Výměna mládeže v Německu

Přicházíme s dalším článkem o tom, jak super zážitek může výměna mládeže být! Počti si, jak pobyt v Německu popsali samotní účastníci.

Chceme s Vámi sdílet něco málo o naší výměně mládeže v Německu, v malém městě Letschin, v termínu 17.-26.2.2023.

Výměna mládeže = dobrodružství?

Jednoho chladného únorového dne se parta mladých lidí vydala za dobrodružstvím. Dobrodružstvím v podobě výměny mládeže s tématem Reduce, Reuse, Recycle v německém městě Letschin. Již v prvních okamžicích jsme byli mile překvapeni vřelým přivítáním ze strany pořadatelů a ostatních účastníků. 

První den se nesl tradičně v duchu seznamování s ostatními, ale i s klíčovými kompetencemi Youthpassu. Navázali jsme tak nová přátelství s Poláky, Němci, Rumuny, Portugalci a Brity.

Výměna mládeže Německo
Výměna mládeže v Německu. Zdroj: Archiv účastníků

Multikulturní večery

Následující dny jsme strávili hlavně aktivitami zaměřenými na naše chování ve spojitosti se snížením osobní produkce odpadu a podporou kritického myšlení v této oblasti. Ovšem nebyl by to správný projekt, kdyby nedošlo i ke kulturní výměně. Tyto multikulturní večery měly takovou oblibu, že jsme místo jednoho měli rovnou tři! Ochutnávali jsme typické potraviny, tancovali, testovali své znalosti o daných státech nebo si zapamatovali pár základních frází v cizím jazyce. V neposlední řadě jsme navštívili německou metropoli Berlín!

Výměna mládeže
Zdroj: Archiv účastníků

Tvoření programu

Možná se zdá, že jsme jen seděli a užívali si připravený program, ale tento projekt byl speciální i tím, že každý národní tým vytvářel svoje aktivity na určitý den. Portugalsko vedlo diskuzi o 3R ve vlastních zemích. Následovala prezentace Němců o upcyclingu. Británie ukázala jejich klimatické kolo zaměřené na tvorbu ideálního světa… Den zakončili se zábavným kahoot kvízem a příslibem pozitivních změn. Poslední den Rumunsko diskutovalo o důsledcích našich akcí a zdůraznilo důležitost 3R.

Sbírání odpadků?

My Češi jsme opravdu nelenili a na radu místních jsme vyrazili na sběr odpadků do nedaleké vesnice. Odpoledne jsme pokračovali v aktivním naladění. Během dvouhodinového workshopu jsme se všichni přesvědčili, že není tak složité být aktivní a uspořádat akci, která bude mít přínos pro naši komunitu.

Výměna mládeže
Výměna mládeže v Německu. Zdroj: Archiv účastníků

 

V průběhu projektu se každá skupina střídala ve vzdělávání účastníků v různých environmentálních problémech a přicházela na cesty, jak s těmito problémy bojovat. Všichni byli kreativní a přicházeli s nápady na ideální svět, vytvářeli vzdělávací prezentace a přispívali k čistění životního prostředí. Po celou dobu trvání projektu jsme vytvářeli fotografie, videoreport a článek o tom, co se za daný den událo.

Lepší svět

Když se projekt chýlil ke konci, skupina se shodla na faktu, že vše, co děláme, má následky, a povzbudili všechny, aby společně pracovali na lepším a čistším světě. Uvědomili jsme si, že změna začíná u každého jednotlivce, a pobídli každého, aby byl příkladem toho, co chtějí vidět ve světě.

Tento projekt nám pomohl nejen navázat nová přátelství, poznat nové kultury, ale i zamyslet se nad tím, jak svět kolem nás učinit čistším a lepším!