Stále čekáš na svou příležitost konečně vyjet někam za hranice, navíc na stáž, která má smysl? Krajanská organizace Demokratický svaz Slováků a Čechů v Rumunsku společně s Člověkem v tísni, nabízí vysokoškolákům jedinečnou šanci zažít neobvyklý Erasmus!

Ta pravá stáž pro tebe?

Neustálé připojení k internetu, supermarkety na každém kroku a nejmodernější vybavení. Pokud si chceš od těchto námi notoricky využívaných věcí odpočinout, Banát je tou nejlepší volbou. Dovedeš si představit, že máš na starosti výuku, volnočasové aktivity i psaní časopisu? V tom případě čti dál!

Odcestovat do českých vesnic v Banátu, konkrétně do Svaté Heleny, Gerniku a Eibenthalu, máš jistě možnost, pokud ti nechybí schopnost pracovat samostatně a přicházíš s vlastními nápady. Ovládáš češtinu na jedničku a hraješ na hudební nástroj. Rád/a pracuješ s dětmi? Velké plus znamená tvoje schopnost žít v civilizačně omezenějších podmínkách, pod kterými si představ například vzdálenější lékařskou péči, všudypřítomná zvířata nebo nutnost zatápění…

Erasmus ve vesnicích českého Banátu. Zdroj: FB Festival Banát.

Činnosti v jednotlivých vesnicích

Jedná se o semestrální stáž, aktuálně pro období zimního semestru 2022/2023. A co konkrétně obnáší? Jeden den samostatné dopolední výuky smíšené třídy prvostupňových dětí i odpolední a večerní kroužky. Doučování angličtiny pro děti i dospělé, stejně tak i češtiny. Výuka zobcové flétny a další aktivity dle tvého osobního zaměření (divadlo, film, hudba, výtvarka, sport, příroda). Dále se zapojíš do tvorby krajanského časopisu (redakční a korektorské práce), nebo naučné stezky a vznikající expozice ve Svaté Heleně.

Pro Eibenthal, který můžeš mimo jiné znát z Festivalu Banát, platí obdobné činnosti, akorát s tím rozdílem, že zde nebudeš vést dopolední výuku. Základy rumunštiny představují velkou výhodu.

Doplňující informace

Pokud se vydáš do Rumunska, obdržíš stipendium ve výši 600 eur/měsíc. V Gerniku budeš mít k dispozici chatičku bývalé školky s krbovými kamny a sprchou, ve Svaté Heleně a Eibenthalu si individuálně domluvíš pronájem pokoje nebo domku u krajanů. Cítíš, že je tato stáž přímo stvořená pro tebe? Nezapomeň se zeptat na fakultě, zda je možné tě do těchto končin vyslat. Můžeš také popřemýšlet, jestli by se ti oblast Banátu nenabízela jako skvělé místo pro tvůj výzkum nebo závěrečnou práci.

Při potížích s komunikací se svou školou neváhej kontaktovat Iva Dokoupila z organizace Člověk v tísni (ivo.dokoupil@tiscali.cz). V případě, že se chceš rovnou přihlásit na stáž nebo tě napadají dotazy, napiš českým učitelům Kláře Jíchové (jichovaklara@seznam.cz) a Alexandru Gajdzicovi (agajdzica@seznam.cz).