Létejte chytře a levně k tomu

#recyklujemeclanky: Plánujete cestu někam daleko, ale neláká vás dlouhý let? Našli jste levné letenky, ale budete muset trávit hodiny na letišti? Zajímá vás, jak dostat zdarma hotel namísto noci strávené v letištní hale nebo jak přeměnit dlouhé zpoždění letadla v dovolenou zdarma?

Létejte chytře a levně k tomu

Létám často a tak je jen dobře, že i ráda. Vždy vyhledávám nejlevnější spojení a je mi vlastně jedno, kolikrát přestupuji nebo jak dlouho čekám na spoj. Dokonce mi to dlouhé čekání na letištích ani nevadí, právě naopak – já takové spoje doslova vyhledávám. Čím více létám, tím více si totiž uvědomuji, jak dobré je znát naše zákony a jak „nepříjemnosti“, kterým se většina z nás snaží při letových spojích vyvarovat, najít a přeměnit ve výhodu.

Dlouhé přestupy

Dnes ráno jsem přiletěla z Evropy zpátky do Jihoafrické republiky, kde nyní studuji. Přímý let (z Německa), který je často nejdražší možností, trvá 12 hodin. Já si proto namísto takového letu vybrala spoj s mezipřistáním v Etiopii a namísto 12 hodin vsedě, jsem se rozhodla tu trasu rozdělit napůl.

V Etiopii jsem obdržela od letecké společnosti zdarma nejen víza, ale i hotel s plnou penzí a dopravou z letiště. Měla jsem totiž rozestup 18 hodin mezi lety. Po úžasné snídani v hotelu a krátkém odpočinku a sprše mě vyzvedl Couchsurfer, se kterým jsem se zkontaktovala necelý den před příletem. Yonas, rozený Etiopan, mě celé odpoledne vozil po Addis Ababa a ukázal mi nejen krásy města, ale i etiopské kuchyně a kultury.

Večer mě přivezl zpět do hotelu, kde mě včas před odletem vyzvedl soukromý autobus a odvezl zpět na letiště. Já jsem pak příjemně unavená a plná zážitků z krátké návštěvy Etiopie bez problémů přežila zbývajících 6 hodin v letadle až do Kapského města.

Hotel, víza i návštěva Addisu – to vše bylo zdarma, navíc jsem ušetřila nemalé peníze za letenku, jejíž cena byla právě kvůli dlouhému přestupu poloviční v porovnání s přímým letem.

Kompenzace za zpožděný let

Jako druhý příklad zmíním také let mezi Německem a JAR. Jednalo se o přímý let, ale tentokrát to v příběhu nehraje roli. Náš let byl totiž kvůli technickému problému opožděn, nejdříve o hodinu a nakonec o celých 15 hodin.

Letecká společnost nám i v tomto případě nabídla luxusní hotel ve Frankfurtu (jedná se o jinou společnost než v předchozím příběhu). Mimo jiné jsem ale čtyři týdny po ač opožděném, tak úspěšném návratu do JAR obdržela 600 EUR na účet jako kompenzaci za zpoždění. Nutno dodat, že částka, kterou jsem obdržela, byla třikrát větší než cena letenky. Neberte to, že? 

Tipy jak na to?

Tolik milovaná EU a kompenzace za opožděné lety

Jakýkoliv let, který je opožděný minimálně tři hodiny a začíná nebo končí na území EU (přílet do EU s dopravcem registrovaným v EU),nárok na odškodnění až ve výši 600 EUR. Pokud je let opožděn o minimálně 12 hodin, má zákazník právo na celých 600 EUR, aniž by musel dokazovat, že mu taková škoda nastala. S kompenzací vám pomůže třeba AirHelp.

Zkrátka, pokud je zpoždění delší než 3 ale kratší než 12 hodin, mohou se vás aerolinky snažit obrat o část odškodnění (kompenzace) a můžete třeba dostat jen 300 EUR (záleží mimo jiné i na vašich schopnostech smlouvání). Pokud je let zrušen/přesunut o minimálně 12 hodin, automaticky získáváte nárok na 600 EUR.

V takovém případě doporučuji buďto kontaktovat leteckou společnost přímo na letišti, nebo přes e-mail/fax. U mě fungoval e-mail bez problémů, i když jsem čekala na odpověď několik týdnů. Letecká společnost se vám bude snažit nabídnout i poukaz na koupi letenek v téže hodnotě, ten ale nemusíte přijímat. Nárok máte na 600 EUR, které vám aerolinka má poslat na vámi zvolený účet. Stačí se vždy odvolat na EU právo, pokud se tím ale nechcete zaobírat, ale kompenzaci byste přesto chtěli, můžete se obrátit na Řešení sporů online. Tato cesta ale může vést k poplatkům, které si ŘSO strhnou z konečné částky.  https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/index.cfm?event=main.home.show&lng=CS

Dlouhé přestupy, hotely zdarma a couchsurfeři

Další výhodou, která často zůstává skryta většině cestovatelů, je možnost využití hotelů zdarma. Každá aerolinka má jiné podmínky k udělení takového hotelu a je třeba se vždy ujistit předem. Někdy je jedinou podmínkou mít přestup delší než 6-8hod. (Ethiopian Airlines), někdy si navíc musíte hotel předem (zdarma) rezervovat (Quatar Airways), Emirates Airlines má jako podmínku, že spojení mezi lety musí být minimálně 8 hodin a při nákupu letenky jste neměli možnost koupit si spojení s kratším intervalem. Nejčastější a nejoblíbenější jsou takové výlety v Etiopii, Dubaji, Qataru nebo třeba Číně.

Někdy vám aerolinky přímo nabídnou možnost dlouhé pauzy mezi lety (je to oblíbené právě v Dubaji), ovšem, pokud je to vámi navolené, ztrácíte tím nárok na hotel zdarma. To ale neznamená, že si dané místo nemůžete užít. Couchsurfing je nyní již světový a nikde není problém si najít nějakého místního průvodce právě na ten jeden den. Nebudete tak trpět zbytečně dlouhými lety, navštívíte novou zemi za minimální náklady a často vám to peníze i ušetří.

Tak co myslíte, dá se létat i chytře a levně?

Hledáte další cestovatelské tipy?

Najdete je v sekci Tipy na cestování a práci!

Článek Létejte chytře a levně k tomu byl původně publikován dne: 04.08.2016