Start dobrovolnické dráhy s festivalem Jeden svět

Chtěl/a by sis vyzkoušet dobrovolnickou činnost, ale nevíš, kde začít? Letos jsem se zúčastnila své první akce coby dobrovolník na mezinárodním filmovém festivalu Jeden svět. Přečti si v článku moji zkušenost a zúčastni se příštího ročníku i ty!

Už jsi slyšel/a o festivalu Jeden svět?

Jeden svět je festival, který každoročně na jaře nabízí projekce dokumentárních filmů s tematikou lidských práv. Festival funguje ve 27 městech České republiky, ale obdiv sklízí po celém světě. Festival, oceněný organizací UNESCO, je součástí působení neziskové organizace Člověk v tísni. Letošní, již 25. ročník proběhl mezi 22. a 30. březnem s podtitulem Cena bezpečí. Kromě projekcí dokumentů festival také nabízí bohatý doprovodný program, řadu debat a projekty ve virtuální realitě.

jedens vět
Jeden svět. Zdroj: https://www.jedensvet.cz

Co od práce dobrovolníka můžeš čekat?

Pokud nosíš v peněžence občanku a nebojíš se žádné práce, splňuješ podmínky pro přijetí! Po vyplnění krátkého dotazníku tě organizátoři kontaktují sami. Před začátkem festivalu budeš pozvaný/á na krátké školení, kde se dozvíš všechny potřebné informace a následně dostaneš i manuál dobrovolníka, takže na první směnu přijdeš naprosto připravený/á. Směny si můžeš zapsat sám/a v aplikaci tak, aby ti časově vyhovovaly a rovnou společně se svými kamarády. Poté už si stačí jen vyzvednout festivalové tričko, které ti zůstane jako památka a můžeš vyrazit do práce! Náplň práce je různorodá:

  • pomoc s provozem festivalových kin (kontrola u vstupu, asistence při debatách, divácké hlasování)  
  • příprava a organizace doprovodného programu (slavnostní zahájení a zakončení, večírky aj.)  
  • asistence pro zahraniční hosty a PR 
  • další manuální práce

Pokud preferuješ dopolední směny, můžeš také pomoct na projekcích pro děti ze základních a středních škol.

Festival ti nabídne spoustu výhod

Po odpracování alespoň 4 směn tě organizátoři odmění akreditací, která ti po celý týden umožní vstup na všechna promítání. Pokud se však zapíšeš na pomoc v kinech, budeš mít spoustu času, aby ses na právě promítaný film mohl/a zajít podívat i ty, a to bez akreditace. Získáš také již zmíněné festivalové tričko, zajímavou položku do životopisu, potvrzení o praxi nebo vystavení doporučení. Především poznáš zajímavé lidi a vyzkoušíš si novou práci.

Jeden svět. Zdroj: https://www.jedensvet.cz/festival

Jak zkušenost na festivalu Jeden svět hodnotím já?

Festival má organizační schopnosti v malíčku, včetně řízení dobrovolníků. Po proškolení a obdržení výstižného manuálu pro přihlašování na směny a manuálu dobrovolníka, jsem šla na první směnu naprosto bez obav!  Oceňuji možnost přizpůsobit si směny svým časovým možnostem a zapsat se na ně s kamarády. Vedoucí směny jsou velmi příjemní a cení si tvé pomoci. Festival je nabitý zajímavými filmy a debatami, které stojí za to vidět, a ještě lepší je být součástí týmu, který je organizuje. Práce není těžká a potkáš při ní zajímavé lidi. Slavnostního zahájení v Praze se zúčastnil například i prezident republiky a další významné osobnosti!

Pokud hledáš příjemné prostředí, ve kterém odstartovat svou dobrovolnickou dráhu, přihlas se do příštího ročníku i ty!

Mezitím se můžeš zapojit alespoň do facebookové skupiny, kam jsou přidávány i další zajímavé akce v podobném duchu, na kterých rádi uvítají ochotné dobrovolníky.