Buď aktivní nejen ve škole

Znáš projekt Buď aktivní? Jde o databázi, která má za cíl zjednodušit hledání mimoškolních aktivit a umožnit tak studentům naplnit svůj volný čas smysluplnými činnostmi, které je budou bavit i rozvíjet.


Studentský projekt z inkubátoru

Buď aktivní – pod tímto názvem se skrývá neziskový projekt, který vznikl v inkubátoru Inexup pod hlavičkou organizace Inex-SDA. Projekty vznikající v tomto inkubátoru procházejí ročním rozvojovým cyklem, během kterého mají jejich zakladatelé možnost pracovat na myšlence projektu od základu. Dostanou přiděleného mentora a absolvují sérii workshopů na témata jako projektový management nebo Public Relations.

Projekt Buď aktivní vznikl oficiálně před třemi lety, v roce 2018. První nápad, že by bylo fajn sjednotit místo, kde mimoškolní aktivity hledat, ale přišel ještě o pár let dříve, když byla zakladatelka projektu na střední škole.

Tehdy se sama chtěla stát aktivní studentkou, ale nevěděla, jaké příležitosti vlastně existují a kde je hledat. Kdyby existovala jedna databáze, kde by si zájemce jen mohl vyfiltrovat, jaké aktivity ho zajímají, nemusel by tolik času trávit hledáním. A vše by bylo na jednom místě.

Buď aktivní
Zakladatelka projektu Helena Pechová. Zdroj: Archiv H. Pechové.

Od dobrovolnictví až ke kariérnímu rozvoji

Projekt si od svého založení prošel podstatnou proměnou a od tabulky v Excelu s několika činnostmi se stala webová databáze obsahující asi 300 aktivit pro studenty základních, středních i vysokých škol. Pokud máš zájem se rozvíjet, můžeš si v databázi filtrovat, co tě zajímá. Najdeš v ní vše od dobrovolnictví, přes stáže, soutěže až po stipendia. Také si můžeš vybrat, zda hledáš aktivitu v konkrétním kraji v ČR, online nebo tě zajímá spíš výjezd do zahraničí.

U každé aktivity v databázi se dozvíš, jaká organizace má aktivitu na starosti a kam se obrátit, pokud se chceš zapojit.

Celá databáze funguje na webové stránce projektu, kde jsou kromě ní i různé články pro osobní, a hlavně kariérní rozvoj. Existuje i možnost konzultace, která je zdarma. Poradit se můžeš ohledně psaní životopisu, budování osobní značky, hledání brigády nebo právě o volbě mimoškolních aktivit.

Aktuální příležitosti k rozvoji, představení organizací a další tipy najdeš na sociálních sítích (Instagramu a Facebooku) projektu. Povědomí o projektu se také pomalu rozšiřuje mezi základní a střední školy díky aktivním studentům, učitelům a školním psychologům.

Znáš aktivitu, která v databázi zatím chybí? Chceš dát o databázi mimoškolních aktivit vědět ve své škole? Ozvi se na email zakladatelky projektu Heleny Pechové pechhel@centrum.cz nebo přes sociální sítě.

Buď aktivní