Finsko ’24 – Podnikáním až za polární kruh

Pozoruhodnou zkušenost sepsala Zuzana Piknerová, která zorganizovala cestu do Finska, o které se zanedlouho dočteš. Do jedné ze severských zemí se vydala skupina mladých studentů v rámci profesního vzdělávacího programu, který funguje právě dle finských metod.

První krok

Objevování nových míst, poznávání jiných kultur, výstup z komfortní zóny, potkávání milých lidí, učení se a kopec zábavy. To je to, co nás všechny dělá šťastné. Jen je potřeba nebát se, udělat první krok a někam vycestovat. A z vlastních zkušeností můžeme říct, že to stojí za to.

Finsko
Zdroj: Archiv autorky

Jsme týmoví podnikatelé z vysokoškolského oboru Inovativní podnikání, který vychází z konceptu finské metodiky Tiimiakatemia, kde se učíme trochu jinak. Zapomeňte na všechno, co znáte o tradiční vysoké škole. Zapomeňte na přednášky, testy, učebny a neosobní přístup. U nás se rozvíjíme k podnikavosti, získáváme znalosti a dovednosti potřebné pro život v 21. století, pomocí tzv. learning by doing. V prvním ročníku si zakládáme týmové společnosti, v rámci kterých pak tvoříme projekty, díky nímž se s pomocí týmu a koučů učíme. A o jednom z našich projektů, je právě tento článek…

Nekonečné bohatství

Vzpomínky a zkušenosti z cestování jsou bohatství, které nám nikdy nikdo nemůže vzít. Je to něco, co si navždy pamatujeme a co nám vyčaruje úsměv na tváři vždy, když se za nimi zpětně ohlédneme. Právě první
Tiimiakatemia vznikla ve Finsku s myšlenkou: „Pojďme dělat marketing a vydělat si na společné cestování po světě.“ A toho jsme se také drželi. Rozhodli jsme se dostat podnikáním až za polární kruh.

Cestou necestou

Přípravy začaly už v říjnu. Domlouvání programu s jednotkami Tiimiakatemia ve Finsku, shánění ubytování, dopravy, sponzorů a peněz, tvorba marketingového plánu… Nebylo to snadné, ale nakonec se v lednu sešlo 23 teampreneurů (týmových podnikatelů) z 1.-3. ročníku našeho programu, se zavazadly všeho druhu. Na autobusové zastávce v Praze, připravení na třítýdenní dobrodružství ve Finsku. Ano, sraz na autobusové zastávce kvůli tomu, že jsme cestovali autobusem. Letadlem zvládne letět každý, ale kdo snese 37 hodin bolavých zadků, ospalých očí a neskutečného vedra kvůli nefunkčním klimatizacím? No, jen tak bych se do toho taky nepustila, ale naše cesta byl zároveň tzv. learning circus (specialita našeho oboru), který zakazuje cestu letadlem, a proto byl autobus jasná volba.

Finsko
Zdroj: Archiv autorky

Finsko se vším všudy

Do Finska jsme dorazili lehce rozlámaní, avšak natěšení a zvědaví, co nového se naučíme od místních Tiimiakatemia teampreneurů. První zastávka byla v Tampere, kde jsme se absolvovali workshop s autorem knihy Friend Leadership, čtyřdenní program ve škole a heckathlon pro finskou firmu. Navštívili jsme místí Start-up hub Platform 6 a nakonec vyzkoušeli finskou saunu s otužováním v jezeře, došlo i na karaoke. Po náročném týdnu jsme odjížděli nabytí energií. Máme teď nové kámoše, inspiraci pro zlepšení fungování našeho oboru a nápady na nové projekty. 

Objevování krás

Druhý týden jsme zažili snad ještě více zábavy. V Tiimiakatemia Jyväskylä jsme byli 5 dní a teampreneuři nás přijali jako rodinu. Pili jsme s nimi ráno ve škole kávu, povídali si o životě a navzájem se inspirovali. Ve volném čase jsme bruslili na jezeře a navštěvovali místí podniky. Poslední den programu jsme se zúčastnili Heckathlonu pro City Council Jyväskylä, který bude finančně ohodnocen na základě naší úspěšnosti. Při loučení s dalšími skvělými kamarády nám skoro ukápla slzička, ale bylo na čase vyrazit dál. Navštívili jsme také Helsinki a Rovaniemi. Projeli se na čtyřpatrovém trajektu z Tallinu, jezdili na sněžných skútrech, koulovali se, učili se finská slova a poznávali kulturu, ale hlavně, zažili spoustu legrace a strávili čas s úžasnými lidmi. 

Finsko
Zdroj: Archiv autorky

Všechny věci jednou končí, aby mohly přijít ty nové. Vezeme hlavy plné nápadů a inspirace, co vše se dá zlepšit nebo dělat jinak a lépe. Místa i lidi nám přirostli k srdci a my se můžeme k těmto vzpomínkám vracet a znovu nás zaleje pocit štěstí. Přesně proto to za to stojí. I polární zář jsme viděli (stačilo trochu víry)…