Do světa – cestujte chytře, levně a často

Taky bys nejraději procestoval/a celý svět, ale zdá se ti, že ti to každodenní realita nedovoluje? Hana Machalová tě ve své knize vyvede z omylu! Hurá do světa!

Autorka se objektivně neřadí mezi typické cestovatele, tak jak jsou obecně vnímáni. Žena po čtyřicítce, která bydlí na kraji republiky v paneláku, pracuje v kanceláři a ještě k tomu vychovává malou dceru. Zní to neuvěřitelně, ale i tak zvládla prozkoumat celý svět a nebojí se otevřeně bořit mýty, které o cestování kolují.

Pořádná dávka motivace

Celkem ve čtyřech kapitolách autorka rozebírá jak svoje začátky, které datuje už do brzkého dětství, tak odkrývá své tipy, jak se můžeš dostat i do zdánlivě drahých destinací za „pár kaček“ – Jordánsko, Japonsko, Čína, Martinik a mnoho dalších…  Ať už potřebuješ „nakopnout“ a jsi spíš cestovatel benjamínek, který stále odkládá své cesty na spásné „až“, nebo jsi už leccos zažil/a, motivační injekce v podobě této knihy občas prospěje každému.

Osobní příběhy autorky v sobě skrývají naději a také poselství, že „když se chce, všechno jde.“ Koho by k cestování nepřesvědčila autorčina babička, která si jako dárek k narozeninám nadělila pouť do Santiaga de Compostela, nebo Hanina malá dcerka, která počtem zvládnutých zahraničních cest ohromí nejednoho „světáka“?

Ilustrační obrázek. Zdroj: web Hana Machalová

Nepřítel jménem Strach

Za jednoho ze společných jmenovatelů prvních dvou kapitol se dá označit téma strachu v různých podobách. Strach z létání, ze závistivosti ostatních, z přepadení. Všem těmto tématům se zkušená cestovatelka věnuje, s nadhledem a notnou dávkou vtipu. Také ti přijdou povědomé zastrašující hlášky typu „Vždyť tě tam přepadnou!“, „Určitě tam něco chytneš!“, nebo „U nás je přece taky krásně…“?

Jaké časté výmluvy, proč necestovat Hana absolutně odmítá? Za prvé je to nedostatek času. S trochou vůle a dobrého plánování se i s pár týdny volna dá vykouzlit nezapomenutelná dovolená. Autorka takto stihla plnohodnotnou dovolenou v Japonsku nebo na Havaji, která nemusela nutně trvat několik týdnů. Mezi další uměle vytvořené překážky v cestování podle Hany patří věk, peníze, neznalost jazyka nebo absence parťáka.

Do světa s dobrou radou nad zlato

Kromě spousty fotografií snad ze všech podniknutých cest, se autorka dělí o cenné zkušenosti a tipy, které při objevování světa stoprocentně využiješ. Pravděpodobně dost z nich můžeš znát, jako využívání spolujízdy, couchsurfingu, nebo lovení výhodných letenek. Hana také uvádí konkrétní internetové stránky, které nemusí být tak notoricky známé, týkající se například spaní na letišti. V knize se najdou i na první pohled samozřejmé rady, ale pravdou je, že uskutečnění těch nejjednodušších věcí bývá často složité. 

Suma sumárum, pokud se ohlížíš po inspirativní knize obohacenou fotografiemi a střípky z cest, chceš si přečíst o cestování od někoho jiného, než bývá běžné, nebo hledáš dárek pro cestovatele začátečníka, kniha Hany Machalové je dobrá volba. Pro větší ochutnávku autorčiných aktivit doma i ve světě, koukni na webové stránky, facebook, nebo vyraz na některou z autorčiných přednášek!