Revolut – finanční appka nejen pro cestovatele

Už pomalu plánuješ letní dovolenou a obhlížíš kurzovní lístky u směnáren? Ulehči si letošní turistickou sezónu a využívej na svých cestách Revolut.

Co je Revolut

Revolut vznikl ve Velké Británii a za sedm let své existence se stal jednou z nejrychleji rostoucích aplikací zaměřujících se na finance. Původně se jednalo především o posílání peněz do zahraničí nebo výměnu na valuty. Dnes už je Revolut také oficiálně registrovanou bankou, s čímž přichází nejen záruky (všechny evropské banky musí mít svou certifikaci), ale také rozšíření využití. Funkcí je tak mnohem více a pokrývají většinu požadavků, které (nejen) při svých cestách do zahraničí můžeš mít. 

Většina základních služeb je zdarma. Revolut peníze vydělává díky nadstandardním typům účtů a na zpoplatněných transakcích. Pokud se naučíš Revolut správně používat, nezaplatíš ani korunu. 

Ilustrační obrázek. Autor: PhotoMIX-Company. Zdroj: www.pixabay.com

Jak na to

Fungování Revolutu se příliš neliší od standardních služeb v bance – zařídíš si účet a obdržíš kartu. Nezřizuješ si však bankovní účet, mnohem blíž je pojmenování „uživatelský účet“. Revolut karta totiž funguje spíše jako dobíjecí kartička, na kterou si vložíš peníze. Díky tomu, že karta není přímo napojená na tvůj účet, se nemusíš bát ani přečerpání částky, ani toho, že by ti někdo z karty peníze ukradl. 

Svůj účet si můžeš zřídit také v několik různých měnách. Jezdíš často do Německa? Jeden účet v českých korunách a jeden účet v eurech ti zajistí nejen přehled o útratě, ale také lepší kurz při platbě. Vybírat můžeš z více než třicet měn, mezi nimi i takové speciality jako turecká lira či norská koruna. 

Vše spravuješ přes aplikaci v telefonu, která je dostupná pro Apple i Android. Je taky v kompletním překladu do češtiny, nemusíš mít tedy obavy, pokud v angličtině občas plaveš. 

Výhody 

  • Lepší kurz v zahraničí
    • Platby kartou v zahraničí jsou výhodnější než hledat směnárny s tím nejlepším kurzem a pak si měnit hotovost. Platba Revolut kartou tě ale vyjde ještě o něco výhodněji, než platba s tvou běžnou kartou od banky.
  • Žádné poplatky
    • Vedení účtu, výběry z bankomatů nebo i jednotlivé transakce – ty všechny máš zdarma a bez poplatků.
  • Bezpečnost 
    • Díky tomu, že si peníze na kartu nejprve pošleš a až pak z ní platíš, nemusíš mít obavy, že by tě někdo podvedl. Toto opatření využiješ u e-shopů, stránek vyžadujících zadání karty, u nespolehlivých prodejců, v půjčovnách, atd. V aplikaci také kartu snadno zablokuješ. Pokud bys chtěl/a jít v ochraně dál, své platby můžeš sledovat i pomocí polohy.
  • Dělení plateb
    • Vyrazil/a jsi někam s partou kámošů a potřebujete podělit útratu? Aplikace ti umožní zadat kolik jsi zaplatil/, kdo se na útratě podílí a automaticky spočítá, kolik by ti měl kdo vrátit. Zapomnětlivcům také může snadno poslat připomínku k platbě. Po týdenní dovolené, kdy někdo platí pivko a někdo pizzu, se v přehledu snadno zorientuješ a odpadne tak vzpomínání a počítání, kdo komu co dluží.  
  • Šetření
    • Šetřit můžeš dvěma způsoby – plánováním útraty a umělým navýšením placené částky. Pokud se ti peníze často někam rozkutálí, můžeš si nastavit, kolik v které kategorii (např. za jídlo či cestování) utratíš. Díky zaokrouhlení částky si můžeš z každé provedené transakce ušetřit pár korun. Pokud tak např. za zmrzku zaplatíš 26 korun, odečte se ti celých 30,-. Čtyři kačky ti zůstanou uložené ve virtuálním prasátku, odkud je můžeš kdykoliv vybrat. 
  • Obchodování na burze
    • Pusť se do investování! Jelikož kryptoměny dnes hýbou finančním světem, můžeš Revolut využít i pro jejich nákup a další obchodování. Stejným způsobem máš k dispozici akcie či komodity. 
Ilustrační obrázek. Autor: sergeitokmakov. Zdroj: pixabay.xom

Nevýhody, aneb na tohle dej pozor

  • Poplatky za nadstandardní služby
    • Než se s Revolutem naučíš pracovat, budeš muset sledovat, které služby a do jaké výše jsou pro tebe zdarma. O žádné skryté poplatky se nejedná, jde spíše o maximální částku, kterou můžeš z bankomatu vybrat apod.
  • „Otevírací doba“
    • Obchodování a převody mají svá specifika založená na čase. Obchodovat můžeš jen v době, kdy je v provozu americký trh. Převádět peníze sice můžeš i o víkendu, vyjde tě to však o pár korun dráž než ve všední pracovní den. Pokud se na výlet chystáš přes víkend, obejdeš toto omezení včasným převodem v pátek před odjezdem.