Zachraň želvy na Severním Kypru!

Chtěl/a bys přes léto vyjet za dobrovolnictvím a zároveň si užít dovolenou u moře? Zajímáš se o ochranu zvířat? Máš čas alespoň 15 dní v kuse? Chceš poznat novou kulturu v blízkosti Evropy? Pojeď zachraňovat želvy na Severní Kypr s neziskovkou Cyprus Marinelife Center!

Cyprus Marinelife Center je nezisková organizace, jež se zaměřuje na ochranu mořského a pobřežního života na Severním Kypru. Zajišťuje ochranu a léčbu zvířat, výzkum a osvětu. Za rok zachrání přes tisíc ohrožených a nemocných zvířat, o které se stará ve svých záchranných centrech.

Ochráníme želvy?

Na Kypru žijí dva druhy želv, kareta obrovská a kareta obecná. Tyto želvy kladou přes léto na plážích vajíčka hluboko do písku. Aby se mohlo co nejvíce malých želviček dostat po vylíhnutí do moře, je třeba tyto želví hnízda chránit před predátory a turisty. 

Úkoly pro tebe:

  • monitoring a ochrana želvích hnízd
  • hlídání pláží
  • podílení se na výzkumu, který pomůže vytvořit striktnější environmentální politiku na ostrově
  • během nočních směn mapovat, kde želvy vajíčka kladou
  • podílení se na osvětě nejen ostatních o hrozbách pro životní prostředí v oblasti Středozemního moře

Kromě toho všeho stihneš poznávat krásy Kypru, okusíš místní kulturu a tradice, získáš spoustu přátel mezi ostatními dobrovolníky a samozřejmě – uvidíš líhnutí mořských želviček! 

Ilustrační foto. Autor: Pexels. Zdroj: Piaxabay.com

Jaké jsou požadavky?

  • mít čas alespoň 15 dní, a to v období od poloviny června do poloviny září
  • mluvit anglicky nebo turecky
  • počítat s ranním vstáváním (program začíná už ve 4 ráno)
  • počítat s náročnými podmínkami, jako je horko nebo vysoká vlhkost vzduchu
  • poplatek 20€ za den

V případě, že jsi student, můžeš zjistit, zda právě tvoje univerzita nepokrývá krátkodobé stáže z programu Erasmus+.

Co budu jíst, kde budu spát?

Po zaplacení poplatku je každému účastníkovi poskytnuto ubytování v bungalovech na pláži a tři jídla denně. Každý účastník má alespoň jednou týdně na starost vaření a úklid kuchyně. Je třeba také nezapomínat, že se jedná o Severní Kypr, který není mezinárodně uznávaný jako samostatná republika, tudíž ani není součástí Evropské unie. Jako účastník tedy musíš brát v potaz, že se zde platí tureckou lirou, bude potřeba vzít si s sebou pas, a v případě pobytu delšího než měsíc, zaplatit víza. 

Pamatuj, že poplatek nezahrnuje dopravu. Platíš si tedy letenku a také dopravu přímo do sídla organizace. V případě zájmu však Cyprus Marinelife Center nabízí možnost vyzvednutí na letišti. 

Přihlášku si můžeš podat přímo přes stránky Cyprus Marinelife Center, kde také najdeš podrobnější informace o projektu. Tak želvám zdar!