Zapoj se do Ptačí hodinky a pomoz ornitologům

Každý rok se v Česku na začátku ledna pod hlavičkou České společnosti ornitologické uskuteční Ptačí hodinka, jejímž cílem je zmapovat, jak si u nás ptačí říše vede. Hodinku se pokocháš u krmítka a spočítáš, kolik jakých návštěvníků se u něj zastavilo. Kromě krásných výhledů a pomoci dobré věci se můžeš o opeřencích něco nového dozvědět.

Ptačí hodinka

První Ptačí hodinka u nás proběhla v lednu 2019, jedná se tedy o poměrně novou iniciativu. I za tuto krátkou dobu však přinesla odborníkům spoustu důležitých informací o ptácích, kteří v Česku zimují. Kromě Česka sčítají lidé i v Rakousku, Německu, USA a řadě dalších zemí. Za minulý rok se zúčastnilo více než 27 tisíc lidí, kteří napočítali přes půl milionu opeřenců. Sčítá se za pomoci občanské vědy – tedy nás, laiků, dobrovolníků z řad široké veřejnosti. Více informací o celé akci si můžeš přečíst na stránkách Ptačí hodinky. Kromě výsledků z minulých let a pokynů ke sčítání tam najdeš spoustu krásných fotek, kvízů a vzdělávacích okének nejen o samotných ptácích, ale také např. o správném plnění krmítek.

Ilustrační foto Autor: Capri23auto Zdroj: Pixabay.com

Jak na to

Sčítání je jednoduché a téměř nic k němu nepotřebuješ. Celá akce pro letošek připadla na 7.-9. leden 2022. Svou hodinku si zvolíš individuálně kdykoliv během vyhrazených dní. Důležité je, aby sis udělal/a čas celých 60 minut v kuse.
Sčítáš úplně kdekoliv – v parku, v zahradě nebo z pohodlí domova přes okno v krmítku, které vidíš. Vyber si jedno místo, na kterém vydržíš celý čas – počítat např. během procházky bohužel nemůžeš, zvětšení sledovaného prostoru by zkreslilo výsledky. 
Počítáš všechny ptáky, které uvidíš – je jedno, jestli kolem krmítka jen prolétli nebo se zastavili na svačinku. Soustřeď se na jednotlivé druhy a jejich prokazatelné počty – jestli je to samec, mládě nebo brácha se ségrou není podstatné.
Využít můžeš elektronický formulář v mobilu či počítači nebo leták, který si vytiskneš a vyplníš. A pokud od sebe rozeznáš maximálně sýkorku a kosa, nezoufej! V letáku najdeš průvodce s ilustracemi našich nejběžnějších ptáků.

Co se děje s výsledky

Pokud sčítáš přes elektronický formulář, máš o starost méně – výsledky se po ukončení automaticky odešlou a zaevidují, nemusíš s nimi tedy dál nic dělat. Jestli jsi stará škola nebo plánuješ sčítat s babičkou, výsledky odešli poštou na adresu České společnosti ornitologické (Na Bělidle 34, 150 00 Praha 5).

Sčítání tě baví a chtěl/a by ses zapojit víckrát? Skvělé! Jen mysli na to, že pro každé počítání musíš vyplnit a odeslat nový formulář. Uzávěrka pro odeslání výsledků je 14. ledna 2022, máš tedy dostatek času na zpracování svých záznamů.

Ilustrační foto Autor: Valiphotos Zdroj: Pixabay.com

Zajímá tě, jak jinak ještě pomoc přírodě? Přečti si o zkušenostech naší dobrovolnice Elišky, která se vydala na cestu zero waste života!