Odkazy pro dobrovolníky

Každý dobrovolník dnes již jistě ví, že na internetu se dá najít téměř cokoliv. Občas je ale těžké v nepřeberném moři informací vylovit tu jedinou správnou a věrohodnou rybu. S dobrovolnictvím se to má stejně – lze toho o něm nalézt mraky, ale otázka je, co stojí za to hledat. Proto jsem se v tomto článku pokusila utřídit základní internetové stránky (ať už přímo týkající se dobrovolnictví nebo pro dobrovolníky důležité) či naopak ty, kterým je lépe se vyhnout.

Vše zde napsané vychází ze subjektivního hodnocení dobrovolníka!

  • Dobrovolnik.cz – základní web, jehož adresa přímo vybízí k tomu, aby byl na tomto seznamu první. Co zde najdete? Převážně články a zajímavosti ze světa dobrovolnictví, dále zajímavou poradnu (ptáte se a dobrovolník odpovídá), něco o legislativě, soutěže, aktuality (stránky se obsáhle věnují Evropskému roku dobrovolnictví) a mnoho dalšího. Jako jedno z hlavních plusů stránek vidím propojení s portálem Jobs.cz a tudíž velice kvalitní burzu dobrovolnických příležitostí.
  • Dobrovolnici.cz– nepřehledné stránky, není zde téměř nic kromě dobrovolnické poptávky a nabídky, ale ta je také stejná (propojená) s portálem dobrovolnik.cz , takže nevidím důvod, proč by na tyto stránky měl někdo chodit.
  • Hestia, o.s. -Nenechte se zmást opravdu nemoderním vzhledem stránek – najdete zde jinak velice užitečné informace! Hestia je národní dobrovolnické centrum a jejím cílem je pomáhat dobrovolníkům. Najdete zde velice užitečnou databázi, kam se mlžete zaregistrovat jako dobrovolník, a Hestia Vám pak vyhledá vhodné organizace, které shání někoho, jako jste vy. Dále je web také zaměřen na neziskové organizace, které chtějí začít s dobrovolnictvím ale nevědí jak (najdou zde např. vzory smluv, apod.). Nevýhodou stránek je bezesporu jejich vzhled a nepřehlednost nebo absence hledání na stránkách.
  • Evropská dobrovolná služba – oficiální stránky EDS, najdete zde vše, co potřebujete o tomto programu vědet na obecné úrovni, ale nabídky na konkrétní projektybyste tu hledali marně.
  • Inex – sdružení dobrovolných aktivit – takzvaná Brána do světa dobrovolnictví! Inex je nezisková organizace a v seznamu odkazů pro dobrovolníky ho uvádím proto, že je bezesporu největší a nejoblíbenější organizací sprostředkovávající tzv. workcampy, aneb krátkodobé dobrovolnické příležitosti v zahraničí. Krom výše zmíněné služby je Inex také studnicí vzdělávacích aktivit v oblasti dobrovolnictví a teď nově má i velice zajímavý dobrovolnický klub. Konkurent Inexu je bezesporu Duha (za vyslání do zahraničí má menší poplatky než Inex).
  • Neziskovky.cz – obsahují nejlepší katalog neziskovek v ČR, podle kterého se může každý dobrovolník orientovat, při hledání své organizace, pro kterou chce pracovat. Také zde najdete plno dalších užitečných věcí ohledně neziskového sektoru – burzu práce, kurzy, informace, granty… Pro dobrovolníky je ale použitelný převážně pouze výše zmíněný katalog 🙂
  • Ministerstvo vnitra – o zákoně o dobrovolné službě, aneb trocha legislativy nikdy nikomu neškodí. Zde najdete oficální odpovědi na vaše otázky – mám jako dobrovolník právo na pojištění? jaké jsou mé povinnosti ze zákona? kdo je dobrovolník a co to je akreditace? Nejvíce ale doporučuji stáhnout si leták o tomto zákoně, kde je vše krásně, barevně a přehledně vysvětleno :)……to je zatím vše, pokud bude zájem, mohu přidat další díly s jednotlivými NNO a jejich dobrovolnickými programi 🙂