CO2IN – ekologická virtuální měna

Green Deal, enviromentální žal, zero waste, recyklování, udržitelnost… Témata, která se stala naší každodenní realitou, o budoucí důležitosti ani nemluvě. Už se ti donesly zprávy o projektu CO2IN, který velice zajímavou formou bojuje proti klimatické změně?

Negativní dopad kryptoměn

Pod nepříliš starým pojmem kryptoměna, se ti nejspíš na první dobrou vybaví tolik diskutovaný Bitcoin, možná Ethereum nebo Litecoin. Ačkoliv tyto měny patří mezi čistě virtuální, neznamená to, že neovlivňují životní prostředí. Čím více lidé tyto měny „těží“, tím více se spotřebovává elektrické energie. Navíc, kryptoměny energie spotřebují víc než dost a bohužel, většinou pochází ze spalování uhlí.

Ekologická alternativa CO2IN

Teprve minulý rok spatřila světlo světa původem česká virtuální měna CO2IN, fungující na principu obchodování s tokeny, které brání emisi skleníkových plynů do ovzduší. Ptáš se, jak je to možné? Pokud zainvestuješ do této měny, zasazuješ se o stažení emisních povolenek EU z oběhu.

Povolenky by v opačném případě s největší pravděpodobností skončily u znečišťovatelů ovzduší (továrny, elektrárny), kteří je nakupují ve velkém. Čím míň povolenek zbyde pro velké giganty, tím víc budou nuceni investovat do ekologičtějšího chodu své činnosti.

CO2IN. Zdroj: https://www.co2in.com/cs/

Princip obchodování

Na oficiálních stránkách se můžeš dočíst, že jeden token odpovídá 10 kg skleníkových plynů. Při koupi 100 CO2IN stáhneš z oběhu jednu emisní povolenku v hodnotě 1 tuny CO2. Aktuálně si za 100 Kč můžeš pořídit 4,8 CO2IN.

Pohodlnější formu obchodování a držení virtuální měny zaručuje i stejnojmenná aplikace, kterou bez problémů stáhneš jak na Google Play, tak na App Storu. V appce si navíc můžeš spočítat osobní uhlíkovou stopu, nebo si posílat měnu mezi rodinou a kamarády, či ji využít při placení u vybraných obchodníků. Měj však na paměti, že účelem projektu není naskakování cifer na účtu nebo investice, ale ochrana životního prostředí.

I kdyby pro tebe CO2IN projekt nepředstavoval „to pravé ořechové“, i jiné, malé krůčky vpřed za ekologičtějším a o něco udržitelnějším životem, se počítají. Co začít od vlastní tašky na nákup, nebo znovupoužitelnou, nezávadnou lahví?

Dalšími „eco friendly“ tipy se inspiruj v článku od naší dobrovolnice Elišky!