Zážitkové akce pro každého

Co to je zážitková pedagogika?

Zážitkové akce jsou akce založené na principech neformálního vzdělávání a zážitkové pedagogiky. Principem těchto akcí je něco se naučit nebo dozvědět skrze zážitek a prožitek, skrze interaktivní metody, hry, sdílení zkušeností a vzájemné obohacování. Významým prvkem je také osobní seberozvoj, který je součástí každé zážitkové akce, neboť člověk při ní poznává sám sebe, zkouší na vlastní kůži netradiční situace a reakce na ně a posouvá dál své vlastní hranice.

Abych Vám zážitkovou akci lépe přiblížila, pokusím se popsat jeden můj konkrétní a velice silný zážitek:

„Dostali jsme za úkol vylézt na Černou horu, najít cílový bod a zase slézt dolů – to vše rychleji než další družstva. Bylo to směšný, nikdo to ze začátku nechtěl dělat, připadali jsme si na to moc starý. Když jsme došli na startovní čáru, zábava teprve začala, neboť nám svázali ruce k sobě  „teď váš tým zůstane pohromadě, nesmíte se rozvázat“. Myslela jsem, že umřu hrůzou. Věděla jsem, že budu pomalá a takový krpál, jaký se předemnou tyčil, nikdy nevylezu. Chtělo se mi brečet, ačkliv byl můj tým skvělý a zažili jsme spolu už půl roku kurzu a zábavy, něco takového jsem jim říkat nechtěla. Začali jsme lézt, už po chviličce jsem cítila, že zaostávám a bylo mi to trapné.

Po několikáté přestávce, která se musela dělat kvůli mě, jsem přiznala, že jejich tempo nezvládám a že ten závod prostě nemůžeme vyhrát.„To nevadí, půjdeme jak budeš moci“ řekli mi a vzali můj batoh a věci, aby se mi lépe šlo. Nejdřív jsem se styděla, ale čím jsme postupovali, tím lepší pocit jsem dostávala. Na cestě tam jsme narazili na slečnu, která byla podobně „sportovně“ založená jako já a která to vzdala a odvázala se od party. Já to vzdát nechtěla.

Lezli jsme extrémně pomalu, za chvíli jsem musela dělat pauzu už po každých pár krocích, ale najednou to byla zábava. Nikdy v životě jsem nepřekonávala sebe samu tak jako tam. Vylezli jsme na vrchol k večeru, ostatní týmy už byly dávno v táboře. Nikomu to nevadilo, všichni jsme slavili. Večer, když se nás vedoucí ptali, kde jsme byli tak dlouho a vyčetli nám, že o nás měli strach – náš tým se usmíval. Změnili jsme se, pochopili jsme zážitkem, že naše rychlost museli být taková, jako rychlost nejslabšího článků a jedině tak jsme všichni vyhráli a cítili se neuvěřitelně spojení.. „

Pro zajímavost přikládám video z tohoto mého zážitkového kurzu 🙂


A kde zážitkové akce najít?

V České republice máme několik organizací, které pořádájí zážitkové akce nebo kurzy pro každého, nebo speciálně pro mladé lidi. Jako stěžejního reprezentanta této kategorie musím uvést Prázdninovou školu Lipnice, která funguje již 30 let a pořádá celou řadu rozmanitýh a kvalitních akcí. (ovšem nutno přiznat, že většina jsou pro běžného studenta finančně hůře dostupná). Organizace sídlí v Praze, ale jejich aktivity se konají po celé ČR.

Z těch méně známých organizací mohu dále uvést velice zajímavé sdružení Hnutí Brontosaurus z Brna (ale působí  všude možně) – pořádá zábavné,  prospěšné a levné zážitkové víkendy tzv.“víkendovky“ vždy na určité téma, které také spojují i dobrovolnou práci. (skvělá šance vyzkoušet si jaké to je být dobrovolníkemc (odkaz je již nefunkční) a jak vypadá zážitková pedagogika v praxi). O Brontosaurovi jsem Vám také již psala ve svém článku o organizátorském kurzu. (odkaz je již nefunkční)

Dále tu máme Užitečný život, který se soustředí na rozvoj osobnosti lidí s i bez postižení, zážitkové akce tedy nejsou jejich primárním cílem, nicméně často nějaké pořádají a také nyní vypsali kurz na pořádání zážitkových aktivit!

Poslední organizace, kterou bych Vám ráda doporučila, je Velký vůz, který dělá zážitkové akce pro mládež i dospělé. Také pořádají kurz na organizování zážitkových akcí, ale ten je již plně obsazen. Z jejich nadcházejících akcí se mi nejvíce líbí finanční víkendovka (odkaz je již nefunkční), aneb jak získat vládu nad svými pěnezmi.