Nominuj nejbizarnější obal roku

Také si občas „ťukáš na čelo“ při pohledu na obaly potravin? Okurka v plastu, nepřiměřená velikost sáčku, zbytečné balení ve více vrstvách… Letos máš úplně poprvé možnost upozornit na tyto neekologické a nelogické prohřešky výrobců, díky Anticeně za nejbizarnější obal.

Odpovědnost za obaly

Není čas, ztrácet čas! Do 31.8. se můžeš zapojit do nominace zbytečných obalů, které v obchodech dennodenně potkáváme. Spotřebitelé by neměli veškerou odpovědnost za vzniklý odpad nosit na svých bedrech. Je třeba upozornit i na výrobce, klíčové aktéry, kteří mohou ovlivnit vlastnost obalu.

Který obal není v pořádku?

Asi všichni známe ten pocit, kdy dostaneme chuť na chipsy a po otevření sáčku uvnitř nalezneme sotva půlku „brambůrek“. Přesně takové, nadměrné obaly, postrádají smysl. Zdaleka nejsou samy. Jako další můžeš nominovat nerecyklovatelné obaly, skládající se z vícero materiálů, které komplikují jejich likvidaci.

Ilustrační obrázek. Zbytečný obal. Zdroj: Anticena za nejbizarnější obal roku.

Dalším adeptem na nominaci může být klamavý obal, využívající kouzla a čáry marketingu. Velký, zelený nápis „eko“ ještě neznamená, že je tomu opravvdu tak. Aneb, jak praví staré, známé přísloví: „Není všechno zlato, co se třpytí…“ Mezi neméně důležitou kategorii patří jednoduše nesmyslný obal, jehož zástupce napadne snad každého z  nás – balená avokáda, ředkvičky, okurky…

Jak se zapojit?

Nečekají tě žádné složitosti… Stačí tebou vybraný obal vyfotit, navštívit stránky Anticeny za nejbizarnější obal a vyplnit krátký formulář. Na konci srpna budou moci největší experti na obalové a odpadové hospodářství vybrat celkem 10 nejhorších obalů, kterým můžeš dát svůj hlas už tento podzim. Samotní experti, mezi které patří Vladimír Kočí, Michaela Thomas a Ivo Kropáček, vyhlásí zvláštní anticenu poroty.

Letitá anticena?

Zerowasters, kteří stojí za celým projektem, se postarají o to, aby výsledky doputovaly přímo k výrobcům. Společně s nimi připojí i doporučení, jak obal upravit a nasměrovat udržitelnějším směrem. Paradoxně, mezi největší přání projetku patří, aby tato cena nemusela být v dalších letech vyhlašována…

Pokud se rád/a zajímáš o tato témata, nenech si ujít článek naší dobrovolnice Elišky, která popsala svůj zerowaste přístup k životu!