Jak si vzpomenout na zážitky z cest i za 10 let? Zkuste našich 5 tipů!

Určitě to znáte. Vrátíte se z dobrodružného roadtripu a pár dní po příjezdu jste u promítání fotografií schopni líčit ty nejmenší detaily a pocity ze všech navštívených míst. Po pár týdnech podobné promítání opakujete, ale jediné, na co se zmůžete, je strohý popis toho, co je na fotce. Jak si zážitky a pocity z cest uchovávat i dlouho po příjezdu? Ozkoušené tipy a jejich výhody či nevýhody najdete v článku.

Národní park Canyonlands, USA
Národní park Canyonlands, USA

Když jsem v dospělosti začala více cestovat, začala jsem řešit i otázku, jak si vzpomínky z cest nejlépe uchovat. Velmi rychle jsem přišla na to, že suvenýry jsou (ve většině případů) vyhozené peníze. Pohled na korkovou figurku na poličce mi sice připomene, že mám utřít prach, ne však týden strávený na pobřeží Portugalska. Od nakupování upomínkových předmětů jsem tudíž velmi rychle upustila.

Od suvenýru jsem přirozeně přešla k fotkám. Fotografie jsou skvělým způsobem, jak si zážitky z cest připomenout. Jsou rozmanité a s dostatečným místem na SD kartě jich pořídíte nekonečně mnoho. Jenže kvantita nerovná se kvalita (hlavně pokud nemáte fotografické oko jako já) a některé věci se jednoduše vyfotit nedají, anebo si určitý moment prostě focením kazit nechcete. To, jak jste mrzli ve stanu v národním parku Yosemite a pak se báli přelézt do auta, protože jste byli v medvědí zóně, na fotce jednoduše nezachytíte. 

Jak si kromě fotografií uchovat ty nejlepší zážitky a pocity z cest? 

1. Pište si cestovatelský deník

Psaní cestovatelského deníku je taková klasika. Jednou za den/týden (pravidelnost psaní je jen na vás) si k tomu sednete a zapíšete vše, co vás napadá. Můžete mít připravené i podnětné otázky nebo kategorie (např. co vám nejvíce chutnalo, kdy jste se cítili nepříjemně a proč, nejinspirativnější člověk, kterého jste zatím potkali, apod.), aby se vám lépe psalo.

Osobně se mi psaní deníku osvědčilo při delším pobytu v zahraničí, konkrétně při semestrálním pobytu na střední škole v USA. Každou neděli jsem si sedla do zimní zahrady a psala, co se ten týden stalo. Doteď se k deníku ráda vracím. Naopak, když jsem před třemi lety cestovala po Francii a neustále se někam přesouvala, napsala jsem všeho všudy jen 2 strany. Nebyl čas ani energie.

Cestovatelský deník s letadlem
Cestovatelské deníky

2. Posílejte sami sobě zprávy na Messengeru

Cestujete na lehko a nic na tom nehodláte měnit? Posílejte sami sobě zprávy přes Messenger nebo přes jakoukoli jinou platformu. Zprávy můžete napsat i v offline režimu. Při opětovném připojení k internetu se hned odešlou. Tenhle způsob má hned tři výhody. Za prvé, zprávy píšete na telefonu, což je rychlejší a pro mnohé z nás i pohodlnější. Za druhé, Messenger vás podvědomě navádí k tomu, aby zpráva nebyl příliš dlouhá či krátká. A za třetí, k napsanému příběhu si můžete poslat i fotku, která se zážitkem souvisí.

3. Dělejte si poznámky na účty, jízdenky a vstupenky

Jestli patříte k chronickým sběračům všech jízdenek, vstupenek a účtů z kaváren, můžete jim zkusit dát přidanou hodnotu tím, že si na ně napíšete nějakou vzpomínku, dojem nebo popis chutě jídla, které jste právě ochutnali. Po příjezdu domů si můžete všechny nasbírané lístečky uložit do krabičky a za pár let se jimi těšit.

4. Nahrávejte podcasty

Podcast je nejen hitem dnešní doby, ale i skvělý způsob, jak si uchovat vzpomínky z cest. Cestujete ve dvojici a máte před sebou dlouhý přejezd autem? Vezměte si mobil, zapněte rekordér a nahrajte podcast. Povídejte si o tom, co jste viděli, co vás zaujalo a proč. Nevadí, že zvuk nebude mít tu nejlepší kvalitu. Pokud nevíte na co se ptát, inspirujte se 10 otázkami, na které se zeptat cestovatele.

5. Pište si vzpomínky na pohledy

Psaní vzpomínek na pohledy je vůbec můj nejoblíbenější způsob, jak si vzpomínky z cest uchovat. Jednak proto, že pohledy jsou hmotné a taky proto, že nabízí jen omezený prostor na psaní. Díky tomu mi psaní nikdy nezabralo moc času a donutilo mě vypíchnout ty opravdu nejvzácnější zážitky. Jak to přesně funguje? Jednoduše si v každé destinaci, kterou navštívíte, koupíte pohled (třeba s vodopádem/vrcholem, který jste navštívili) a z druhé strany si napíšete, co jste ten den zažili. Během svého roadtripu po Americe jsem takto posbírala na 27 pohledů.

Pohledy z cesty po USA
Pohledy z roadtripu po USA

Způsobů, jak si zážitky z cest uchovávat tak, abychom si pamatovali víc než jen místo, kde jsme byli a jaké bylo počasí, existuje víc než dost. Podělte se s námi o své tipy v  komentářích.