Environmentální výměna mládeže: Na žal s patchworkem!

Už jsi někdy slyšel/a o projektech s názvy jako výměna mládeže, Erasmus+, mezinárodní nebo také kulturní výměna? Že ne? Tak si přečti, jaká byla ta naše environmentální výměna mládeže.

Jsou to totiž skvělé příležitosti pro mladé, nejen studující lidi. Představ si, že jedeš za pakatel do krásné země na jeden či dva týdny, poznáváš jinou kulturu, navážeš nové vztahy se sympatickými lidmi, a ještě získáš spoustu znalostí a zkušeností.

>>Zúčastni se podobné výměny mládeže v Severní Makedonii! Podrobnosti zde.<<

Náhoda? Nemyslím si..

Naše česká skupina se o této akci na Slovinsku dozvěděla z různých zdrojů, ale také nás tato environmentální výměna mládeže upoutala mimo jiné také na Facebooku. Opravdu na poslední chvíli jsme vyplnili přihlášky a díky všem momentálním okolnostem jsme byli vybraní. Společně i s organizátorkou z Mladiinfo jsme si předem zavolali, představili se, domluvili se na cestě a dalších důležitých informacích. Sdíleli jsme něco málo o nás, ale i jaká máme očekávání nebo zkušenosti z předchozích výměn. Od začátku jsme si sedli a bylo jasné, že těch 14 dnů bude na pohodu. Den před začátkem akce nás náš leader provedl krásným Mariborem a dál po cestě jsme nevynechali ani výšlap na místní hory. Nato jsme dorazili do malebného městečka Idrija, kde se výměna od 14. do 28. července odehrávala. Tam už jsme poznali ostatní milé účastníky z Itálie, Portugalska, Estonska a samozřejmě organizátorky a dobrovolníky ze Slovinska.

Na environmentální žal s patchworkem!

Výměna byla zaměřená na environmentální problémy a jejich řešení. Zpočátku jsme si všichni sepsali, co od programu očekáváme, čím můžeme v této oblasti přispět, co už víme a co bychom se rádi dozvěděli. Každý přijel s jinými znalostmi a bylo krásné pozorovat, jak se od sebe navzájem učíme. Měli jsme prostor k debatám – řízeným i volným, k praktickým informacím a manuálním činnostem. Podíleli jsme se na vytvoření společného prostoru z odpadového materiálu, zrealizovali zero-waste piknik nebo vytvořili aktivity pro děti s ekologickým tématem. Na třídenním kempu jsme si vyzkoušeli postavit židle z větví, rozdělávat oheň křesadlem, postavit přírodní pec a upéct v ní domácí pizzu. Také jsme zažili, jaké to je být tři dny bez mobilů, což nás ještě více propojilo. Kromě všech možných informací, aktivit, filmů apod. byly do programu zařazeny i skupinové hry na odlehčení, na pohyb a na poznání se mezi sebou.

Být zase na chvíli dítětem

Jak řekla jedna z účastnic v závěrečném hodnocení: „Cítila jsem se zase jako dítě ve školce.“ A měla pravdu. Bylo o nás krásně postaráno. Kdy se ti stane, že vstaneš, jdeš k hotové snídani, zahraješ si hry, jdeš k hotovému obědu, můžeš si dát šlofíka, jdeš se něco nového dozvědět, přijede k tobě hotová večeře (kromě masových jídel možnost i vege a vegan stravy) a pak si ještě pokecáš s přáteli (nebo jak jsme to cítili v našem případě – s rodinou). U toho navíc zažiješ spoustu srandy, neopakovatelných prožitků, a hlavně možnost být celou dobu sám sebou v respektujícím příjemném prostředí. Tohle všechno jen za drobný registrační poplatek! Tak co? Jdeš do toho taky?

Tento projekt byl financován z prostředků Evropské Unie.