Jak si zajistit levné ubytování?

#recyklujemeclanky: Rozhodli jste se, že je na čase si výlet zorganizovat sami a zažít tak nějaké dobrodružství bez agentur a zároveň ušetřit pár kaček? Následující článek vám dá tipy a rady na levné ubytování a pomůže vám zorientovat se v množství ubytovacích zařízeních.

Jak si zajistit levné ubytování?

Zarezervovat si pokoj předem už dneska zvládá drtivá většina cestovatelů, každopádně stále mnoho z nich je nemile překvapeno, když do své cílové destinace dorazí.

Nejdříve tudíž rozliším typy ubytovacích zařízení, kterých je nespočet, a dále také příklady toho, na co si dát při hledání pozor.

Typy ubytování

Hostel

Všeobecně se termín hostel používá pro všechny typy levného ubytování, každopádně hostely jsou většinou ty nejzákladnější verze ubytování, bez snídaně a se specializací na „Dormitory“ ubytování (mnoho postelí v jedné místnosti, kde se platí za postel a ne za pokoj). Čím levnější, tím dále od centra.

  • YWCA_YMCA

Síť (křesťanských) hostelů. Pokud je ve své cílové destinaci najdete, můžete si být na 99 % jistí, že jsou nejlevnější. O vaše náboženské vyznání se nezajímají. Občas akceptují pouze muže nebo ženy (uvedeno v názvu), ale ne vždy, to je třeba si zjistit předem.

Pokoje jsou většinou ve stylu našich ubytoven nebo internátů. Nedoporučuji, jestli chcete v hostelu trávit více času přes den. Většinou se jedná o ubytování bez snídaně, bez společenské místnosti a bez wifi. Můžete se u nich zaregistrovat a jako člen máte ve všech hostelech slevu kolem 10–15 %.

  • Backpackers

Pokud máte toto slovo v názvu tak to víceméně znamená, že zde najdete spoustu úžasných lidí, kteří vandrují světem. Dříve backpackers znamenalo nejlevnější (popisuje to typ lidí, kteří cestují dlouho a na nízkém rozpočtu), ale v dnešní době se z toho stala dobrá taktika, jak upoutat pozornost turistů, a ceny šly nahoru.

Každopádně se pořád jedná o ubytování v nižší cenové kategorii než hotely. Většinou se snídaní a můžete očekávat určitý standard v podobě wifi, kuchyně, pohodlných a vyzdobených společenských místností. Občas mají vlastní bar nebo restauraci. Zkrátka „place to be“ jestli chcete poznat další cestovatele, zjistit, co se dá v okolí navštívit. V porovnání s levnějšími verzemi hostelů mají Backpackers většinou suprovou lokalitu.

  • Guesthouse

Všeobecně je to lepší verze hostelu se snídaní a občas ve stylu “Backpackers”, cenově je to takový průměr, ale můžete najít i opravdu levné. Lokalita je většinou ok.

Challet-Banda-Budka-Chatka

Pro ty z vás, kteří hledáte trochu exotiky. Nachází se většinou na plážích a v blízkosti jezer. Na výběr máte ze dvou cenových verzí. Ty základní (na pobřeží v mnoha afrických zemích a Thajsku, Vietnamu v Asii..) jsou v tradičním místním stylu z bambusu a střechou z palmového listí, a i když zvenčí vypadají úžasně a postele mají moskytiéry, hmyz a písek to nezastaví. Takže pozor, záleží, co hledáte. Ty dražší vás mohou vyjít na stovky dolarů za noc, to už je potom ale opravdový luxus.

Hotel

U hotelů se nemusíte bát hmyzu, snídaně je většinou zahrnuta v ceně a jedná se mnohem luxusnější a pohodlnější ubytování. Všeobecně velmi dobrá lokalita.

Lodge

Ubytování na delší dovolenou, většinou dražší než hotely, často v lokalitách, kde nic jiného k ubytování není (safari, vzdálená jezera, vodopády atd). Luxusní pokoje, často i celé apartmány, jídlo většinou v ceně, někdy i aktivity v okolí. K dispozici často jen pár pokojů.

Na co si dát pozor

  1. Rozdíl mezi „co je zdarma“ a „co v hotelu je“
  • Někdy (často v Africe) se píše, že v místě je WiFi, po příjezdu ale zjístíte, že se platí.
  • Taktéž to někdy funguje s praním, lehátky na pláži, snídaní… Takže pozor na to, co je zadarmo a co za příplatek.
  1. Vzdálenost od pláže, města, letiště…
  • Opravdu nízká cena někdy znamená, že budete ubytování do slova na konci světa a za dopravu do města nebo na pláž zaplatíte více než za samotné ubytování.
  • „U pláže“ či „ve městě“ může znamenat, že k pláži to máte procházku přes dálnici a do města hodinovou zajížďku.
  1. Hodnocení, recenze
  • Přečíst si recenze vám nikdy neuškodí a aspoň zjistíte, co vás čeká.
  • Někdy je dobré zkontrolovat stejný hostel na více webech, na některých můžou nabízet slevy nebo najdete jinačí recenze.
  1. Cena
  • Zkontrolujte si, co cena (ne)zahrnuje, při rezervaci přes hostelworld většinou platíte pouze rezervační poplatek (který skončí v kapse hostelworld), a tak pak stejně musíte platit celou částku po příjezdu.
  • Někdy ceny na booking.com a hostelworld.com nezapočítávají hloupé poplatky, které města někdy vyžadují. Jsou to například ubytovací či turistická daň, tak se nedivte, pokud po příjezdu budete nuceni platit o nějaké to euro více.

Kde si mohu zarezervovat ubytování

  1. Agoda
  2. Booking
  3. Tripadvisor
  4. HOSTELWORLD
  5. AirBnB

Co takhle další cestovatelské tipy?

Hromadu jich najdete v naší sekci Tipy na cestování a práci!

Článek Jak si zajistit levné ubytování? byl původně publikován dne: 27. 1. 2016

#recyklujemeclanky

Titulní fotografie: Unsplash. Pixabay.