Končí ti platnost řidičáku, ale nechce se ti z pohodlí obýváku na úřad, aby sis vyřídil/a nový? Nezoufej, do třeskutých mrazů nemusíš. Portál občana je další ze způsobů, jakými se stát snaží zjednodušovat a digitalizovat své služby. Pro tebe to znamená především ušetřený čas, energii (a někdy i trpělivost) ve frontě na úřadu.

Co je Portál občana

Téma digitalizace je v Česku skloňováno už několik let. Platforma Portál občana vznikla pod taktovkou Ministerstva vnitra ČR za účelem zjednodušení komunikace se státem a státními službami. Ne že bys mohl/a napsat zprávu Vrchnímu veliteli vojsk a on ti odepsal jako na Messengeru, ale takový Úřad práce, Finanční správa nebo třeba Očkovací portál jsou ti k dispozici.

Ilustrační foto. Autor: Stuart Miles. Zdroj: Stockvault.net

K čemu mi bude

Jak už jsme zmínili, končící řidičák přes Portál občana vyřídíš jako nic. Možnosti jsou ale mnohem širší a stále přibývají další, jmenujme alespoň ty, které by pro tebe mohly být nejdůležitější:

  • výpis bodového hodnocení řidiče
  • výpis z Rejstříku trestů
  • notifikace konce platnosti dokladů
  • přístup k eReceptu
  • Očkovací portál
  • portál MOJE daně – zde můžeš podat daňové přiznání
  • založení datové schránky a archivace zpráv

Kompletní přehled dostupných služeb a možností využití Portálu najdeš na oficiálních stránkách. Zjednodušeně řečeno, žádost na úřad můžeš poslat kdykoliv si vzpomeneš, bez čekání na úřední hodiny. Jako bonus budeš mít pod kontrolou všechny své údaje a dokumenty. Bonusem je, že některé služby prostřednictvím Portálu vyřídíš levněji či zdarma, takže ušetříš i nějakou tu korunu. 

Jak k němu získám přístup

Na přihlašovacích stránkách Portálu musíš nejprve ověřit svou identitu. Nejjednodušší je ověření prostřednictvím bankovní identity, pokud tvoje banka tuto možnost nabízí. Dále máš k dispozici např. službu mojeID nebo Mobilní klíč eGovernmentu. Další možností je přihlášení do tvé datové schránky.

Že datovku ještě nemáš? Mrkni na náš článek a zvaž její založení, už nebudeš muset vyhlížet pošťáka za oknem. 

Dalším krokem je samotné přihlášení do Portálu. Pak už můžeš vyřizovat potřebné papírování, bez stresu, zbytečných papírů a z tepla domova. 

Portál občana - Ministerstvo vnitra České republiky
Portál Občana. Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR