Na den vědcem: Soutěž od NASA pro mladé vědátory

Dokážeš si představit, že bys jednou pracoval/a pro NASA a podílel/a se na výzkumu vesmíru? Bavilo by tě pracovat jako vědec nebo vědkyně? Takovou pozici ti sice zařídit nedokážeme, ale můžeš se stát „Na den vědcem“, pokud se zúčastníš soutěže, kterou právě NASA organizuje.

Zadání soutěže „Na den vědcem“

Tvým úkolem je napsat esej maximálně o 300 slovech o jednom z měsíců Uranu. Uran má celkem tři měsíce – Ariel, Oberon a Titania. Liší se například svou velikostí nebo množstvím kráterů na povrchu. V rámci soutěže „Na den vědcem“ se vtělíš do vědce/vědkyně NASA, který/á musí přesvědčit své kolegy o tom, že právě tento měsíc Uranu je nejzajímavější a tvůj tým by se jim měl začít zevrubně zabývat. Své nápady sepíšeš do zmiňované eseje.

Pokud bys potřeboval/a inspiraci, návodné pro tebe mohou být otázky, na které je třeba odpovědět: Který z měsíců stojí za to prozkoumat? Co za dosavadní poznatky tě na něm zaujalo? Co si myslíš, že by mohla vesmírná sonda na měsíci ještě objevit?

Co můžeš vyhrát?

Na vítěze čeká certifikát a také možnost stáže v laboratoři výzkumu termoelektrických materiálů Univerzity Pardubice. Nejlepší eseje budou zároveň zveřejněny na webových stránkách NASA.

Ilustrační fotografie. Autor: Free-Photos. Zdroj: Pixabay.com

Kdo se může soutěže zúčastnit?

Soutěž je určená pro žáky 2. stupně základních škol, středoškoláky i studenty příslušných ročníků víceletých gymnázií. Navíc esej nemusíš psát sám/sama, ale můžeš vytvořit až čtyřčlenný tým. Můžeš si zároveň vybrat, jestli budeš chtít napsat esej v češtině nebo v angličtině.

Potřebuju vědět ještě něco?

Do eseje nezapomeň připsat své jméno, příjmení, ročník studia, název školy a tvůj e-mail. Pak ji pošli na e-mailovou adresu koordinátora soutěže: patrik.cermak@upce.cz. Pozor, deadline na zasílání odkazů je již 31. května 2021! Všechny další podrobnosti se dozvíš na stránkách Univerzity Pardubice.

 

Nezaujala tě tato soutěž? Zkus se podívat na Středoškoláka roku 2021, o kterém ti také sepsali všechny důležité informace.

Zdroj: fcht.upe.cz