Jakubovy zkušenosti z Bluebook stáže

Získat Bluebook stáž v tak neobvyklém prostředí, jako je Generální ředitelství pro obranný průmysl a vesmír, se povedlo Jakubu Novotnému. Začti se do řádků, se kterými se podělil!

Bluebook stáž

Bluebook Traineeship je pětiměsíční placená stáž v Evropské komisi. Stážisté pracují v celé Evropské komisi, jejích útvarech a agenturách, většinou v Bruselu. Výjimkou není ani Lucemburk nebo jiná místa EU. Můžeš se věnovat všemu, co tě zajímá, od zemědělství, přes právo, mezinárodní rozvoj, až po obranu a vesmír. Právě to byla moje volba.

Stáž v rámci programu Bluebook na Generálním ředitelství pro obranný průmysl a vesmír nebyla ničím jiným než poučnou cestou do srdce evropských obranných a vesmírných aktivit. Jako účastník tohoto obohacujícího programu jsem se ocitl na pomezí politiky, průmyslu a mezinárodní spolupráce. Získal jsem neocenitelný vhled do mnohostranné dynamiky, která utváří naši kolektivní bezpečnost a technologický pokrok.

bluebook stáž
Parc du Cinquantenaire v Bruselu. Zdroj: Archiv Jakuba

Snad nejcennější příležitostí byla možnost proniknout hluboko do obranného a kosmického průmyslu. Odhalit složitou síť činností, které přispívají k bezpečnosti a technologické zdatnosti regionu. Od poutavých jednání v rámci Komise, až po praktické setkání s industriálními partnery, každý okamžik byl příležitostí nasát znalosti a být přímým svědkem inovací, které jsou hnací silou tohoto kritického odvětví.

Jakub Novotný. Archiv Jakuba

Vesmírné projekty a diplomacie

Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů mé stáže byla pravděpodobně možnost vidět členské státy při jednáních o budoucích vesmírných projektech, či podobě evropské obranně-ekonomické reakce na ruskou invazi na Ukrajinu. Pozorování těchto diplomatických dialogů podtrhlo ducha spolupráce, který je pro posílení evropských obranných schopností zásadní. Složitost těchto jednání nejen rozšířila mé chápání, ale také ve mně vzbudila hluboké uznání pro diplomatické úsilí, které naši diplomaté odvádí. Jak se již mnohokrát ukázalo, žádná země není v Evropě příliš malá, pokud má dobré argumenty a najde si pro ně mezi ostatními podporu.

Bluebook stáž. Archiv Jakuba

Pod pokličkou EU

Kromě zkušeností z Komise a Rady, jsem samozřejmě několikrát zamířil do Evropského parlamentu, kde jsem mohl zažít, jak se skutečně dělá politika a hledá kompromis napříč politickým spektrem. Nahlédnout pod pokličku parlamentní práce jsem mohl i díky mnohým rozpravám s kolegy. Například asistenty europoslanců, ať už tam působili v rámci Schuman Traineeship, či byli plně akreditovaní. Byla to jedinečná perspektiva, která prohloubila mé chápání toho, jak se odvíjí složitá tkanina evropské správy věcí veřejných. Věřím, že je pro každého zásadní chápat, jak evropské instituce fungují, jelikož jsou to naše instituce, mají vliv na náš život a my máme vliv na ně.

Bluebook stáž. Archiv Jakuba

Cenné kontakty

Samozřejmě by to nebyl úplný zážitek bez navázání přátelství s mnohými lidmi z celé Evropy. Lidský kontakt, pochopení odlišností a vzájemnost mezi evropskými národy. I to přeci jen bylo obsaženo i v základní myšlence evropského projektu. S některými kolegy se pravidelně vídáme dodnes, a i kdyby mi Bluebook stáž nepřinesla nic jiného, tak za navázaná přátelství by pět měsíců rozhodně stálo.

Potenciálním uchazečům, kteří o této stáži uvažují, bych z celého srdce doporučil, aby se této příležitosti chopili. Bluebook stáž v Evropské komisi ti otevře dveře k bohatým znalostem, zkušenostem a kontaktům. Je to cesta, která přesahuje hranice tradiční stáže a nabízí možnost přispět k něčemu většímu, než je člověk sám.

Bluebook stáž. Archiv Jakuba

Zkušenost k nezaplacení

Když přemýšlím o svém působení na Generálním ředitelství pro obranný průmysl a vesmír, jsem vděčný za dveře, které mi stáž otevřela a za poznatky, které mi poskytla. Tato zkušenost nejen formovala mou profesní dráhu, ale zanechala nesmazatelnou stopu v mém chápání klíčové role, kterou evropské instituce v obranných a vesmírných projektech v Evropě mají.

Přihlášky pro stáže od října 2024 startují již v lednu, tak neváhej, stojí to za to. Pro zájemce rád odpovím na případné dotazy na mém LinkedIn.