10 tipů jak si užít léto skoro zadarmo

Letní prázdniny jsou před námi a mnoho z nás již nechce utrácet závratné sumy za cestování, festivaly a akce. Peníze samozřejmě můžeme získat zpět brigádou, je ale dobré je hned znovu neutratit. Jak si tedy užít léto a trochu ušetřit? Co podniknout? Tady je deset tipů jak na to.

Pozorování hvězd

Teplé noci přímo vybízejí k pozorování hvězd. Ideální je samozřejmě vyjet někam do přírody, kde není tak velké světelné znečištění a hvězd tak uvidíte mnohem více než ve městě. Jako každý rok bude v srpnu možné vidět meteorický roj Perseidy, což určitě ozvláštní jinak monotónní pozorování. Pokud stejně jako já neznáte jména souhvězdí, můžete si stáhnout aplikace jako Sky View, Sky Guide a další, které vám s orientací na noční obloze pomohou . Mobil pak jen namíříte na oblohu a aplikace vám prozradí jméno souhvězdí, na které se díváte a také pár zajímavostí o něm.

 

Spaní pod širákem

S pozorováním hvězd je ideální spojit i spaní pod širákem. Vybavte se karimatkou, teplým spacákem, zkontrolujte předpověď počasí (nechcete, aby na vás začalo pršet nebo aby byla zatáhnutá obloha, neřkuli letní deštík) a vyrazte, je to skvělé dobrodružství! Pro ty, kterým se do přírody mezi různé breberky moc nechce, mám ještě jeden tip. Pokud máte balkon nebo terasu, ustelte si tam. Nebude to tak dobrodružné, ale i tak si užijete čerstvý vzduch, noční zvuky a hvězdnou oblohu. A pokud by náhodou začalo pršet nebo vám byla zima, vždycky se můžete sebrat a jít si lehnout do vlastní postele.

 

Návštěva zříceniny

Celé Česko je doslova poseto památkami všeho druhu. Návštěva hradu či zámku se může pěkně prodražit, vstup do mnoha zřícenin je však zadarmo nebo velmi levný. Můžete si tak udělat hezký – nejlépe pěší – výlet, nasát trochu středověké atmosféry a při pěkném počasí také užít krásný výhled. 

 

Foto: Jezero Butterfield, USA. Archiv Lucie.

Domácí letní kino

Vstupenky do letního kina, zvláště ve větších městech, mohou být docela drahé, ale film venku si můžete užít i na balkóně či na zahradě. Ti šťastnější možná vlastní promítačku, kdo ale ne si nemusí zoufat. Dá se totiž poměrně jednoduše vyrobit. Stačí k tomu krabice od bot, černá barva, lupa a mobil, ze kterého pak promítáte film na stěnu (nejlépe bílou). Podrobné návody na výrobu promítačky najdete jak na YouTube, tak třeba na Pinterestu. Pozvěte kamarády, připravte si domácí popcorn a užijte si soukromé promítání.

 

Badminton, brusle, plavání

Ne každý je sportovní typ, pěkné počasí však k nějaké aktivitě přímo vybízí. V těchto vedrech, které stejně všichni proležíme na koupališti, je lepší počkat si na večer a zahrát si s kamarády nebo sourozenci turnaj v badmintonu. V mírném tempu létajícího košíčku si stihnete pokecat s kamarádkou i vyplavit endorfiny. Alternativou mohou být sólosporty jako je jízda na bruslích nebo plavání v místním rybníku či přehradě.

 

Filmový maraton

Prší a vypadá to spíš na podzim než na léto? Není to sice počasí na soukromé letní kino, ale i takovýto den si můžete užít. Vyberte si svou oblíbenou filmovou sérii, připravte občerstvení a zkuste ji zhlédnout celou za jeden den. To samé se dá samozřejmě provést i se seriály. Ale pozor, prázdniny netrvají věčně a vy je určitě nechcete strávit celé v posteli s Hrou o trůny.

 

Piknik

Piknik vám může zabrat od jedné hodiny až po celé odpoledne. Záleží jak moc chcete nechat přípravu náhodě. Stačí si sbalit deku, pití, ovoce a různé dobroty, vybrat pěkné místo v parku či v přírodě a pozvat kamarády. Doporučené složení piknikového košíku? Domácí jahodová zmrzlina, slaný koláč quiche a k pití grapefruitovo citrónová limonáda s mátou. Zábava a letní nálada zaručena!

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

 

Domácí zmrzlina, limonáda

Na piknik či jen tak na chuť si můžete vyrobit vlastní zmrzlinu nebo limonádu. Léto je období, kdy máte k možnost výběru z nepřeberného množství ovoce, je tedy jen na vás, jakou zmrzlinu si zvolíte. Já mám nejraději dřeně z malin či jahod, ale můžete i experimentovat a vytvořit si kávový nebo jogurtový nanuk. Formičky na zmrzlinu jsou levné a dají se sehnat na internetu, v domácích potřebách nebo třeba v Ikea. Pokud je ale nemáte, postačí vám i vymytý kelímek od mascarpone či pomazánkového másla, do kterého hotovou směs nalijete, přiklopíte víčkem a zmrazíte.

Jestli si v kavárnách rádi dáváte domácí limonády, věřte, že sami si je vyrobíte za podstatně nižší cenu, než jste nuceni platit právě tam. Velmi jednoduchá a osvěžující je například malinová nebo borůvková limonáda, stačí vám k ní jen mixér, ovoce, voda, cukr, led a trocha máty.

 

Lokální akce

Ve většině měst i na vesnicích se během léta odehrávají nejrůznější akce. Karmášová zábava, soutěže v pojídání borůvkových knedlíků nebo soutěž na místním koupališti, znáte to taky? Možná jste je do teď ignorovali, teď ale nastal čas dát jim šanci. Návštěva dračích lodí, pivních slavností, poutí či místních zábav a diskoték je totiž povětšinou zadarmo a určitě vás zabaví. Bonusem jsou i nově navázaná přátelství s lidmi, kteří bydlí doslova za rohem.

 

Procházka do lesa

Vůně jehličí a hub je pro mě vůní dětství a prázdnin. V lese načerpáte energii, srovnáte si myšlenky a užijete si ticho. Můžete se vydat na sběr hřibů, borůvek, malin nebo ostružin a ty pak zpracovat a uschovat si do mrazáku či zavařit jako sluncem prohřátou vzpomínku na léto.

Autorkou tohoto článku je Terka Škařupová, která spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu irské kávy najdete na jejich webu MyImage.cz