky získáte snězením jednoho hrášku.“

Ekokalendář – kdo za ním vlastně stojí?

Pravděpodobně jsi už zaslechl/a, nebo se zúčastnil/a akcí týkajících se uklízení odpadků v přírodě. Nejznámější je bezesporu projekt a zároveň spolek Ukliďme Česko, který stojí i za Ekokalenářem. Na webu Ukliďme Česko využij možnosti registrace jako organizátor úklidu ve tvé obci, můžeš se zapojit jako dobrovolník, nebo třeba pomoci s mapováním černých skládek.

Ilustrační obrázek. Autorka: Jas Min. Zdroj: unsplash.com

Kam s ním?

O tomto problému psal už samotný Jan Neruda. Tentokrát jde o další projekt spolku Ukliďme Česko, který ti pomůže vyhledat místo, kde se můžeš s klidem na duši „zbavit“ všech možných věcí, které ti dosloužily. Aplikace nabízí přehlednou mapu kontejnerů, sběrných dvorů nebo třeba i míst, kde můžeš darovat oblečení.

Zajímají tě další eko články? Přečti si o ekologické měně nebo zerowaste způsobu života!