Zavřená škola? Příležitost naučit se něco nového online

Zavřeli školy a jarní úklid budeš mít jistě hotový raz dva. Takže možná konečně dostaneš možnost zaměřit se ve studiu na něco, co jsi již dlouho odkládal. Anebo začít s něčím úplně novým…

Kurzy zdarma

Přinášíme ti několik tipů na seberozvoj a sebevzdělávání z pohodlí domova, které jsou zcela zdarma a zlepší tvoje vědomosti či dovednosti v různých oblastech. Za absolvování některých kurzů dokonce získáš certifikát, kterým můžeš vylepšit svůj životopis.

Kurz základů lektorování

Jeden takový nadupaný online kurz zdarma s názvem Lektorské minimum přináší například institut Vzdělávání dospělých v České republice EPALE. EPALE je vícejazyčná virtuální komunita odborníků z oblasti vzdělávání dospělých financovaná s podporou Evropské komise.

Do tohoto kurzu se můžeš přihlásit a po absolvování všech lekcí dokonce získáš certifikát. Kurz pro začínající lektory postupně přibližuje, jak výuku pro dospělé připravovat, realizovat a hodnotit. Zaregistrovat se do něj můžeš  na tomto odkazu

Videokurzy účetnictví 

Účetnictví je dovednost, která se dříve či později může hodit opravdu každému. S kurzem na Youtube od Orange Academy se jeho základům naučíš jedna dvě. V krátkých videích ti kurz přiblíží základní pojmy, postupy a úkony používané v tomto oboru.

Dovednosti pro digitální svět

Nemusíš být ani ajťák, ani podnikatel – kurzy Digitální garáž od Google tě ale posunou vpřed. Můžeš se v nich věnovat efektivnímu řízení času, sociálním médiím nebo třeba fungování webu.

Grafika projektu. Zdroj: learndigital.withgoogle.com

A co je nejlepší? Kurzy jsou zcela zdarma a po jejich dokončení obdržíš akreditovaný certifikát. Můžeš se jím pochlubit například na svém profilu LinkedIn či na sociálních sítích. 

Základy právní vědy

Učit se právo jen tak z gauče, s výkladem odborníků z českých univerzit a zcela zdarma? Díky platformě nostis.org to je možné. Certifikát je také u těchto kurzů samozřejmostí.

Byla by škoda první jarní dny promarnit. Když už je doporučené zůstávat v domácí karanténě, můžeš se alespoň ve volném čase něčemu novému přiučit. 

Online materiály od Člověka v tísni

Na webových stránkách Jeden svět na školách můžeš nalézt velké množství výukových lekcí a materiálů a filmy z Jednoho světa na školách, které Člověk v tísni dočasně zpřístupnil v souvislosti s uzavřením škol z důvodu nařízení Vlády ČR kvůli koronaviru. Letošní probíhající ročník filmového festivalu museli přerušit, na stránkách jsou proto zpřístupněné i některé filmy z nového ročníku.

Filmy přibližují například aktivní občanství, problematiku migrace, životní prostředí, chudobu, československé dějiny, klimatickou změnu, dětskou práci atd. U filmů také nalezneš množství materiálů, díky kterým se můžeš naučit například lepší reflexi toho, co jsi viděl/a. Výukové lekce jsou spíše pro mladší žáky, filmy ovšem mohou zaujmout každého, kdo má o společenskovědní témata zájem. 

Úvod do programování v jazyce Python 

Pro odvážnější je tu úvodní kurz programování od Engeto. Naučíš se, jak začít s programovacím jazykem Python, ale také s programováním jako takovým. Možná jsi se k něčemu takovému již dlouhou dobu odhodlával/a, proč teď tedy nevyužít volný čas a nezačít? 

Znáš další bezplatné kurzy či možnosti samostudia přes internet, které bys nám chtěl doporučit? Napiš na redakce@mladiinfo.cz a my se o tvoje tipy podělíme i s ostatními. Další možnosti bezplatného vzdělávání najdeš také v sekci Jak se zlepšit.