Zavřená škola? Příležitost naučit se něco nového online

Zavřeli školy a jarní úklid budete mít jistě hotový raz dva. Takže možná konečně dostanete možnost zaměřit se ve studiu na něco, co jste již dlouho odkládali. Anebo začít s něčím úplně novým…

Přinášíme vám několik tipů na seberozvoj a sebevzdělávání z pohodlí domova, které jsou zcela zdarma a zlepší vaše vědomosti či dovednosti v různých oblastech. Za absolvování některých kurzů dokonce získáte certifikát, kterým můžete vylepšit svůj životopis.

Kurz základů lektorování

Logo platformy EPALE. Zdroj: kurzy.epale.cz

Jeden takový nadupaný online kurz zdarma s názvem Lektorské minimum přináší například institut Vzdělávání dospělých v České republice EPALE. EPALE je vícejazyčná virtuální komunita odborníků z oblasti vzdělávání dospělých financovaná s podporou Evropské komise.

Do tohoto kurzu  se můžete přihlásit a po absolvování všech lekcí dokonce získáte certifikát. Kurz pro začínající lektory postupně přibližuje, jak výuku pro dospělé připravovat, realizovat a hodnotit. Zaregistrovat se do něj můžete na tomto odkazu

Videokurzy účetnictví 

Účetnictví je dovednost, která se dříve či později může hodit opravdu každému. S kurzem na Youtube od Orange Academy se jeho základům naučíte jedna dvě. V krátkých videích vám kurz přiblíží základní pojmy, postupy a úkony používané v tomto oboru.

Dovednosti pro digitální svět

Nemusíte být ani ajťák, ani podnikatel – kurzy Digitální garáž od Google vás ale posunou vpřed. Můžete se v nich věnovat efektivnímu řízení času, sociálním médiím nebo třeba fungování webu.

Grafika projektu. Zdroj: learndigital.withgoogle.com

A co je nejlepší? Kurzy jsou zcela zdarma a po jejich dokončení obdržíte akreditovaný certifikát. Můžete se jím pochlubit například na svém profilu LinkedIn či na sociálních sítích. 

Základy právní vědy

Učit se právo jen tak z gauče, s výkladem odborníků z českých univerzit a zcela zdarma? Díky platformě nostis.org to je možné. Certifikát je také u těchto kurzů samozřejmostí.

Byla by škoda první jarní dny promarnit. Když už je doporučené zůstávat v domácí karanténě, můžete se alespoň ve volném čase něčemu novému přiučit. 

Online materiály od Člověka v tísni

Logo Jeden svět na školách. Zdroj: jsns.cz

Na webových stránkách Jeden svět na školách můžete nalézt velké množství výukových lekcí a materiálů a filmy z Jednoho světa na školách, které Člověk v tísni dočasně zpřístupnil v souvislosti s uzavřením škol z důvodu nařízení Vlády ČR kvůli koronaviru. Letošní probíhající ročník filmového festivalu museli přerušit, na stránkách jsou proto zpřístupněné i některé filmy z nového ročníku.

Filmy přibližují například aktivní občanství, problematiku migrace, životní prostředí, chudobu, československé dějiny, klimatickou změnu, dětskou práci atd. U filmů také naleznete množství materiálů, díky kterým se můžete naučit například lepší reflexi toho, co jste viděli. Výukové lekce jsou spíše pro mladší žáky, filmy ovšem mohou zaujmout každého, kdo má o společenskovědní témata zájem. 

Úvod do programování v jazyce Python 

Pro odvážnější je tu úvodní kurz programování od Engeto. Naučíte se, jak začít s programovacím jazykem Python, ale také s programováním jako takovým. Možná jste se k něčemu takovému již dlouhou dobu odhodlávali, proč teď tedy nevyužít volný čas a nezačít? 

Znáte další bezplatné kurzy či možnosti samostudia přes internet, které byste nám chtěli doporučit? Napište na redakce@mladiinfo.cz a my se o vaše tipy podělíme i s ostatními. Další možnosti bezplatného vzdělávání najdete také v sekci Jak se zlepšit.