Placená Blue Book stáž v Evropské komisi

Až do konce ledna se můžeš hlásit na placenou stáž v Evropské komisi či jejích agenturách a získat tak praxi, která otevírá dveře. Že už ti chybí možnost práce v zahraničí? Čti dál, pro absolvování placené Blue Book stáže totiž můžeš vybírat z Lucemburku, Bruselu či členských států EU.

Blue Book traineeship

Pětiměsíční stáž, kterou Evropská komise vyhlašuje dvakrát ročně, ti pomůže nejen blíže poznat fungování evropských unijních institucí, ale především získat odbornou praxi na místě, které ti umožní profesně vyrůst. Pro každý běh si Komise vybírá na 600 stážistů, za rok tedy 1200 mladých profesionálů, z nichž někteří stáž ukončují s nabídkou na pracovní místo v kapse. 

Na výběr máš dva druhy stáže – překladatelskou a administrativní. Každá na tebe bude klást trošku jiné nároky, každá ti nabídne jinou praktickou zkušenost. 

Multikulturní prostředí, rozmanitá práce, finanční kompenzace za tvůj čas a lidé, kteří jsou esy ve svém oboru. Co víc si přát? 

Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay.com

Kritéria pro přihlášení na Blue Book stáž

  • ukončil/a jsi alespoň bakalářské studium
  • nemáš předchozí zkušenost s jakoukoliv formou práce v instituci EU delší než 6 týdnů 
  • poradíš si s jazyky – angličtina NEBO němčina NEBO francouzština + další jazyk EU

Už jsi ukončil/a studium, ale ještě nemáš diplom? Zajdi na studijní, kde ti vystaví potvrzení, že jsi své studium absolvoval/a, diplom pak doložíš dodatečně. 

Nevíš jistě, jestli zrovna ty splňuješ požadovaná kritéria? Vyplň si jednoduchý test a zjisti své šance na přijetí.

Výběr kandidátů a začátek stáže

Přihlášku na stáž najdeš na stránkách Komise. Vyplň všechny potřebné údaje, vše si pečlivě zkontroluj (po odeslání přihlášky už žádné změny dělat nemůžeš) a čekej na info, že postupuješ do dalšího kola. Až v něm tě čeká nahrávání dokumentů potvrzujících tvé dovednosti a zkušenosti. 

Pokud ve vypisování přihlášky trošku plaveš, projdi si návod pro vyplnění. Nezapomeň na deadline 31. 1. 2022.

Každou přihlášku posuzují dva nezávislí kandidáti. Pokud postoupíš do dalšího kola výběru, absolvuješ online pohovor. 

Pokud budeš mít nějaké výdaje spojené s vyřizováním úředničiny pro nástup na stáž – např. víza, lékařská prohlídka, ale také cestovní náklady – budou ti zpětně proplaceny. Na stáž nastoupíš v říjnu 2022, ukončení pak proběhne v únoru 2023. Tvoje pracovní hodiny se budou pohybovat v rozsahu standardních 40 hodin za týden, resp. 8 hodin denně. 

Za svou práci dostaneš měsíční příspěvek ve výši 1252,68 eur

Pokud to v lednovém výběrku nevyjde, nezoufej. S každým během můžeš žádat o stáž znovu, neúspěšná žádost tě nijak nediskvalifikuje. 

Evropská komise. Ilustrační foto.

Hledáš pro sebe nové příležitosti, ale Blue Book nezní jako věc pro tebe? Mrkni na další možnosti, jak získat zkušenosti!